Štefan Svitko překonal covid a míří na svůj 13. Dakar

Před třemi týdny měl pozitivní test na covid a musel do desetidenní karantény. Zrušil kvůli tomu poslední přípravu v Dubaji, třináctý start slovenského motocyklového jezdce Štefana Svitka na nejtěžším pouštním závodě světa ale není ohrožen. Jeho cílem je dokončit závod v Saudské Arábii v TOP 10 konečné klasifikace. 

Při svém debutu na Dakaru v roce 2010 byl nejlepším nováčkem soutěže. O šest let později zajel výsledek snů, když v konkurenci všech hvězd na továrních motocyklech dojel soukromník Štefan Svitko na Rally Dakar druhý. To bylo ještě na jihoamerickém území. V lednu bude jeho základním cílem umístit se v první desítce. „Když skončím v Top 10, bude to dobré, ale uvnitř bych asi chtěl víc,“ uvedl Slovák, který opět pojede na motocyklu KTM s podporou Slovnaftu, s tradičním mechanikem Zlatošem Novosadem a nově i s fyzioterapeutem Jakubem Kmeťkem. Před Dakarem měl absolvovat desetidenní přípravu v Dubaji, ale cestu musel kvůli nakažení covidem, naštěstí s lehkým průběhem, zrušit. Ještě předtím se přípravoval v Záhoří, víc se soustředil na samotnou jízdu než na kondiční trénink. Kromě toho se zúčastnil i Marocké rally, kde měl ale už ve druhé etapě poruchu na motocyklu.

Od doby, co se Dakar jezdí na Arabském poloostrově, skončil v celkovém hodnocení jedenáctý a osmý. "Jižná Amerika byla techničtější, v Saudské Arábii je to víc o odvaze. Musíte jet naplno, ale nikdy nevíte, co se nachází za vrcholem duny," porovnává bývalý jezdec endura se sbírkou všech možných titulů. Na Blízký východ odlétá i s týmem 27. prosince. Trasa 44. ročníku se přesune víc na jih země, bude podle něj bezpečnější: "Na jihu je víc písku, budou tam duny a bude to hezčí, ale hlavně bezpečnější. Na severu bylo hodně řečišť plných velkých kamenů a mnoho jezdců se tam zranilo," zakončil devětatřicetiletý Slovák.  

Slovensko měl na lednovém Dakaru reprezentovat ještě jeden skvělý motocyklový závodník, ale ze startu Ivana Jakeše v barvách Jantar Teamu nakonec sešlo. Osmačtyřicetiletému jezdci se nepodařilo získaz dostatek finančních prostředků. "Po zvážení všech okolností jsem se i po dohodě se svou agenturou rozhodl na Dakar 2022 necestovat. Snažili jsme se do posledního momentu udělat všechno pro to, abych na Dakaru 2022 závodil, komunikoval jsem jak s organizátory, kteří byli velmi vstřícní, tak i se svými partnery. Bohužel, nepodařilo se nám získat dostatek finančních prostředků na to, abych mohl na Dakaru plnohodnotně závodit a reprezentovat tak celý tým. Více dlouholetých partnerů muselo kvůli nejasné situace ohledně pandémie upravovat svoje marketingové rozpočty, což se v této sezóne dotklo i mne," uvedl na facebooku Jakeš, který má za sebou 12 ročníků slavné rally. V roce 2013 to dotáhl na celkové 4. místo, později bral ještě 8. a 11. příčku.

 

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist