Skyler Howes: Nový tým, velké ambice

V České republice má možná více fanoušků než ve Spojených státech, odkud pochází. Je to tím, jak v barvách týmu Ondřeje Klymčiwa neskutečně na Dakaru proháněl tovární jezdce nejzvučnějších jmen a srdnatě bojoval o první desítku, i navzdory zranění. V lednu 2021 se na 43. ročníku pouštního závodu v Saudské Arábii Skyler Howes představí v silném týmu BAS DAKAR KTM RACING.

Doposud se zúčastnil pouze dvou Dakarů, ale americký závodník Skyler Howes bude během tohoto 43. ročníku určitě jezdcem, ze kterého by měli mít hlavní favorité obavy. Osmadvacetiletý sympaťák přešel k profesionálům v roce 2012 a od té doby si vybudoval v offroadových závodech vskutku působivý životopis. Zvítězil na Sonora Rally, Baja Rally a Morocco Desert Challenge, všude zaujal neskutečně dravou jízdou. Dakar sledoval v televizi jako chlapec a výkony jeho krajanů Chrise Blaise a dnes už zesnulého Kurta Caselliho ho inspirovaly natolik, že v roce 2019 debutoval v Jižní Amerce i on. Dnes přiznává, že před dvěma roky nejtěžší rallye světa trochu „podcenil“. Na start nastoupil s chřipkou, pak ošklivě havaroval a vykloubil si rameno. Ani takové zranění ho ale nemohlo zastavit, v 5. etapě byl v první desítce, ale nakonec o dva dny později musel vzdát.

Skyler přesto ukázal záblesky svého potenciálu a na Dakaru 2020 ho i naplnil. Američan si během přípravy zlomil obratle, přesto se v celkovém hodnocení umístil na vynikajícím devátém místě. Skončil jako nejlepší netovární jezdec. Nyní se vrací do Saúdské Arábie, už se statusem elitního jezdce, a s podporou nového týmu, Během koronavirové sezóny přešel z českého Klymciw Racing do nizozemského týmu BAS Dakar KTM Racing. V roce 2020 absolvoval jen několik závodů - vybojoval vítězství na Silver State 300 -, ale přesto má před startem v Džiddě velké sebevědomí. Tvrdí, že letos v lednu si nepřipustil žádný tlak, a doufá, že podobně uvolněný přístup mu umožní držet se nejlepších jezdců i za pár dní.

Skyler se narodil v Kalifornii a nyní sídlí v Utahu. Mnoho let závodil proti úřadujícímu dakarskému šampionovi Rickymu Brabcovi. A často ho v minulosti porážel. Brabec se v posledním ročníku stal prvním Američanem, který vyhrál Dakar, a Skyler věří, že by trůn Američanům mohl zůstat i na konci příštího ročníku. "Proti Rickymu Brabcovi jsem závodil poměrně dlouho, zvykl jsem ho porážet  tak okolo roku 2013. Závodit s někým, kdo se nakonec stane prvním Američanem, který vyhrál Dakar, to je celkem fajn. Saúdská Arábie má ve skutečnosti velmi podobný terén jako západní pobřeží USA. V Utahu máme také takové velké červené a hladké skály, písek je velmi podobný. A když se dostanete do koryt řek a údolí, je to velmi podobné jižní Kalifornii, odkud je Ricky a kde jsme oba závodně vyrůstali," řekl Howes oficiálnímu webu Dakaru. "Velikost dun je sice v Saúdské Arábii obrovská, nic se tomu nevyrovná. Ale pokud jde o povrch a terén, je to něco jako jízda u nás doma. Možná proto jsme s Rickym před rokem měli docela dobré výsledky, prostě jsme se cítili v Arábii jako doma. Jelikož mám nyní mnohem více zkušeností, jsem si jistý, že Dakar zvládnu lépe než naposledy. Na dálku podpořím Rickyho a věřím, že někdo z nás Američanů skončíme na stupních vítězů. Abych uskutečnil svůj sen, prodal jsem všechno, co vlastním. Mým cílem je vyjet si místo  v továrním týmu. Pokud to vyjde, nebudu už muset prodávat tolik svých triček!"  

 

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist