Prolog Dakaru 2017 patřil po penalizacích Pedrerovi

Je tady dlouho očekávaný start Rallye Dakar 2017! Úvodní krátkou a pohodovou etapu na rozjezd, ve které se příliš nezávodilo, vyhrál s minimálním náskokem Francouz Xavier De Soultrait na Yamaze. Později byl ale penalizován a vítězem pořadatelé prohlásili Španěla Juana Pedrera na Shercu. Ten zítra do druhého, již řádného dne, odstartuje jako lídr a povede celé startovní pole motorkářů. Do cíle už dojeli všichni Češi, šest motorkářů a tři quadisté.

Rallye Dakar 2017 v paraguayském Asunciónu tradičně začala večer před úvodní etapou, kdy se na podiu v centru města za velkého zájmu jihoamerických fanoušků představili všichni účastníci soutěže. Mezi čestnými hosty byl i paraguayský prezident Horacio Cartes. Jak je vidět z fotek, i všichni Češi si tu slávu pořádně užili. Na druhý den ráno už bylo potřeba brzy vstávat, protože byl na programu prolog. „Tak a máme to tu! 454 kilometrů první etapy, neboli prologu, zahájí další dakarskou rallye. Zatím jen 39 ostrých kilometrů rozhodne o tom, jakou startovní pozici si jezdci vyjedou do následující etapy, což nebude rozhodující, ale pro další průběh závodu lepší výchozí pozice na startu závodníkům minimálně usnadní život na trati. Start měřeného úseku začíná v 8:00 hodin místního času a měl by trvat něco kolem 25 minut. Po dlouhých přípravách jsme se konečně dočkali. Držte nám palce,“ přáli si před startem jezdci českého týmu Moto Racing Group.

Na start nakonec dorazilo 144 motorkářů a 37 quadistů, celkově 318 účastníků, což je mnohem méně, než bylo původně přihlášeno.  Nečekalo se žádné velké tempo, trať byla poměrně jednoduchá. Na mezičase měřeného úseku vedl Francouz Xavier De Soultrait (Yamaha) s náskokem sedmi sekund na továrního jezdce Hondy Rickyho Brabce z USA, třetí byl zkušený Španěl Juan Pedrero Garcia (Sherco) s odstupem deseti sekund. Obhájce loňského vítězství Australan Toby Price otvíral se svou tování KTM druhou desítku, Slovák Štefan Svitko na další KTM jel šestnáctý. Nejlepší z Čechů Ondřej Klymčiw (Husqvarna) se objevil na 27. místě těsně před druhým Slovákem na Dakaru Ivanem Jakešem (KTM).

První tři jezdci z mezičasu si udrželi vedení až do konce, pouze Pedrero předjel ve finiši Brabce. Jejich rozestupy, dvě a čtrnáct sekund, do konečného hodnocení rallye nic neznamenají. Pouze se rozhodlo o pořadí na startu zítřejší druhé etapy, která se už pojede na argentinském území a bude podstatně delší. "Mým celoživotním cílem je vyhrát Dakar. Proč bych to nemohl dokázat právě letos," ptal se v cíli vysmátý vítěz prologu, Francouz Xavier De Soultrait, jezdec Yamahy podporovaný francouzským dovozcem této japonské značky. Na Dakaru startuje osmadvacetiletý závodník počtvrté. Při svém debutu skončil v roce 2014 čtyřiatřicátý, o rok později třináctý, vloni nejobtížnější závod světa nedokončil. Do cíle už bezpečně dorazili všichni čeští jezdci. Mezi šesti motorkáři byl nejrychlejší na 31. pozici Ondřej Klymčiw na Husqvarně.  V kategorii quadů obsadil veterán Josef Macháček (Yamaha) deváté místo, po minutové penalizaci za překročení rychlosti během přejezdu se o několik pozic propadl, na místo 14. To samé postihlo i Xaviera De Soultraita, vítěze kategorie motocyklů, který se po penalizaci propadl a vítězem byl vyhlášen původně druhý Pedrero.

„Jsem v cíli první etapy, trošku zaprášenej. Na dvacátým kilometru jsem dojel kluka, kterej vyjel dvě minuty přede mnou a nepustil mě před sebe. Musel jsem mu vysvětlit, že takhle by se chovat neměl. Ztratil jsem s ním hrozně času. Na trati byla spousta neoznačených děr a absolutně nemělo smysl to tam dávat. Doufám, že to tam nikdo za náma nepustil, protože to je na zabití,“ svěřil se v cíli Klymčiw. David Pabiška na KTM v barvách BARTH Racing si stěžoval na obutí, hodně mu to klouzalo a jednou dokonce upadl.

Výsledky 1. etapy, kategorie motocykly (po penalizacích)

1.  12 PEDRERO GARCIA (ESP) SHERCO TVS  28:22