Petr Vlček šel přes řídítka ještě 5 km před cílem Dakaru

Český závodní tým Klymčiw Racing dokončil letošní Rally Dakar. Ta se ukázala jako velice náročná a do cíle v argentinské Córdobě dojela jen polovina jezdců týmu. Petr Vlček skončil jako třetí nejlepší český závodník v kategorii motocyklů. Do cíle ale málem nedorazil. Havaroval totiž pět kilometrů před cílem. Nyní už je veškerá technika týmu sbalená a všechny čeká cesta domů. Ondra Klymčiw spolu s manželkou Terezou dál zůstávají v nemocnici v peruánské Limě.

Letošní jubilejní 40. ročník Rally Dakar byl opravdovou zkouškou jezdců i techniky. Na programu bylo čtrnáct náročných etap. I když byly dvě etapy pro motorkáře zrušeny, všichni mají za sebou tisíce kilometrů v nehostinné krajině Jižní Ameriky na území Peru, Bolívie a Argentiny. Cíl v argentinské Córdobě byl proto velkou odměnou za úsilí, které ze sebe všichni vydali. Z českého týmu Klymčiw Racing letošní soutěž úspěšně dokončili Petr Vlček a Bill Conger. Ondřej Klymčiw se bohužel zranil už ve třetí etapě a Gabriela Novotná musela ukončit Dakar po desáté etapě. Pro Ondřeje Klymčiwa to byl čtvrtý Dakar, ve kterém chtěl navázat na loňské 11. místo. Bohužel nerovnost na trati ho stála nejen konec v soutěži, ale také těžké zranění. V peruánské nemocnici podstoupil operaci zlomených obratlů a postupně se ho lékaři snaží dostat zpátky do dobrého stavu.

Petr Vlček, Bill Conger a zbytek týmu Klymčiw Racing měli v sobotu před sebou poslední den na Rally Dakar. Závodníky čekala kratší, 120 km dlouhá, poslední etapa v okolí města Córdoba. Petr Vlček etapu dokončil se ztrátou 27:22 a umístil se na 57. místě. Celkově se posunul na konečné 47. místo a díky tomu je i celkově třetím nejlepším českým motorkářem.„Poslední etapa byla hodně v prachu, protože jsme startovali v opačném pořadí. Bohužel jsem si špatně najel jednu stopu v době, kdy jsem jel na plnou pětku. Motorka šla šejdrem a já letěl hned přes řidítka. Mám něco s ramenem a kotníkem, ale etapu jsem dokončil. Poté jsem splnil vše pro ukončení Dakaru. Ten jsem tedy dojel, mám radost, až na ten pád pět kilometrů před cílem,“ svěřil se v cíli ve Spojených státech žijící Petr Vlček, který má zase sebou druhý Dakar a oba úspěšně dojel.  Američan Bill Conger skončil v poslední etapě těsně před Petrem se ztrátou 26:57 min. a obsadil 56. místo. Celkově si udržel konečné 66. místo. Večer si oba dva užili chvíle slávy na cílové rampě, kde dostali zasloužené medaile za úspěšné dokončení závodu. 

 

Gabriela Novotná se rozloučila s Rally Dakar předčasně a v pátek přiletěla do Prahy. Na letišti Václava Havla na ní čekal sanitní vůz, který ji rovnou převezl do Ústřední vojenské nemocnice. Tam se ještě tentýž den podrobila operaci zlomené pravé klíční kosti. „Upřímně, zranění na duši jsou mnohem horší, než ta na těle,“ uvedla první česká motorkářka na Dakaru hned po příletu. „Moc mě mrzí, že se to nepodařilo dojet. Věřila jsem tomu, že se to může stát. Beru to tak, že se mám ještě naučit další věci a už tuším, co to je, takže to musí klapnout až příští rok.“ 

Gabriela nejen, že dojela etapových 90 km do cíle se zraněním, navíc měla po cestě další problémy. „Moc jsem si přála závod dokončit a svůj životní sen dotáhnout do konce. Kromě toho, že jsem odjela v rozbitém terénu 90 km, tak mi motorka navíc čtyřikrát spadla, jak nešla dobře ovládat. Takže jsem ji musela i s tou zlomenou klíční kostí zvedat. Poté se mi vždycky udělalo špatně, musela jsem to rozdýchat, ale napila jsem se a jela dál. Moc děkuji všem fanouškům. Zatím jsem stihla projít jen nepatrný zlomek všech komentářů a zpráv. Chci to vzít poctivě, protože během závodu na to nebylo tolik prostoru. Reakce a síla, kterou mi dávají, je neuvěřitelná. Je moc hezké, jak to všichni vnímají,“ poděkovala Novotná za podporu. Gabriela Novotná odstoupila z Dakaru ze 74. místa z celkových 140 závodníků v kategorii motocyklů. Navíc v době, kdy dalších 46 jezdců závod ukončilo a celkově do té doby z Dakaru odpadlo 119 závodníků. Několik dalších skončilo i v nadcházejících etapách.

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Autor článku obdržel prémii 1.5 Kč od 3 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (6x):TOPlist