Pabiška se posouvá pořadím vzhůru, Tůma půjde do risku

David Pabiška ze slovenského Jantar Teamu, soutěžící v kategorii Original by Motul, byl se svým výkonem po dojezdu do cíle třetí dakarské etapy spokojen. V rámci kategorie mu patřilo sedmé místo a ztráta na vítěze 14 minut a pět vteřin. Čtyřkolkář Zdeněk Tůma (BARTH Racing) dojel v úterní etapě Rallye Dakar desátý a průběžně si polepšil na deváté místo. 

Třetí etapa Rally Dakar 2022 se konala v okolí Al Quasumahu, přičemž na soutěžící čekala dvě stě padesát pět kilometrů dlouhá rychlostní zkouška. Organizátor byl nucen z důvodu silných dešťů v okolí Al Artawiyahu zkrátit asi o sto kilometrů původně plánovanou délku trati. Co se týče podkladu, opět to byl písek a duny, přičemž podklad byl po zmíněných deštích navíc i pořádně promočený. „Bylo to dobré a já jsem opravdu spokojen. Na trati dost foukalo, co nám pomohlo, protože se dalo jet velmi rychle. Ani jednou jsem nespadl, byla to paráda. Při navigaci jsme se měnili s jedním dalším jezdcem, chvíli to táhl on, chvíli zase já, fungovalo to a ujeli jsme několika dalším jezdcům.“ řekl David Pabiška po dojezdu do cíle měřeného úseku. V průběžné klasifikaci kategorie Original by Motul se posunul na 5. místo a v celkovém pořadí mu patří 50. příčka. Po přenocování v bivaku Al Quasumah čeká zítra na účastníky Rally Dakar 2022 čtvrtá etapa, v jejímž závěru se už dostanou do hlavního města Saúdské Arábie Rijáhu.

Zdeněk Tůma, čtyřkolkář týmu BARTH Racing, byl rovněž se svým výkonem spokojený, ale při pomyšlení na start se ještě trochu třásl. „Teploměr sice ukazoval nějakých deset stupňů, ale pocitově to byla hrozná zima. Hlavně ty ranní přejezdy bývají utrpení. Člověk musí zatnout zuby a jet, co to dá,“ uvedl Tůma. „Hlavně ze začátku to bylo hodně písčité. Písek, duny a pak zase písek,“ žertoval Tůma. „Jelo se mi v tom ale vcelku dobře. Nemusel jsem řešit žádnou závadu, jen jednou jsem trochu navigačně zaváhal, kdy jsem minul jeden z bodů asi o sto metrů,“ řekl Tůma, který na prvního v cíli ztratil 37 minut. Druhý český čtyřkolkář Tomáš Kubiena (Story Racing) jede po penalizaci s 54hodinovou ztrátou sedmnáctý. Celkově vede v Argentině narozený Američan Pablo Copetti. Velký favorit a obhájce loňského prvenství Argentinec Manuel Andujar už je po technických problémech ze hry o vítězství venku.    

Českokrumlovský rodák je nyní v první desítce, rád by se ovšem v pořadí posunul výš. „Zatím jsem spokojený, budu ale muset začít trochu riskovat a zrychlovat. Duny jsem tentokrát zajel docela dobře, jen jednou jsem musel couvnout a znovu se rozjet. Musím ale vyřešit jeden oříšek. Na čtyřku se mi to v písku protáčí, na pětku se to dusí. Potřebuji to vychytat. Hodilo by se mi trochu jiné řetězové kolečko, tak ho tady od někoho zkusím sehnat. Snad se to povede,“ vysvětlil Tůma. Hlavně už se ale těší na další etapu. Účastníci letošního Dakaru se v ní totiž přiblíží k Rijádu. „A tam už by mělo být tepleji. Je tady fakt zima, zvlášť ji pociťujeme v těch přejezdech mimo měřené úseky. Ale nechci si stěžovat. Zatím se mi vyhýbají technické problémy, které mě trápily při poslední účasti před dvěma lety. Doufám, že to vydrží. Musím si to pohlídat a dávat pozor na skryté kameny, které jsou zvlášť na těch rychlejších úsecích nebezpečné,“ zdůraznil Tůma.

 

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist