Pabiška a Svitko odletěli na Dakar

Do dějiště Rally Dakar, která startuje 5. ledna v argentinském Rosariu, se už vydala i ambiciozní česko-slovenská výprava. Těsně před odletem na letošní ročník nejtěžšího závodu světa se s webem motorkáři.cz o své poslední dojmy a cíle podělili členové týmu SP Moto David Pabiška a Štefan Svitko.

S cílem závodit hned od začátku a vylepšit si své dosud nejlepší 26. místo z roku 2010 vyrazí 5. ledna z argentinského Rosaria polykat první kilometry svého osmého Dakaru osmatřicetiletý Liberečák David Pabiška. V nadcházejícím 36. ročníku slavné soutěže bude spoléhat na spolupráci se Slovákem Štefanem Svitkem, s nímž bude tvořit čistě motocyklový tým SP Moto. Jednatřicetiletý Svitko v roce 2012 dosáhl fantastického úspěchu celkovým pátým místem, vloni nedokočil. Web Motorkáři.cz bude z prostředí týmu jako mediální partner přinášet každodenní informace z přetěžkých dakarských etap. Před odletem do Argentiny se ještě oba jezdci stačili krátce vyjádřit k letošnímu velkému pouštnímu dobrodružství.

Jaké jsou Vaše cíle na Dakaru 2014?

David Pabiška: "Jsme na začátku, jsme nový tým, jsme všem na očích. Někteří nás berou za nováčky, i když já už patřím v uvozovkách k inventáři. Byl bych rád, kdybychom všichni dojeli ve zdraví, což je nejdůležitější, ale zároveň s výsledkem na kterém se bude dát stavět po další roky. Celý projekt je rozvržen do 3 let a čím lepší bude letošní výsledek, tím lepší bude pozice do dalších let. Já osobně bych se rád pokusil zlepšit si své nejlepší umístění a samozřejmě pro to udělám vše, co bude v mých silách. Podmínky a techniku na tento cíl máme, záležet bude i na štěstí."

Štefan Svitko: "Je to můj pátý Dakar. Těším se na něj, ale mám i obavy, hlavně proto že už jsem na Dakaru zažil všechno - dojel jsem na dobrém umístění, odstoupil kvůli poruše i kvůli zranění, takže v první řadě se chci vrátit domů zdravý a byl bych samozřejmě velmi šťastný za dobrý výsledek. Pátý jsem už byl, čtvrté místo mi obsadil v loňském ročníku Ivan Jakeš a já chci opět posunout slovenské maximum, takže bych chtěl dojet na 3. místě. Je to samozřejmě pouze přání, ale jsem závodník, bojovný typ, chci vyhrávat, takže se o to poperu. V přípravě jsem pro to udělal maximum a maximum odvedu i na trati."


Co říkáte na trať a etapy, jejich maratónskou délku?

Štefan: "Dakar je dlouhý a tento rok obzvlášť, najedeme přes 9500 kilometrů a budou i delší etapy než dříve. V minulých ročnících, které jsem absolvoval byla vždy jen jedna etapa s délkou přes 600 kilomerů, letos jsou minimálně 3. Letošní novinkou jsou 2 etapy v Bolivii, které jsou navíc maratónské, takže bez asistence teamu. Pořadatel slibuje, že půjde o nejtěžší Dakar, ale to ostatně tvrdí každý rok, ale to se nedá srovnávat, těžké je to vždy. Pro mě bude velice složité ranní vstávání, do některých etap budeme vstávat velmi brzo, někdy i ve 3 hodiny ráno, což je pro mě hotové peklo. Ale vstanu. :-)"

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (6x):TOPlist