Macháčkova Touha, Pabiškova Mišička

Účastníci 38. ročníku Rally Dakar mají v paraguayském Asunciónu za sebou finální administrativní a technické přejímky, zítra tak mohou vyrazit na dlouho očekávaný start prologu. Mezi nimi budou i jezdci českého týmu BARTH Racing. Všechny jejich závodní stroje mají své jméno. Proč a jaká jména to jsou se dozvíte v následujících řádcích.

Každá čtyřkolka nebo bugina Josefs Macháčka měla vždy jméno. Největší problém je vždy najít to správné jméno pro ten správný stroj a okamžik. Jelikož kdysi jeden z jeho strojů měl jméno Legenda, které by se nejvíce hodilo pro rallye Dakar 2017, musel Josef Macháček vymyslet jiný název. Spojil se s těmi správnými lidmi, kteří mu pomohli, a nakonec vzniklo jméno Touha. „Touha je inspirovaná Landovou písní, která je krásně gradující. Touha také znázorňuje moji celou sportovní kariéru. To co nás provází celý život, to znamená neustále po něčem a po někom toužíme“, dodal nakonec Josef Macháček.

Čtyřkolka Zdeňka Tůmy byla zhruba před rokem zakoupena za účelem účasti na Rallye Dakar. Na základě toho vzniknul název odvozený právě od tohoto závodu, tedy Daky. Je to první Zdeňkova čtyřkolka, která má jméno. „Předchozí stroje jezdily pouze v České republice, takže ty jméno neměly, Daky je tedy první, která dostala jméno“, doplnil nováček na Rallye Dakar. David Pabiška na svých strojích vždy vozil obrázky a vzkazy od svých dětí. Po spojení s týmem BARTH
Racing přibylo i jméno. V loňském roce to byla Šarlota, což nebyl úplně šťastný název. „Letos je to Mišička, protože je to moje životní láska, takže nejen moje děti ale i moje partnerka. Je to pro mě důležité, abych je měl všechny s sebou. Je to vzpomínka na domov,“ řekl k jménu své motorky dakarský matador David Pabiška.

Ani u Rudy Lhotského nebylo pravidlem, že by jeho motorky měly jméno. Ovšem na prvním Dakaru v loňském roce vzniklo jméno Mája, které se pro Dakar 2017 nezměnilo. „Mája, po mé dceři Marušce, připomíná mi to domov a rodinu, jsme od sebe hodně daleko a tohle mě pomáhá. Cítím se blíže k domovu, motorka je člen rodiny, který je tu se mnou. Při dlouhých etapách si s ní můžu povídat, když má jméno,“ dodává s úsměvem motorkář Ruda Lhotský. Své jméno má i každý doprovodný vůz. Asistenční vůz po motorkáře se jmenuje Vilém, čtyřkolkáři mají Alfréda, doprovodný Transporter je Felix a nováček Tiguan jako press car je Alan. Jména mají také výhodu v komunikaci skrze vysílačky, která je tím pádem jednodušší.

 

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (1x):TOPlist