Josef Macháček dokončí Dakar jako mechanik

Neuznání protestu Josefa Macháčka a jeho odstoupení ze soutěže čtyřkolek na Rallye Dakar bere stáj KM Racing jako realitu. Pětinásobný dakarský šampion zůstane pravděpodobně zbytek soutěže s týmem a bude pomáhat jako mechanik.

Jeho čtyřkolka našla místo na podvalníku doprovodného kamionu MAN sedlčanské stáje a takto doputuje až do cílové Limy. „Umíme se s takovou situací rychle srovnat a žádnou zášť necítíme. Ta by nám ostatně k ničemu nebyla platná. Musíme myslet dopředu, i když složení komisařů při přejímkách dakarské rallye zůstane do budoucnosti nejspíš stejné,“ konstatoval organizační manažer Martin Pabiška. Týmový boss Martin Macík jednoznačně souhlasil s Macháčkovým rozhodnutím nepokračovat v jízdě mimo oficiální soutěž. „Zdravotní riziko bylo vysoké a motivace žádná. Pořadatelé bohužel takto zúžili kategorii čtyřkolek a vymetli cestičku na vrchol jen pro vyvolené,“ prohlásil Macík.
Své zkušenosti s jihoamerickým Dakarem má také člen KM Racingu Martin Plechatý, který na čtyřkolce startoval v nejnáročnějším motoristickém maratonu po Machusově boku v předchozích dvou ročnících. „Jako nováček jsem v roce 2010 s společně Francouzem Declerckem upozorňoval, že se Marcos Patronelli nechával na přejezdech vozit dodávkou, ale nic se z toho nevyvodilo. Loni jsem byl svědkem dalších incidentů, kdy se nepostupovalo podle předpisů, ale všechno zůstalo bez odezvy. Protesty proti Patronellimu dávali dokonce někteří Argentinci, protože třeba do rychlostní zkoušky startoval mezi auty. Za co by se jinak všem udělovaly tresty, se někomu tolerovalo. Když to člověk vidí, tak ztrácí chuť do závodění. To je pak boj asi jako proti větrným mlýnům,“ vyprávěl Plechatý, který se ani při jedné ze svých dakarských účastí nedostal do cíle.
Podle něj se v jezdeckém zákulisí mluví o tom, že kategorie čtyřkolek byla Argentincům prodaná. „Ta země potřebuje, aby měla své hrdiny a domácí diváci měli koho oslavovat, a tak hlavní pořadatel pro ně nejmenší kategorii Rallye Dakar obětoval. Mají slavné jezdce, ale potřebují, aby byli ještě slavnější a pořád vyhrávali, i když to nebude právě fair play. No a nějací Češi jsou při tom nepodstatní,“ sdělil svůj názor.

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (7x):TOPlist