Frans Verhoeven pojede příští Dakary na yamaze

Pro následující dva Dakary se nám rýsuje nové a velmi nadějné spojení. Yamaha Motor Europe a Yamaha Motor Netherlands se daly dohromady s vynikajícím nizozemským jezdcem Fransem Verhoevenem, který pojede v Jižní Americe s tovární podporou na čtyřtaktní yamaze 450 ccm.

Tým se bude oficiálně jmenovat Yamaha Netherlands Verhoeven, bude úzce spolupracovat s celou strukturou Yamaha Motor France a jeho cílem je umístění v první pětce jubilejního 35. ročníku nejtěžšího závodu světa Rally Dakar v roce 2013. Frans Verhoeven bude mít k dispozici svůj starý podpůrný tým, navíc bude moci využívat mechaniky a další odborníky od Yamaha Motor France, kteří už léta obstarávají pro japonskou továrnu kompletní práci na Dakaru a nejen tam. Yamaha bývala na Dakaru velmocí, první vítězství získala ještě na trati Paříž-Dakar v roce 1979 zásluhou francouzského jezdce Cyrila Neveua, který seděl za řidítky stroje Yamaha XT 500. Hned další rok Neveu triumf zopakoval. A pak přišla velká éra legendárního Super Ténéré, které do cíle šestkrát vítězně přivezl Stéphane Peterhansel v letech 1991-1993, 1995, 1997 a 1998. V roce 1991 okupovali jezdci na Ténéré dokonce kompletní podium.
Po přechodu Dakar Rally do Jižní Ameriky už Yamaha předchozí úspěchy nezopakovala, ačkoli Portugalec Hélder Rodrigues letos vyhrál dvě etapy a celkově skončil třetí za dvěmi favority na KTM Marcem Comou (Španělsko) a Cyrilem Despresem (Francie). Yamaha teď sbírá vítězství spíš v kategorii quadů. Frans Verhoeven jel poprvé Dakar v roce 2005 a dosud svůj nejlepší výsledek vybojoval o rok později, když skončil celkově osmý. Letos v lednu se Dakaru zúčastnil v sedle továrního Sherca a vybojoval v etapách párkrát podium. Nakonec dojel jako patnáctý se ztrátou 5:05:56 hodin a s hodinovou penalizací.
„Jsme si jisti, že náš cíl – dojet do pátého místa – je reálný a můžeme ho dosáhnout,” myslí si závodní manažer Yamaha Motor Europe Laurens Klein Koerkamp. „Dakar je nejtěžší offroadový motocyklový závod na světě, chceme do něj vystartovat s tím nejlepším materiálem, který je k dispozici, a je fantastické, že jsme byli schopni spojit síly několika organizací Yamaha group. Zkušenosti a možnosti Franse jsou už jen třešničkou na dortu našeho projektu.’’ A Arno Sunnotel, prezident Yamaha Motor Netherlands, dodává: „Věřím, že kombinace Yamaha-Verhoeven má vítězný potencionál. Dakar je pro Yamahu klíčovou událostí a ten nejlepší test pro naši čtyřistapadesátku. Je také důležité pro náš nizozemský trh, abychom měli v týmu nizozemského jezdce a ještě lepší bude, když pojede v naprosté špičce.“
„Už jsem dokázal, že umím na Dakaru příležitostně vyhrávat etapy a dojíždět v první pětce, pokud nemám smůlu nebo mi neodejde motocykl,” komentuje situaci Frans Verhoeven. „Teď se spolehlivostí a rychlostí Yamahy 450 věřím, že mohu konečně ukázat svůj pravý potencionál.” Dakar Rally 2013 startuje 5. ledna v peruánské Limě. Účastníci budou čelit přes 8000 kilometrů dlouhé trase přes hory, náhorní plošiny a nekonečné pouště, projedou Peru, Argentinu a skončí v chilském Santiagu 20. ledna.

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist