Engel s Michkem nejlepšími Čechy. Kubiena má penalizaci

Nová etapa dakarské rallye byla definitivně zahájena. Historicky první saudskoarabská etapa slavného závodu odstartovala v brzkých ranních hodinách. Bývalý člen Orion - Moto Racing Group, Španěl Joan Pedrero, vyrážel z bivaku jako první už ve 4:15 ráno. Jen o pár minut později ho následovali Milan Engel s nováčkem Martinem Michkem doplněni o čtyrkolkáře Tomáše Kubienu, který si dovezl zbrusu novou Yamahu Raptor, která by ho na čtvrtý pokus měla dovézt do cíle Dakar Rally.

První den začal nejlépe Australan Toby Price na tovární KTM. Obhájce vítězství začal tam, kde skončil loni a ujal se průběžného vedení v letošním ročníku. Vyhrál první etapu, i přesto, že na jednom úseku dělal tři defekty během pár kilometrů. Výborně 27. místem do závodu vstoupil také Milan Engel. Loni nejlepší český závodník každý rok bojuje s pomalejším rozjezdem v prvních etapách. Letos za to však vzal hned od začátku a v úvodu etapy se dokonce se svým týmovým kolegou Michkem pohyboval mezi nejlepšími dvaceti.

"Bylo to na první etapu dost dlouhé. Určitě nešlo o klasický prolog, tak jak ho známe z předešlých let. Nikdo nebyl moc rozehřátý a ranní 200 kilometrů dlouhý přejezd tomu taky nepřidal. Musel jsem si zvyknout na navigaci i techniku, nicméně jsem se do tempa dostal snad docela rychle. Dvakrát jsem se musel vracet pro waypoint, ale vše mám. Rychlost jsem žádnou nepřekročil. Jsem rád, že jsem to vše posbíral, protože na rozjezd to bylo vážně těžké. Další dny už budou lepší," uvedl v cíli Engel. Nejlepší český závodník loňského ročníku připomněl, že si také ještě musí osahat svoji novou KTM 450 RR.

Týmový kolega z Orion - Moto Racing Group, Martin Michek, je sice v rallyovém světě nováčkem, jinak se ale jedná o ostříleného matadora s několika českými motokrosovými tituly. Dálkové závody si v loňském roce osahal v Maroku a Tunisu, přesto jej můžeme zařadit mezi absolutní nováčky ve startovním poli dakarské rallye. "První etapa je za mnou. Premiérová na Dakaru. S výsledkem jsem spokojený a také s tím, že jsem vůbec dojel. Díky vysokému startovnímu číslu sem do první etapy startoval dost vzadu, takže nebylo nic jednoduchého se prokousávat dopředu. Šíleně se prášilo a nebylo to nic jednoduchého. Snažil jsem se do toho dát maximum co umím, posunuli jsme se startovním polem výš a na zítra budu mít mnohem lepší trasu, viditelnost, méně prachu od ostatních jezdců a budu moct jet v lepším tempu. Ráno jsme vstávali poměrně brzy a hned nám naložili dlouhý přejezd, ale jsem opravdu spokojený, motorka mi funguje a těším se na další etapu," uvedl Michek, který dnes ukázal svoji rychlost 30. místem.

Třetí jezdec Orion - Moto Racing Group, čtyřkolkář Tomáš Kubiena se bude letos snažit protrhnout smůlu třech nedokončených Dakarů v řadě. Pokaždé vypadl na technickou závadu, což mělo za příčinu výměnu závodního náčiní, tedy KTM za Yamahu Raptor, kterou loni otestoval pouze v Tunisu. První etapy začal Kubiena opatrně, postupně se však ze sedmého místa prokousal až na třetí. Na vítěze etapy, Ignacia Casalleho, ztratil pouze necelých 7 minut. "Dnes bylo to docela náročné a zrádné. Nečekal jsem tolik kamenitých pist a trialových sekcí. Budu muset přezou jiná kola, protože jsem udělal gumu a tak 2/3 jel na prázdné pneumatice, což bylo poměrně náročné a tahalo mě to ke straně. Musíme se připravit na trochu jiné podmínky, než jsme čekali, ale zvládneme to," řekl po etapě. V rychlostní zkoušce měl však problém s dodržením rychlosti hned na několika úsecích a v tuto chvíli je jeho třetí místo v etapě pouze neoficiálním.  Čeká se, zda z toho budou nějaké penalizace či nikoliv. V tuto chvíli to vypadá na 15 minutovou penalizaci, což by v mělo znamenat posun na 6. místo. Penalizace však mohou dostat i ostatní jezdci. Zítra bude na pořadu dne výrazně kratší etapa s přejezdem pouhých 34 kilometrů a speciálkou dlouhou 367 kilometrů. Kubienovy obavy se nakonec potvrdily, vyfasoval 15 minut penalizace a propadl se ze třetí na šestou příčku.

 

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Autor článku obdržel prémii 4 Kč od 2 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist