Do čela Dakaru jde dva dny před koncem Toby Price

Do konce 45: ročníku Rally Dakar už zbývají jen dvě etapy a v kategorii motorkářů ještě není nic rozhodnuto. Po 12: etapě, druhé části maratónu, kterou vyhrál Chilan José Ingnacio Cornejo na tovární Hondě, se do čela průběžné klasifikace dostal Australan Toby Price (KTM). Má však náskok pouhých 28 vteřin na druhého Američana Skylera Howese (Husqvarna). Martin Michek dnes dojel na 17. místě, celkově je třináctý.

Dakarští závodníci mají za sebou noc v poušti v rámci maratonské etapy, kterou strávili bez svých týmů a mechaniků. Ve 12. etapě se pak vraceli dunami a měkkým pískem do města Šajbá. Čekalo je 375 kilometrů, z toho 185 měřených. Letošní Dakar je ve znamení velkých sólových výkonů, předvedli je už například Australan Daniel Sanders (GasGAs) nebo Američan Mason Klein (BAS World Dakar KTM Team) a dnes to chvíli vypadalo, že je na řadě dvojnásobný dakarský vítěz Toby Price. Zkušený Australan na tovární KTM vedl už na 87. kilometru, tam měl náskok 39 sekund, a pak byl neustále v čele až do 128. kilometru. Tam vedení na časomíře převzal Chilan José Ingnacio Cornejo na tovární Hondě, který si udělal náskok 19 sekund na Argentince Kevina Benavidese (KTM). Třetí zůstával Price, ale tím, že získal bonusy za to, že byl jedním z jezdců, kteří ostatním ráno otvírali trať, prakticky stále vedl.

Na 156. kilometru stále vedl díky bonusům Toby Price s náskokem 59 sekund na Skylera Howese a 2:28 minuty na Kevina Benavidese. Za nimi následovali další jezdci Hondy, Chilan Pablo Quintanilla a Francouz Adrien Van Beveren. V té chvíli byl ještě jejich týmový kolega Nacho Cornejo osmý. Jaký tedy musel mít finiš, když mu v cíli naměřili nejlepší čas! Druhý skončil se ztrátou 49 sekund Daniel Sanders a třetí Toby Price (+1.58 min.). To ale Australanovi stačilo k tomu, aby se dostal před Skylera Howese do čela průběžné klasifikace Dakaru. Rozdíl mezi nimi je dvě etapy před koncem pouhých 28 sekund. Dvě minuty a 40 sekund na Price ztrácí třetí Kevin Benavides. Martin Michek se prakticky celý den držel v Top 20, v cíli mu naměřili 17. nejrychlejší čas. To znamená, že si v průběžném pořadí udržel svou třináctou pozici.

 Skyler Howes: „Řekl bych, že to nebyla moje nejlepší etapa. Pár dun jsem opravdu nedokázal vyjet, což bylo opravdu frustrující. Musel jsem také zastavit u jednoho kontrolního bodu, abych si upravil tracker. Ale nakonec to v cíli bylo těsné, dělilo nás jen pár sekund.“

Toby Price: "Čtvrtá největší poušť světa nám přinesla to, co jsme do ní čekali: spoustu písku  a spoustu pustiny.  Celkově vzato to byl dobrý den. Myslím, že to byla dobrá etapa.  Jen jsem se snažil udržet si dobré plynulé a konzistentní tempo. Teď do konce zbývají jen dva dny, takže to není moc. Myslím, že strategie pro závod je tomto okamžiku jasná. Musím zůstat na dvou kolech a zůstat zdravý. Zítra se do toho pořádně opřu!“

Aktualizované výsledky sledujte zde

https://www.dakar.com/en/rankings

 

 

 

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist