Despres zapsal do historie Dakaru svůj pátý triumf

Dakar 2013 dnes skončil! Jak se dalo po včerejšku čekat, Francouz Cyril Despres na KTM už si nenechal vzít svůj už pátý triumf. V poslední etapě se z vítězství radoval jeho týmový kolega Portugalec Ruben Faria, vzrušení přinesla penalizace dosud druhého Chilana Chaleca Lopeze, který tak právě Fariovi musel pomyslné stříbro přenechat.

V sobotu už zbývalo všem 125 zbývajícím motorkářům na Dakaru 2013 odjet jen 111 kilometrů speciálu a pak překonat dlouhou neutrální zónu. Poslední 14. etapa pak vyvrcholila  patnáctikilometrovým "Super Speciálem", který byl velkou show se skoky a smyky pro diváky a skončil přímo v hlavním městě Chile Santiagu. Hrdiny Dakaru uvítalo plné Konstituční náměstí, dojezd byl přímo před palácem La Moneda. Ačkoli se už v celkovém pořadí jezdců nepočítalo s žádnými velkými změnami, pár nástrah na trati přece jen bylo. Úseky byly velmi rychlé, sem tam se vyskytl i kousek cesty s vyčnívajícími kameny. Jezdci, kteří se už už viděli v cíli, také mohli v posledních momentech ztratit tolik důležitou koncentraci a skončit v kotrmelcích.
Jako první dnes vyjel do etapy stylově domácí Chilan, vítěz včerejšího dějství Francisco "Chaleco" López na své KTM.  To bylo okolo tři čtvrtě na šest ráno tamního času a za místní hvězdou následoval vedoucí muž klasifikace, Francouz Cyril Despres. Tovární jezdec KTM se už určitě těšil, jak v cíli oslaví svůj v pořadí už pátý dakarský triumf. Na druhého Lopeze měl po včerejším dojezdu náskok 8:15 min., jenže přes noc vyměnil Chilan motor svého motocyklu a dostal za to patnáctiminutovou penalizaci, která se mu měla započítat až v dnešní poslední etapě. Tím pádem ho přeskočil na druhé místo pořadí Portugalec Ruben Faria (KTM) a už "jen" o třetí místo se mohl dnes teoreticky poprat Lopez se Slovákem Ivanem Jakešem na další KTM.
Start do měřeného úseku byl nakonec víc než o hodinu posunutý, protože pro nízkou a hustou oblačnost nemohly vzlétnout doprovodné vrtulníky se zdravotníky. Chaleco byl od startu nejrychlejší (bez zmíněné penalizace 15 minut) ze všech, na 41. kilometru vedl před Španělem Joanem Barredou (Husqvarna) o 31 sekund a dalším Španělem Juanem Pedrerem (KTM). Ten ztrácel 33 sekund, čtvrtý byl Portugalec Hélder Rodrigues na hondě (+53 sekund) a pátý Cyril Despres s odstupem zhruba jedné minuty na Lopeze. Později se do špičky dotáhl ještě Ruben Faria (KTM) a nizozemský veretán Hans Verhoeven na yamaze. López také byl nakonec nejrychlejší v první části speciálu, stejně jako v celé "dojížděcí" etapě. Jenže, jak jsme již dříve zmínili, připočítali mu penalizaci a tím pádem skončil až 39. Poslední etapu tak vyhrál Faria před Barredou (na spodním snímku) a dalším Portugalcem Rodriguesem, Despres závěr úplně vypustil a dojel čtrnáctý. Odstupy byly minimální. Jakeš byl klasifikovaný jako devátý a veze si tak z Dakaru neskutečný úspěch v podobě čtvrtého místa celkově. Čech David Pabiška na yamaze si nesplnil svůj cíl dojet letos do 20. místa, ale s 38. výslednou pozicí snad může být nakonec docela spokojený.  Despres se pátým vítězstvím na Dakaru vyrovnal svému krajanovi Cyrilovi Neveu a chybí mu už jediný titul k dohnání rekordního Stephana Peterhansela.
Ruben Faria: Včera jsem ztratil své druhé místo, ale pomyslel jsem si, že být na podiu, když jsem jen pobočník Cyrila Desprese, je stejně pro mě parádní. Když jsem se dověděl, že Chaleco vyměnil motor, soustředil jsem se už jen na udržení svého znovu získaného druhého místa. Posledních několik kilometrů to bylo hnusné, jsem jel v prachu, který vířil Pozzolito, ale nebylo to nic vážného. Jsem nadšený!
Chaleco Lopez: Včera jsem měl problémy s převodovkou, a tak jsem raději vyměnil motor. Bohužel jsem tím ztratil druhé místo, ale dojet do Santiaga bylo pro mne důležitější. Už tak jsem dost šťastný z toho, že jsem tu včerejší etapu vyhrál. Jel jsem naplno každý den. Mám čtyři etapová vítězství a celkové podium, takže jsem šťastný za sebe i za celé Chile, mou rodinu, mou manželku. Vyměnit motor bylo správné rozhodnutí. Kdybych tak neučinil, ještě teď bych třeba mohl viset někde na trati. Třetí místo se počítá, zvlášt potom, co jsem tady vloni měl tu děsnou havárii. Je to stejné jako Dakar vyhrát.
Cyril Despres: Potřeboval jsem jen přejet cílovou čáru, abych věděl, že už mi nikdo vítězství nemůže vzít. Šel jsem za tím a bojoval se všemi těmi překvapeními, které letošní Dajar přinesl. Malé navigační chyby, těch jsem myslím udělal méně než ostatní. Měl jsem perfektní motocykl a stál za mnou výborný tým. Nakonec mám velký důvod být šťastný. Dnem, kdy se vítězství na Dakaru stane lehkým, už měl tento závod nebude zajímat. Ale ten den je hodně daleko. Dakar je příliš dlouhý, příliš těžký, je tady příliš horko, je tady příliš zima, musíte brzy ráno vstávat, musíte znát cestu z dunových bludišť v Peru a Chile, musíte se umět prosmýknout kolem kaktusů u Córdoby. Pořád je to tady strašně ošidné na to, aby bylo lehké vyhrát.