Despres: Takovou šanci dostanete jednou za život!

Vloni šokoval nevyzpytatelný Francouz Cyril Despres přestupem od KTM k Yamaze, letos zase oznámil, že příští rok pojede Rally Dakar za volantem továrního Peugeotu, čímž možná naštve spoustu pravověrných motorkářů. Pětinásobný vítěz nejtěžšího závodu světa posílí při návratu tradiční značky Peugeot v týmu Španěla Carlose Sainze.

Despres je nejúspěšnějším jezdcem na Dakaru poslední dekády, vyhrál ho v letech 2005, 2007, 2010, 2012 a 2013, celkem jedenáctkrát byl v cíli na podiu. Lepší už je v této statistice jen jeho krajan Stéphane Peterhansel, který má na svém kontě šest triumfů, všechny na Yamaze. Krok Peugeotu k návratu na Dakar se očekával dlouho, hovořilo se o něm už několik měsíců. Nicméně volba Desprese jako jezdce je přinejmenším velmi překvapivá. Má se za to, že ji má na svědomí Španěl Carlos Sainz, který vyhrál Dakar v roce 2010 za volantem Volkswagenu Touareg. S Despresem se totiž dobře znají ze svého společného působení pod sponzorskou značkou Red Bullu a vždy si navzájem projevovali velký respekt. 
“Taková příležitost přijde jen jednou za život. Teď se budu muset hodně učit, abych své kvality potvrdil také v úplně jiné disciplíně. Moc lidem se to po přestupu z motocyklů na auta nepovedlo. Vždy jsem tvrdil, že bych si uměl představit svůj vývoj i v další disciplíně dálkových soutěží. Vždyť jsem se dlouhou dobu obklopoval velkými jmény jako Roma, Meoni a Sainct. Ti také po velkých úspěších na dvou kolech přešli triumfálně na auta a vyšlapali mi tak cestu. V týmu Peugeot jsem získal pocit, že všechno půjde dobře a Carlos Sainz bude skvělý učitel. Bude to určitě velké dobrodružství a pro mne to je logický krok, který mi dodává touhu v motoristickém sportu dál pokračovat,” nechal se slyšet Cyril Despres.
Vypadá to, že přestup roku byl dlouhodobě naplánovaný, ale Despres tvrdí, že byl rychlostí celého jednání velmi překvapen. „Když jsem se po letošním Dakaru vracel do Evropy, říkal jsem si, že se za rok zase vrátím, ale samozřejmě na motocyklu! Auta mi vůbec nevytanula na mysl. Ale když mne Peugeot kontaktoval, byl jsem potěšený a šťastný. Rozhodl jsem se rychle. Mám velkou příležitost vstoupit do automobilového závodního světa ve velkém stylu, ve velmi zkušeném a profesionálním týmu,“ uvedl s tím, že cílem Peugeotu je rozhodně co nejrychleji se vrátit na nejvyšší příčky.Jasnou jedničkou bude samozřejmě Sainz, zvaný El Matador. 
Cyril Despres vloni po přechodu k Yamaze zaznamenal na stroji Yamaha 450F řadu úspěchů, ale do cíle Dakaru letos v lednu přivezl stroj až na čtvrtém místě, když vyhrál tři etapy. Ačkoli bude mít nyní s adaptací na čtyři kola velkou práci, dohoda s Peugeotem zní, že Despres Yamaze dál pomůže s vývojem, bude také jakousi jejich reklamní tváří a měl by dokonce letos na motocyklu absolvovat dva nebo tři závody. “Velmi respektujeme ten velký zájem, který o služby Cyrila Desprese projevila obří automobilka Peugeot. Je jasné, že jsme s Cyrilem, který je fantastickým jezdcem a profesionálem, měli jiné plány a jiné ambice. Ty teď musíme pozměnit a jít zase dál. Ale my máme skvělý tým, víc než konkurenceschopnou motorku a fantastické lidi, takže můžeme v pohodě naplnit naše cíle na sezony 2014/15,“ řekl Eric de Seynes, ředitel Yamaha Motor Europe.

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (3x):TOPlist