David Pabiška dostal první penalizaci

Desátá etapa Dakaru Davidu Pabiškovi hodně připomínala loňskou etapu v Belénu. Začátek byl hodně složitý na navigaci, ale českému jezdci týmu BARTH Racing sedl. Od toho se odvíjel i průběžný výsledek. Pak ale přišla chyba. „Bohužel, jak se změnili pravidla, tak jsem tam prostě udělal chybu a beru ji 100% na sebe. Všem se omlouvám, protože jsem nevzal jeden průjezdný bod. To se mě stalo na Dakaru poprvé. Jsem z toho hodně smutný. Nemohl jsem se pro ten bod vrátit, protože cesta byla hodně složitá,“ popsal situaci zklamaný David Pabiška.

Po zrušené deváté etapě se v Argentině začalo opět závodit. Organizátoři museli devátou etapu
zrušit z důvodu silných dešťů a následnému sesuvu půdy a záplavám v místě přejezdu asistenčních
vozů. Tato situace se následně dotkla i některých závodníků, kteří nestihli včas přejet tento úsek. Objízdná trasa byla velmi složitá a tak se některé týmy dostaly do bivaku v Saltě až velmi pozdě
v noci nebo dokonce až druhý den dopoledne. Tím pádem musela být devátá etapa zrušena a všechny týmy včetně závodníků se do dalšího bivaku v Chilecitu přesunuly po silnici bez závodních kilometrů. Doprovod a závodníci nocující v provizorním bivaku museli druhý den zvládnout přejezd dlouhý 1 000 kilometrů. Z týmu BARTH Racing živelná katastrofa nejvíce zasáhla quadistu Zdeňka Tůmu. I on byl jedním ze závodníků, kteří nocovali v provizorním bivaku.

Následný přejezd do Chilecita pak Tůmovi zabral celý den. Zdeněk ovšem do bivaku dorazil v dobré náladě a v pořádku. Mechanici pracovali na závodních strojích celou noc a následný start do desáté etapy všichni závodníci týmu BARTH Racing zvládli bez problémů. Čekala na ně etapa dlouhá 751 kilometrů, z toho 449 kilometrů závodních. Argentina přivítala účastníky Rallye Dakar vysokými teplotami dosahujících 45 stupňů Celsia. Jednalo se o velký teplotní skok oproti chladné a propršené Bolívii. Davidu Pabiškovi kromě již popsaných problémů na průjezdném bodu ještě následně motorka KTM zastavila ve vysokém brodu. Naštěstí se závodní stroj po chvilce vzpamatoval a David mohl pokračovat dál.  V desáté etapě skončil nakonec s hodinovou penalizací na 47. místě a celkově mu v průběžném pořadí patří 43. příčka.

Rudolf Lhotský očekával těžkou etapu. V první části rychlostní zkoušky hodně a dlouho bloudil. Ztratil hodně času, ale nakonec se do cíle první části dostal. Druhou část už zvládl lépe. „Prvních 80 kilometrů bylo strašných, to byly ty největší vedra. Jeli jsme ve feš feši a po autech už to bylo hodně rozbité. Jelo se mi blbě a raději jsem šetřil síly, protože jsem nevěděl, co nám pořadatel nachystá na konec etapy. Vypadalo to dobře, tak jsem posledních 100 kilometrů zkusil zrychlit a doufám, že jsem stáhnul nějaký čas na soupeře“, popsal etapu do San Juanu Ruda Lhotský. Jedenáctou etapu opět očekává velmi těžkou a tak se na ní chce pořádně připravit a nabrat sílu. Desátou etapu dokončil na 92. místě a celkově mu patří 83. místo.

Zdeněk Tůma se nemůže zbavit smůly týkající se techniky. „Já nemůžu mít etapu bez problémů. To už není boj se soupeři a s časem, ale s technickými problémy“, začal hodnocení poslední etapy nováček na Dakaru. Po natankování před začátkem rychlostní zkoušky zjistil, že mu opět teče benzín z nové nádrže. Následovala provizorní oprava a start do první části rychlostní zkoušky, která se mu povedla. Zdeněk ji pospal jako technickou a navigačně náročnou. Poté opět následovala oprava tekoucí nádrže. Druhou část rychlostní zkoušky popsal jako peklo na zemi a myslel si, že se na čtyřkolce upeče. „Jelo by se mi parádně. Vzhledem k tomu co jsem prožil, nejsem ani unavený.¨Jsem v pohodě a kdybych neměl technické potíže, tak si myslím, že bych byl někde jinde“, popsal dosavadní průběh svého působení na Rallye Dakar Zdeněk Tůma. V etapě nakonec obsadil 15. místo a celkově se nachází na 12. pozici. Jedenáctá etapa bude opět v duchu vysokých teplot a závodní část bude měřit 288 kilometrů. Bude rozdělena na dvě části. Závodníci se budou muset poprat s pískem, bahnem i technickými pasážemi.

 

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (3x):TOPlist