Dakar 2015 je minulostí: Vítězem popáté Coma

Jak se dalo očekávat, jezdci vzali poslední etapu Dakaru 2015 jako dojížděcí a v celkových výsledcích se toho moc nezměnilo. Ve 13. etapě zvítězil letos už podruhé Slovák Ivan Jakeš. Už pátý celkový triumf na nejtěžším závodě světa ale slavil v Buenos Aires tovární jezdec KTM Španěl Marc Coma. Nejlepší z Čechů je na skvělé 20. pozici nováček na Dakaru Ondřej Klymčiw.

Ondra Klymčiw z týmu Barth Racing dal už před startem poslední 13. etapy jasně najevo, že jeho cílem je udržení skvělého 20. místa. V cíli včerejší etapy v argentinském Rosariu řekl: "Byl to opět velmi náročný a hlavně nebezpečný den. Po cestě byla spousta nebezpečných míst, která vůbec nebyla značena v roadbooku. Dvakrát jsem málem letěl, tak jsem radši zvolnil tempo. Potom jsem dlouho jel v prachové cloně vytvářené jezdcem přede mnou, kterého jsem nemohl předjet. Jsem rád, že jsem se mohl spolehnout na skvěle vyservisovanou motorku. Zítra mne čeka posledni den. Doufám, ze všechno proběhne v pohodě a dotáhnu to až do Buenos Aires na rampu. Budu muset trošku máknout, aby mne nedojel jezdec za mnou a já udržel dvacátej flek." Jeho náskok na 21. v pořadí byl dvě minuty 23 sekund  na známého Brazilce De Azeveda (Honda).
Poslední třináctá etapa z Rosaria do Buenos Aires začala krátkým spojovacím úsekem 77 km, následovala rychlostní zkouška dlouhá 174 km a neměřený dojezd měřil 142 km. Jezdci měli na paměti, že ačkoli Rally Dakar už je prakticky u konce, nikdo nesmí polevit v koncentraci, dokud se nedostane na rampu v hlavním městě Argentiny. A to z jednoho prostého důvodu. Každý rok alespoň jeden závodník odstoupí v této závěrečné etapě. Konečným cílem, za kterým do Jižní  Ameriky všichni přijeli, je přejet cílovou rampu ročníku 2015 v Technopolis. Jezdci startovali velmi netradičně v opačném pořadí, to znamená jako první vyrazil na trať beznadějně poslední muž průběžné klasifikace Mongol Anar Chinbataar.
Ráz etapy určil už fakt, že Honda se soustředila na uhájení celkového druhého místa Portugalce Paula Gonçalvese, který měl v průběžném hodnocení téměř nedostižnou 17minutovou ztrátu na Comu. A tak jeho kolegové Španěl Joan Barreda a další Portugalec Hélder Rodrigues sotva odstartovali do měřeného ůseku, zpomalili, počkali na nejvýše umístěného jezdce Hondy a doprovázeli ho až do cíle, kdyby se Goncalvesovi náhodou něco stalo. Rychlostní zkouška byla nakonec kvůli prudkému dešti a kluzké trati zkrácena na 101 km. Kdo rozhodně dnes nedržel dojížděcí tempo, byli Slováci. Naopak jeli natolik ostře, že etapu vyhrál Ivan Jakeš před Štefanem Svitkem (velký snímek dole). Důležitější ale bylo, že se Comovi poprvé v jeho kariéře podařilo obhájit na Dakaru prvenství. Předchozí triumfy si osmatřicetiletý Katalánec připsal v letech 2006, 2009, 2011 a 2014. Letos zvítězil s náskokem 16:53 min.před Paulem Goncalvesem. Třetí je překvapivě nováček na Dakaru, Australan Toby Price. Cílem projelo 79 motocyklů, 18 quadů, 68 aut a 51 kamionů. Čtyřkolky vyhrál s velkým náskokem Polák Rafal Sonik.
Ondřej Klymčiw (velký snímek dole) na týmovém Facebooku po dojezdu radostně hlásil: "Jsem rád, že je to za mnou. Měl jsem dnes trochu starosti s tím, abych si pohlídal tu dvacátou pozici. Byl za mnou dvě a půl minuty hodně rychlej kluk z Brazílie, takže jsem vyrážel za ním do prachu. Už v tom prachu, než začalo pršet, jsem ho dotáhl a předjel. Potom i toho Rumuna, co byl na dvaadvacátým místě. Jinak shrnutí celého závodu: Šlo to docela rychle, i když toho trápení bylo docela dost. A jsem rád, že jsem v cíli živej a zdravej. Bylo to chvílema docela vostrý. Já si myslím, že jsme své cíle splnili, protože jsme si řekli, že bychom chtěli bejt do těch TOP 20, a to se nám povedlo. Je to samozřejmě obrovský štěstí a mám z toho radost. Prostě jsem měli štěstí a těším se domů."
A jezdci českého týmu MRG-SP Moto (malé foto vlevo) se z Buenos Aires přidali: "Je to doma! David Pabiška podeváté v řadě a Milan Engel poprvé v cíli Rally Dakar," zněl jejich vzkaz do České republiky. Honza Veselý se při svém šestém startu na Dakaru dočkal nejlepšího výsledku - 39. pozice. V poslední etapě také zřejmě uhájil skvělé 4. místo v kategorii Marathon 0-450 ccm.