Dakar, 12. etapa: Despres útočil na Comu, ale marně

Marc Coma je blízko ke svému třetímu triumfu na Rallye Dakar. V dnešní předposlední etapě v závěru porazil svého největšího soupeře Cyrila Desprese a protože zítra už je na programu jen symbolický dojezd do cíle v Buenos Aires s krátkou speciálkou, může slavit. I když dálkové rallye jsou někdy ošidné...

Dopředu se vědělo, že ve dvanácté etapě 33. ročníku Rallye Dakar, která vedla z argentinského San Juanu do Cordoby, bude probíhat pravděpodobně poslední bitva o vítězství i další umístění. Předposlední etapa si vyžadovala od všech jezdců velkou dávku opatrnosti, šlo o velmi technický měřený úsek, zejména v úvodních 100 kilometrech, které se ještě jely na písečných dunách. Etapa byla vzhledem k úzkým cestám rozdělena, opomíjená kategorie kamionů startovala jako první a měla poněkud zkrácenou speciálku. Motocykly a čtyřkolky měly naplánován spojovací úsek v délce 123 km a měřený úsek dlouhý 555 km.  Tratě byly ovlivněny silným nočním deštěm.
Jak slíbil, tak dnes učinil, ale stejně mu to nebylo nic platné. Francouz Cyril Despres, obhájce loňského vítězství na Dakaru a druhý muž prozatímního letošního pořadí, útočil už včera, ale na lídra Marca Comu udělal jen dvě minuty. Dnes to nebylo jiné. Despres věděl, že má zřejmě poslední šanci dostat se do čela soutěže, jel nesmírně soustředěně, tvrdě a bez navigačních chyb, vedl od začátku až téměř do konce etapy, ale na Comu opět nevyzrál. Legendární Španěl a kolega od KTM ho sledoval jako stín a nikdy za celý den si ho nenechal odjet víc, než na dvě a půl minuty. Navíc v závěru ještě přidal a svého velkého soupeře porazil o 37 sekund. Před poslední etapou ztrácí Despres na Comu 16:36 min., což po zkušenostech z posledních Dakarů je pro Španěla zřejmě náskok dostatečný. „Dal jsem dnes do toho všechno, útočení je moje druhé já. Šlápl jsem do toho od prvního kilometru, ale na konci jsem musel trochu zvolnit. Přes noc hodně pršelo, takže na silnicích bylo dost bláta. Bylo to peklo. Nemám ale čeho litovat. Dneska jsem měl 550 km možností, jak rozhodnout, ale nevyšlo to. Moje šance teď vypadají mizerně. Není to konec světa, já se z toho dostanu," uvedl v cíli Despres. Ostatní jezdci jako by dnes jen fascinovaně přihlíželi jejich souboji. Celkově třetí Chaleco Lopez na aprilii příliš růžky nevystrkoval a v cíli se přiznal, že jeho zájmem bylo v klidu si držet celkovou třetí pozici.  Jeho obvyklou roli zaujal Portugalec Helder Rodrigues na yamaze, který stabilně jezdil třetí nejrychlejší časy. Pro Comu to bylo páté  vítězství v letošním Dakaru a historicky šestnácté. „Do cíle máme ještě 190 km dlouhou speciálku a ta se musí odjet. Normálně by už nemělo dojít k nějakým komplikacím, ale musíme počkat do zítřka," tvrdí Coma.
Slovák Radek Matoška na KTM 650 byl dnes opět rychlejší než Čech David Pabiška na Yamaze 450 v barvách týmu KM Racing. Držel se celou dobu okolo 25. místa, Pabiška byl přibližně dvacet fleků za ním. Matoška byl také v cíli zaznamenán jako třiadvacátý, Pabiška jako šestačtyřicátý. Důležité ale je, že český jezdec si stále drží výbornou 31. pozici v průběžném hodnocení motocyklistů. Jan Veselý z Czech Dakar Teamu se dnes jako obvykle držel mezi 60. a 70. místem a nakonec byl registrován na 59. pozici. V cíli panoval zmatek, protože si část jezdců zkrátila trať a budou zřejmě padat penalizace.  Motorkářů vyjelo dnes na trať už jenom pouhých 94 z původních 170, čtyřkolkářů čtrnáct.
Oba čeští čtyřkolkáři stáje KM Racing jsou už mimo hru. Nejdříve v první polovině Rallye Dakar zradila technika Martina Plechatého, těsně před závěrem pak i pětinásobného vítěze nejslavnějšího vytrvalostního maratonu Josefa Macháčka. Prvně jmenovaný jezdec se vyjádřil k nehodě svého staršího kolegy. „Stejně jako v mém případě to byla jedna ze závad, které nelze opravit. Když praskne zadní osa, která drží zadní kolo, tak to upadne. Na třech kolech se dá s velkými obtížemi ujet třeba dvacet kilometrů,“ konstatoval Plechatý (na menším snímku vpravo). „Pepa měl před sebou ještě obrovskou porci etapy v náročném terénu, a byl by to holý nesmysl. Jediným řešením by byla pomoc asistence přímo na trati,“ pokračoval mladoboleslavský jezdec, který byl shodou okolností v době problémů svého kolegy poměrně nedaleko, protože Rallye Dakar dokončuje jízdou na svém quadu, i když samozřejmě už mimo soutěž. „Kdyby mi dal někdo vědět, tak v tu chvíli jsem byl asi třicet kilometrů od místa, kde Pepa stál. Mohl jsem k němu dojet a půjčit mu osu z mé čtyřkolky, čímž by závadu dočasně opravil,“ dodal Plechatý. Bez české účasti nás tak může ještě zajímat statečný boj mladého Poláka Lukasze Laskawiece, který jede za KM Racing na čtyřkolce Yamaha Raptor v úpravě Josefa Macháčka. Laskawiec měl ještě velkou šanci dojet třetí, když před startem dnešní etapy měl ze svého průběžného čtvrtého místa ztrátu 47 sekund na DeClercka. Francouze ale dnes jakoby někdo polil živou vodou, téměř celou etapu vedl a nakonec ji také i vyhrál. O pouhých čtrnáct vteřin za ním zaostal druhý Argentinec Sebastien Halpern. Třetí Laskawiec ztratil přes dvě a půl minuty a jeho šance na třetí místo celkově se tak podstatně vzdálila. Čtvrtý dojel se ztrátou osm a půl minuty další Argentinec Alejandro Patronelli, který také nadále vévodí průběžnému pořadí quadů a celkové vítězství má stejně jako Coma na dosah.