Dakar, 10. etapa: Jakeš havaroval a zřejmě skončil

Španěl Marc Coma dnes udělal jeden z rozhodujících kroků ke svému třetímu celkovému vítězství na Dakaru, když suverénně vyhrál desátou etapu a na dosud druhého Cyrila Desprese najel dalších deset minut. Velkou ztrátu zřejmě utrpěl český tým KM Racing, když jejich slovenský jezdec Ivan Jakeš havaroval a rozbil svůj motocykl.

Soutěžící se opět museli v desáté etapě z chilského Copiapó do argentinského Chilecito stát horolezci při přejezdu majestátných And. Kdyby měli čas na fotografování, mohli by si zvěčnit svou cestu po silnici č. 60 a přejezd chilsko-argentinských hranic průsmykem Paso San Francisco. Po tomto poklidném úseku dne a závanem chladného horské větru se posádky pěkně zapotily, jelikož v bílých dunách v okolí Fiambaly bývá vždy pořádné horko. Návštěva tohoto území byla sice kratší než v předchozích letech, ale po deseti dnech závodění zde někteří jezdci nechali poslední zbytky sil. Připomeňme, že právě ve Fiambale měli loni soutěžící snad nejvíce problémů z celé soutěže, letos však byl bohužel celý úsek značně zkrácen. Tentokrát byla tedy mnohem delší spojovačka (686 km), než speciálka (176 km). Celkem dakarský konvoj čekalo 862 km.
Motocykly startovaly po dvou minutách, posléze se interval zkracoval až na dva motocyklisty každou půlminutu. Hned od začátku měřeného úseku se začaly dít věci. Američan Jonah Street na yamaze doplatil na to, že startoval jako první, zabloudil a nabral 13 minut ztráty. Včera třetí Francouz Davida Casteu včas neodstartoval do speciálky, protože na jeho shercu odešel motor. Připomínáme, že velké technické problémy měl už od začátku Dakaru. Na trati musel o něco později opravovat svou aprilii i třetí muž celkově Chilan Chaleco Lopez. Do čela mezitím šel Portugalec Helder Rodrigues na yamaze, který včera nevyhrál jen proto, že si nadjel pár zbytečných kilometrů a 15 km před cílem mu došel benzín. Čtvrtý muž průběžného pořadí se ve vedení střídal s lídrem soutěže Španělem Marcem Comou, zatímco Comův nejbližší pronásledovatel Cyril Despres odbočil spolu s Belgičanem Fransem Verhoevenem do špatného údolí a nabral necelých deset minut. „První velkou chybu jsem udělal po 120 kilometrech. Místo 117 jsem na navigaci přečetl 17 a spolu s Verhoevenem jsme skončili ve skalách. Tam jsme ztratili spoustu času, ale po několika dalších kilometrech jsem udělal další chybu, špatně jsem odbočil oprava a zajel do díry plné bahna. Nemohl jsem se z ní dostat, trvalo to snad deset minut. Dnes to byl zlý den, ale tak to na rallye chodí: jednou jste nahoře a podruhé dole,“ vysvětloval v cíli Despres. Etapu nakonec vyhrál Marc Coma o deset minut před skvěle stahujícím Cyrilem Despresem a o třináct minut před Portugalcem Rubenem Fariou. Všichni tři jeli na KTM. Téměř celý den první Rodrigues ztratil stejně jako včera v závěru etapy přes půl hodiny a dojel desátý. Pro Comu to bylo čtvrté vítězství v 33. ročníku Dakaru a historicky patnácté.
Z česko-slovenských jezdců se tentokrát nejvíce dařilo Radkovi Matoškovi, který se jako jediný držel od začátku v první dvacítce. Tento jezdec nebyl zařazen mezi ty vybrané účastníky, kteří museli podle nových pravidel jet na na motocyklu o obsahu do 450cc, a tak dostal k dispozici loňskou KTM 650cc od svého krajana Štefana Svitka. Matoška v závěru trochu slevil, ale i tak dojel na skvělém 28. místě. Ivan Jakeš z českého týmu KM Racing  dnes havaroval a jeho další účinkování v soutěži je ohrožené. Pád měl na 254. kilometru spojovačky a rozbil svou yamahu. Motocykl byl rychle a provizorně opraven. Měl roztrhnutou nádrž a nefunkční roadbook. Jakeš ale dnes vůbec nefiguruje ve výsledkových listinách a panují obavy, že letošní Dakar pro něj skončil. Jakešův český týmový kolega David Pabiška opět zaujímal místa na rozmezí třetí a čtvrté desítky a nakonec skončil v etapě 47. se ztrátou 1:26:02 hod. na vítězného Comu. Celkově si mírně pohoršil na 31. pozici.
Soutěž quadistů se dnes odvíjela jako na houpačce. Po startu vedl Josef Macháček, následován svým polským týmovým kolegou u KM Racing Lukaszem Laskawiecem, pak si pořadí vyměnili. Od třetího waypointu se do čela dostal velmi překvapivě Argentinec Santamarina, následovaný Sebastianem Halpernem. Macháček se ještě jednou objevil na prvním místě, ale pak se začal propadat pořadím a v cíli skončil pátý, těsně před vedoucím jezdcem soutěže čtyřkolkářů Alejandrem Patronellim. Dnešní etapu senzačně vyhrál Santamarina o nicotných osm vteřin před Halpernem a o tři minuty před Laskawiecem. Rozestupy mezi špičkou byly tak malé, že absolutně neovlivnily průběžnou klasifikaci. Macháček je tak třetí, Laskawiec šestý.