Chilan Cornejo dál vede, Michek se posouvá dopředu

Čtvrtý v průběžném pořadí, Francouz De Soultrait, a sedmnáctý Argentinec Franco Caimi „nepřežili“ útrapy pondělní osmé dakarské etapy, druhé části maratonu. Etapu vyhrál Chilan José Cornejo (Monster Energy Honda) a navýšil tak své vedení v celkovém pořadí na Australana Tobyho Price (Red Bull KTM) na 66 sekund. Martin Michek skončil 17. a posunul se na 15. místo celkově.
 

Pondělní měřený úsek byl součástí maratonské etapy, kdy se po nedělním dojezdu nemohli startující potkat se svými mechaniky. Po nedělní porci 737 kilometrů (471 bylo měřených) dnes čekal dakaristy další perný den. Jelo se 709 kilometrů, z nichž 375 se měřilo. Organizátoři slibovali mnoho písečných pasáží s řadou skal, kde hrozily defekty. Američan Ricky Brabec (Monster Energy Honda), vítěz z loňska, včera po triumfu v sedmé etapě odpověděl na otázku, jaká je letos nejlepší taktika na Dakaru, že žádná. Prý je důležité vyhnout se etapovým vítězstvím, protože pak musíte na druhý den otevírat trať a hodně ztratíte. Továrního jezdce Hondy, který byl po půlce Dakaru zatím celkově osmý, čekal start z první pozice dneska ráno, ale jak se ukázalo, neztratil zase tak moc, s bídou minutu a půl.

Do čela šla rychle po startu trojice jezdců, ve které byli Toby Price (KTM), Španěl Joan Barreda a Chilan Nacho Cornejo (oba Monster Energy Honda). Ještě na 225. kilometru byl mezi nimi rozdíl pouhých 30 sekund, ostatní ztráceli podstatně víc. Dobře si vedli Češi. Na 122. kilometru byl Martin Michek (ORION Moto Racing Group) patnáctý, Jan Brabec (Strojrent Racing) ztrácel 7:40 min., Milan Engel (ORION Moto Racing Group) 12:41 a Libor Podmol 14:04. Na 225. kilometru byl Michek šestnáctý, ale na vedoucího Price ztrácel v té chvíli jen sedm minut.

To už ve startovním poli chyběly dvě hvězdy. Francouz Xavier de Soultrait (Husvarna) byl po těžkém pádu letecky převezen do nemocnice v Tabuku. Argentinci Franco Caimimu vypověděl službu motor jeho Yamahy. Hrůznou nehodu měl už včera i francouzský veterán Pierre Cherpin, který je podle zpráv ze Saudské Arábie v nemocnici v umělém spánku. Jel kategorii bez asistence. Na Dakaru byl počtvrté. Další favorité zase hlásili velké problémy s pneumatikami, včetně Price a Barredy. Svou letos první etapu nakonec vyhrál Cornejo o 1:05 min. před Pricem a 2:50 min. před v závěru zrychlujícím Ricky Brabcem. Barreda se ke konci propadl na šestou pozici. Slovák Štefan Svitko (Slovnaft KTM) je zaznamenán na 14. pozici, Martin Michek (spodní snímek) na sedmnácté. Důležité ale je, že se český jezdec celkově posunul na patnáctou pozici se ztrátou 1 hodina 7 minut a 59 sekund na chilského lídra Corneja. Milan Engel, který dnes opět řešil technické problémy,  figuruje v etapové výsledkové listně na 35. příčce, hned za ním se umístil Libor Podmol. Do TOP 40 se vlezli i Jan Brabec a David Pabiška.  Roman Krejčí je dvaačtyřicátý, Ruda Lhotský 55.

 

Toby Price: „Byl to pro mne dneska těžký den. Nemohl jsem se od rána soustředit na road-book. Byl jsem ještě trochu ovlivněný tou včerejší nehodou. Byl jsem rád, když jsem projel cílovou čáru a přivezl jsem motorku celou, bude na ní hodně práce. Mám pořádně naraženou bradu, špatně se mi žvýká a jí.  Mám to opuchlé a trochu mně bolela hlava, ale není to tak zlé, hlavně že jsem si nic nezlobil. Mám jenom pár stehů.“

Ignacio Cornejo: „Začal jsem jako druhý za svým týmovým kolegou Rickym. Jel strašně rychle, nemohl jsem ho dohnat, chytil jsem se ho až před tankovačkou. Dnešní tempo bylo zase velmi rychlé, na trati bylo pár záludných míst, ale neudělal jsem žádnou navigační chybu.  Ve druhé polovině jsme projížděli moc hezkými scenériemi, byly tam vysoké skalnaté hory. Vůbec mohu říct, že se mi tady moc líbí a rád tady závodím. Máme do konce čtyři dny, můj plán je jasný: jet co nejrychleji, pokusit se nebloudit nebo nehavarovat. Snažíím se hodně šetřit motorku.”

Všechny výsledky zde

https://www.dakar.com/en/rankings

 

   

Informace o redaktorovi

Petr Šour - (Odebírat články autora)

Autor článku obdržel prémii 9 Kč od 3 uživatelů.TOPlist