Etapu do Bolívie vyhrál Barreda, dál vede Coma

Po zaslouženém dni odpočinku dorazili na Dakaru jezdci do dalšího státu - Bolívie. Nedělní sedmou etapu přesvědčivě vyhrál Španěl Joan Barreda Bort na Hondě před svým krajanem Marcem Comou (KTM), který dál suverénně vede průběžnou klasifikaci. Štefan Svitko dnes na trati opravoval a do cíle dojel s více než půlhodinovou ztrátou.

Sedmá etapa startovala v argentinské Saltě, kde byl v sobotu den odpočinku, a zavedla poprvé v historii Dakaru jezdce do Bolívie. Motorkáři a čtyřkolkáři opět nejeli stejnou trasu jako trucky a auta. Čekal je horský labyrint úzkých silniček, kde každá chyba mohla skončit těžkou nehodou, s koncem v Salar de Uyuni.

Průběh 7. etapy

4:30 hod. Závodníci opět museli stávat velmi brzy, protože start do spojovačky byl už ve 4:30 hod. tamního času. Jezdci se ze Salty vydali směrem k malému městu Abra Pampa, které není příliš vzdáleno od startu dnešního speciálu. Na trati už je pouze 85 motocyklů a 17 quadů, letošní mimořádně náročný Dakar už poslal předčasně domů desítky účastníků.
Během spojovačky byl start speciálu odložen, protože kvůli extrémně nízkým mračnům nemohly vzlétnout vrtulníky dohlížející na dění na trati.

Trasa se zase, stejně jako v některých minulých etapách, mění. Speciál začne z místa, kde byl původně umístěn kontrolní bod číslo tři. To znamená o 103 kilometů dál, až k argentinsko-bolivijským hranicím u města La Quiaca. První část měřeného úseku tak bude dlouhá jen 130 kilometrů místo plánovaných 232 km.

8:50 hod. Motocykly konečně vyrážejí na trať: jako první vyjíždí vítěz páteční, šesté etapy Francouz Alain Duclos na Shercu. Za ním Marc Coma a Michael Metge.

20 km: Duclos poznává nástrahy toho, že musel vést celé pole jezdců a nemohl se za nikoho zavěsit. Vydal se na západ od optimální trasy a hledá waypoint.

37 km: Vede Jeremías Israel Esquerre o 11 sekund před Cyrilem Despresem. Dále Hélder Rodrigues (+37 sek), Kuba Przygoński (+40) a Marc Coma (+43). Mezi quady se dostal do čela Chilan Casale s náskokem 2:02 min. na Sergia Lafuenteho.

Potvrzeno, že Alain Duclos minul checkpoint, vracel se a ztratil přes osm minut

65 km Slovák Štefan Svitko zastavuje a opravuje svůj motocykl KTM. Závažnost nebo druh poruchy nejsou známy.

95 km: Neoficiální zprávy z trati naznačují, že v čele je Španěl Joan Barreda (Honda), který startoval do etapy jako čtvrtý v pořadí. V průběžné klasifikaci mu patří druhé místo se ztrátou 42 minut na Comu.

130 km: Konec první části dnešního speciálu, následuje krátká neutrální zóna, kde se neměří. Pořadí: Joan Barreda Bort, Marc Coma (+ 4:27 min), Juan Pedrero García (4:51), Cyril Despres (5:48). Alain Duclos ztrácí 16 min. a 21 sekund. Mezi quady udržel vedení ze začátku speciálu Chilan Ignacio Casale, má náskok na Poláka Rafała Sonika 2:32 min. Na jezdce ještě čeká okolo 160 kilometrů.

170 km:  Podle pozic jezdců na trati vede zřejmě Barreda, kterému místy nefunguje tracking system, takže nelze přesně určit jeho čas. Za ním Coma, na toho ztrácí Despres 1:22 min, 2:27 min.pak Polák Kuba Przygoński‎ na KTM a 4:44 min. Hélder Rodrigues. První pětku uzavírá Juan Pedredo García.

214 km: Na čele stále Barreda, v podobném čase Coma. Despres na třetí pozici ztrácí minutu. Skvělé čtvrté místo drží Polák Kuba Przygoński, který má ztrátu 3:37 min. Příznivcům týmu SP Moto MRG se ulevuje: Svitko se objevuje na waypointech druhé části měřeného úseku, má ztrátu okolo 30 minut. Okolo patnácté pozice jede jeho slovenský krajan Ivan Jakeš. Do první dvacítky se po bloudění po startu vrací fantasticky jedoucí Duclos.

Až v cíli byl definitivně potvzen fakt, že Barreda většinu etapy vedl. Španěl vyhrál časem 4 hodiny 13 minut a 41 sekund, druhý Coma má ztrátu čtyři minuty a dál samozřejmě zůstává s bezpečným náskokem v čele Dakaru. Jakeš je v hodnocení sedmé etapy šestnáctý a jediný český motorkář David Pabiška 33. Štefan Svitko nabral víc než půl hodiny ztráty a propadl se  v etapě na 40. místo. Celkově si ale udržel svou skvělou 12. pozici, Pabiška si o dvě příčky pohoršil a je nyní dvacátý.  V quadech se dnes vítězstvím pojistil průběžnou vedoucí pozici Chilan Casade.