Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Vloženo: 23.05.2024, Uskutečněno: 14.05.2024, Zhlédnuto: 125x

Tentokrát jsem vyjížďku nezahájil tradičně u nějaké sokolovny, ale u Orlovny v Hlinsku. Byla postavena v roce 1931 (za 5 měsíců!) Za celou éru její existence se v ní vystřídalo více činností: cvičení, divadlo, bály apod. Ale sloužila i jako sklad obilí (to vždy v letech, kdy byla činnost Orla zakázána- za protektorátu v r.1942 a pak po únoru 1948) Po revoluci byla v r.1993 budova Orlu navrácena.
U silnice z Miřetic do obce Smrček jsem se zastavil u památníku seskoku parašutistů za druhé světové války, v obci Horka pak u kostela sv.Anny z r.1803. Odtud jsem jel do Podlažic, kde je krásný barokní kostel sv.Markéty z roku 1696.
A už jsem zamířil k hlavnímu cíli vyjížďky: nad obcí Střemošice stojí na návrší barokní výklenková kaple "Poklona", která pochází z poč.18.stol. a otevírá se od ní široký výhled do Polabí a části Železných hor.
V obci Hluboká jsem zaregistroval kapli sv.Petra a Pavla a pokračoval do Předhradí. Zde je zrekonstruovaný a přístupný hrad Rychmburk ze 14.století.
Na náměstí tohoto městečka stojí vrchnostenský úřednický dům z 18.stol. pod názvem Panský dvůr. Naproti je park- Panská zahrada v níž je ozdobný templ s bustou Filipa Kinského, majitele Rychmburka. Další dominantou obce je areál barokního kostela P. Marie s ohradní zdí a s kaplemi.
Aby to sokolovnám nebylo líto, že tentokrát přišly zkrátka, zastavil jsem se aspoň u sokolovny v Krouně. Byla postavena v roce 1936, ale nyní je již v horším stavu. Nakonec jsem si v Křižánkách vyfotil hraniční kámen na zemské hranici Čech a Moravy.

Motokatynka (2) napsal 25.05.2024 v 20:24

Krásná místa, fotogenické "bavorské "nebe Většinu znám, ale např. Předhradí jsem doposud vždy minula...napravím.

Milan1963 (280) napsal 24.05.2024 v 10:01

Dávám 5 hvězd. Moc hezké ! Zvlášt' Luže - Košumberk a okolí. Byl jsem tam nejdříve sám na motorce. Po roce jsem vzal svoji Škodu Popular a manželku a jeli jsme tam na dvoudenní výlet. Hrad, kostel, okolí...vše stojí za návštěvu.

elvis78 (144) napsal 24.05.2024 v 07:14

SLAY (880) napsal 24.05.2024 v 07:12

hodně dobrý !!! víkendovou Vysočinu máme už naplánovanou ,ale některá místa si určitě přidám do plánů .Máš ty jízdy opravdu zmáklý

• Jeden den bez deště

Využil jsem mezeru mezi mraky a vyjel jsem si hledat nějaké zajímavosti. První zastávku jsem udělal v Krucemburku u tzv. Krucemburského děla. Střílí se z něj při svatbách novomanželům pro štěstí. Samozřejmě jsem nesměl m

Vloženo: 14.06.2024
    Uskutečněno: 09.06.2024
  • Fort v Olomouci

Kolem Olomouce byl dle návrhu plk.Wumba z roku 1850 budován fortový věnec. Jako cíl vyjížďky jsem si zvolil Fort XIII v Nové ulici, který byl stavebně dokončen v roce 1854. V roce 1866, v době prusko rakouské války, by

Vloženo: 16.05.2024
    Uskutečněno: 12.05.2024
  • Pár církevních památek

V předpovědi počasí hrozili přeháňkami a bouřkami a tak jsem se vydal jen na krátký výlet podívat se po nějakých církevních památkách. První navštívenou památkou byla novogotická kaple z roku 1901 ve Zbraslavci. V Kunš

Vloženo: 07.05.2024
    Uskutečněno: 04.05.2024