Jawa 250/559 panelka (1964)

Vlastník drneclukas
Vloženo 10.11.2011
Aktualizováno 12.4.2015

Jawa 250 typ 559 Panelka, moje srdeční záležitost již od dětství. Konečně stojí ve sklepě

První dojmy - Jawu buď člověk miluje, nebo nenávidí. Já po dvou letech jízdy na šestistovce si pořídíl Panelku. Jsem hrdý, že v naší zemi byly tyto krásné motocykly vyráběny. Hlavní předností je jednoduchost a dokonalý, nezaměnitelný zvuk dvoutaktu Jawy. Má nádherný tah odspodu, motorku jsem si hned zamiloval pro zaručený požitek z jízdy.

Tak tuto Jawu jsem si pořídil letos v červnu, jako dárek za maturitu. Tato motorka je mým snem již od dětství, takže je to taková srdeční záležitost.
Vzhledem k financím byl problém sehnat motocykl s platnými doklady. Stav je uspokojivý, samozřejmě mnohé z dílů nepůvodní. Motor má ale velmi slušnou kompresi a většina plechů je v dobrém stavu, takže do budoucna bych si přál její renovaci. Jinak nemá asi cenu tento motocykl příliš popisovat. Dvoutakt, nedostatečný výkon, ale je to to, k čemu se právě tak rád vracím. Hledat dokonalost v nedokonalosti. Kdo by neznal její charakteristický zvuk, každý děda a naši tatínkové kudy projíždíte zvědavě otočí hlavou a pocit z jízdy je úžasný. Její jednoduchost je předností a není snad v jednoduchosti krása? Pro někoho hromada do sběru kovu, pro někoho poklad a láska. Kéž by jednou mohla být ve stavu, jaký bych si přál ...

Rok 2012
V roce 2012 Panelku určitě celková renovace nečeká. Na místě je ale rozhodně nová řetězovka, pneumatiky a vše týkající se funkčnosti, nová elektrika, protáhlá původní maska (tak vzácný a drahý kus plechu dnes, díky bohu sehnána) . A co se nepůvodních nebo chybějících dílů týče, měl by na ní přijít tachometr do 140km/h a kryt řetězu. Rozhodně toho s ní ale chci hodně najezdit letos, aneb dokud se na českých strojích jezdí, ještě neumřely !

Rok 2013
3. ledna 2013 jsem začal s rozebíráním a definitivně se rozhodl pro renovaci motocyklu. Momentálně probíhá čištění, leštění, příprava plechových dílů na lak, linky, dále chybějících, nebo nevyhovujících dílů, spojovací materiál apod.

Rok 2014
Motocykl je po kompletní renovaci.

kzezula
kzezula napsal 17.08.19 v 18:52 10b.

Paráda, taky je to můj velkej sen.

Raptík
Raptík napsal 04.02.13 v 13:57 8b.

Má nějaké vady na kráse, ale když jí miluješ není co řešit Přeju spoustu pohodových kilometrů

drneclukas
drneclukas napsal 13.11.11 v 19:54

Děkji za pěkné komentáře a sdílení myšlenky

šelba.
šelba. napsal 12.11.11 v 19:53

No teda, říkám si, jak může takhle mladej kluk napsat tak zralý slova.

Podas
Podas napsal 12.11.11 v 10:48

Jak si napsal.V jednoduchosti je krása.Ať ti dlouho slouží.