Spanilá jízda Böhmerlandů
Text: Jarda Šíma | Foto: Jarda Šíma | Zveřejněno: 8.6.2007 | Zobrazeno: 13 143x
Konec května a Horní Počernice, to je již po šest let tradiční termín i místo, kde je možné spatřit neobvyklé stroje vyráběné na severu Čech v Krásné Lípě před druhou světovou válkou. Ano, řeč je o naprosto jedinečných motocyklech Böhmerland, nebo chcete-li Čechiích, které jsou dílem Albína Liebische. Jeden z modelů dokonce nese světový primát, protože je nejdelším sériově vyráběným motocyklem.
Ráno však nevyšlo úplně nejlépe. Když už byly všechny vzácné stroje i jejich majitelé namístě, začalo hustě pršet a jen málokdo věřil, že do poledního odjezdu se vyčasí. Zatímco pan starosta Ivan Liška vítal účastníky zahajovací řečí, sedmdesáti i víceleté stroje skrápěly proudy vody.



Opět stovky nechápavých pohledů. Především pro cizince jsou motocykly Böhmerland velkou hádankou. Pár zodpovězených dotazů, fotografie, dokumentující účast na tomto nezvyklém místě a už si to naše blažená kolona šine po nábřeží kolem Zlaté kapličky a před námi se otevírá úchvatné panoráma Hradčan. Na další zastávku na Malostranském náměstí před budovou Senátu nepřijely všechny stroje. Doprovodný servisní vůz a jeho mechanici však všechny drobné závady jako výměnu svíčky nebo ucpaný přívod benzínu řeší promptně, takže za chvíli jsme opět všichni. To už si s Čechií začínám rozumět a z náměstí vyrážím jako jeden z prvních.
Na jízdu nahoru Nerudovou ulicí, ze které jsem měl nejprve strach, se doslova těším. Škoda jen, že nebudou fotografie, majitel i další zkušení böhmerlandisté mi rozmluvili jízdu ve dvou, takže Lenka potupně nasedá do auta, zatímco mě táhne bublající motor na druhý převodový stupeň po řádně nakloněné dlažbě s množstvím zpomalovacích hrbů.

Rachot jednoválců se nese nad Vltavou a nejvíc si to užíváme v Husákovu tichu (pražáci budou vědět). Ještě poslední zastávka v Libni na dohled od Sazka arény a už je tu opět Černý Most a s ním blížící se konec spanilé jízdy blažené kolony Prahou. Je to až k neuvěření, že do areálu Chvalské tvrze přijely zpět všechny stroje. Přitom počasí i trasa je nijak nešetřily.
Závěrečná fotografie zachytila většinu účastníků skvělé akce a z jejich rozjasněných pohledů je vidět, že byla opravdu povedená. Ještě vzdát pokřikem hold panu Liebischovi a mohla začít nekonečná debata nad úžasnými kousky z naší historie. Můj osobní dík patří panu Jiřímu Zezulkovi, který mi umožnil splnění tajného snu.