Vyplatí se krátkodobé povinné ručení na motorku?

Sezóna je konečně zde a vy můžete vytáhnout své nablýskané stroje. Motocykly jako jakákoliv jiná motorová vozidla musí mít sjednané pojištění odpovědnosti z provozu, tedy povinné ručení. Má smysl sezónní povinné ručení na motorky?

Sezónní pojištění pro motorky a kabriolety

Povinné ručení je pojištění, kterému se nevyhnete. Platí se vlastně preventivně, pro případ, že byste způsobili nehodu. V takovém případě totiž nemusíte platit poškozenému celou škodu, uhradí ji vaše pojišťovna. Stejně jako třeba u zdravotního pojištění zde platí princip solidarity. Platí tedy i ten, kdo například nikdy v životě nehavaroval, nikdy jinému ani nepoškrábal lak a nezpůsobil žádnou škodu. Na druhou stranu takového majitele vozidla pojišťovna odmění tím, že mu jeho povinné ručení výrazně zlevní. Platit ale musí. Stejně tak musí platit i majitel motocyklu, jeho stroj odpočívá většinu roku v garáži. Lze se tomu ale vyhnout? Právě pro vozidla, která vyjíždějí jen v určitou část roku, jako jsou například kabriolety, nebo právě motorky, je možné uzavřít tzv. sezónní povinné ručení. Pochopitelně i motorku můžete na dobu pár měsíců odhlásit z registrů, tedy odevzdat značky na úřadě, zrušit smlouvu na povinné ručení, což je poměrně zdlouhavý proces, za úschovu značek v registru platíte. Navíc poté, co si budete značky z registru vyzvedávat, musíte zajít na technickou kontrolu, což vás opět bude stát peníze.

Pojištění na pár měsíců

Sezónní povinné ručení se tedy zdá jako mnohem elegantnější řešení. Povinné ručení máte pro motorku uzavřené po celý rok, platíte ho ale pouze po určité měsíce. Například pojišťovna Kooperativa má pevně stanovené, kdy je „motorkářská sezóna“, a to od dubna do října, u jiných pojišťoven lze zvolit, které měsíce chcete povinné ručení platit. Mimo tyto určené měsíce ale nemáte na silnicích co dělat a pokud byste způsobili nějakou škodu, pak ji musíte v plném rozsahu uhradit.

Cena sezónního pojištění

V nabídce pojišťoven najdete také tzv. krátkodobé povinné ručení. Jaký je rozdíl mezi tímto pojištěním a sezónním povinným ručením? Při krátkodobém pojištění si pojišťujete motocykl pouze na několik měsíců, poté se smlouva ukončí a na začátku další sezóny musíte opět uzavřít novou smlouvu. Pokud uzavřete sezónní pojištění, není třeba smlouvu ukončovat a znovu uzavírat, ale platí neustále, po skončení smluvního období vám pojišťovna zašle nové podmínky a pokud s nimi souhlasíte, automaticky se prodlouží na další období. Jaká je skutečná cena sezónního povinného ručení? Těžko dopředu tuto cenu odhadovat. Konkrétní cenu zjistíte nejlépe díky kalkulačce povinného ručení. Stačí zadat registrační značku motocyklu, díky tomu se načtou veškeré technické údaje, které jsou pro cenu povinného ručení důležité. Dále se zadává rodné číslo, díky tomu se do ceny promítnou také bonusy za bezpečnou jízdu, které mohou cenu povinného ručení výrazně ovlivnit. V neposlední řadě je třeba doplnit vaše PSČ, protože cenu ovlivňuje také to, kde máte bydliště, na malé obci je povinné ručení levnější.

Sezónní pojištění na vyžádání

Na Kalkulátor.cz se zobrazí nabídky pojišťoven, které nejsou rozdělené na povinné ručení a havarijní pojištění, ale liší se rozsahem nabízených služeb. Ten je třeba důkladně prostudovat a pojistit se přesně proti tomu, co potřebujete. Pokud chcete vyloženě sezónní pojištění stačí vznést na konci uzavírání pojištění dotaz, že chcete pojištění dokončit po telefonu a získat přesnou cenu. Těžko dopředu danou cenu stanovit. Neplatí, že by šlo například o polovinu částky, kterou byste zaplatili za rok povinného ručení. V této ceně se zohledňuje hned několik faktorů, proto je třeba se vždy dotázat individuálně.

PR články jsou placenou formou inzerce. Redakce nezodpovídá za obsah a platnost takto označených článků.

Informace o redaktorovi

PR článek - (Odebírat články autora)
TOPlist