ktm_unor




Testujeme Caberg Drift Evo II - přilbu se clonou, co si uloží vaše zdravotní informace

Do redakce jsme dostali na otestování nejvyšší sportovní model tradičního italského výrobce, který letos slaví 50leté výročí. Jejím největším tahákem je integrovaný NFC čip, do kterého si nahrajete údaje, co by se mohly hodit v případě nehody. V dnešním představení přilby si ale ukážeme, že to není jediná věc, co může nová integrálka nabídnout.

Kapitoly článku

Podobně jako u spousty dalších výrobců, je i u Cabergu druhá generace Drift Eva výsledkem normy ECE 22.06. Tu musí přilba splnit, aby ji mohl výrobce prodávat na evropském trhu, my uživatelé z toho profitujeme vyšší bezpečností. Její kritéria jsou totiž přísnější než u předchozí 22.05. Drift Evo II je možné pořídit ve dvou variantách, přičemž základem nově tvarované skořepiny je vždy sklolaminát. My máme na test čistě fiberglassovou verzi v populární fluo zelené grafice s názvem Jarama, kdo chce na pohled něco exkluzivnějšího, může si připlatit za verzi, kde je do sklolaminátu přimýchané karbonové vlákno. Kromě toho, že dostanete přilbu s atraktivním finišem ušetříte také 100 gramů hmotnosti. U základu výrobce udává 1450 gramů pro velikosti XS - M, druhá větší skořepina pro velikosti L - XXL znamená 1500 gramů. Z toho je vidět, že v Cabergu vyrábí jen dvě velikosti skořepiny a velikosti „dohání“ interiérem a výstelkou. Sympatické ale je, že hmotnost sedí. Menší sestra naší „slavné“ redakční váhy sice ukázala ve velikosti S 1486 gramů, ale to byla přilba vybavená bradovým deflektorem. I tak se pořád vešla do 50gramové odchylky.

Proti předchůdci je znát o něco agresivnější tvarování skořepiny a zejména v této barevné kombinaci také integrovanější zadní spoiler. Musím říct, že vzhledově a tvarově je přilba hodně atraktivní a moc si nezadá s opravdovými závodními replikami. Ke zmiňovanému agresivnějšímu tvaru přispívá i jinak řešená ventilace. Jeden velký plastový nasávací otvor vystřídaly dva elegantnější a dobře ovladatelné vstupy, ty doplňují 4 výstupy v zadní části. Nově je dvojitý vstup také na bradě, odkud jde čerstvý vzduch na plexi. Kdyby to bylo ve špatném počasí pořád málo, je možné ho pootevřít pomocí jeho nového centrálně ovládaného zámku. Má totiž dvě polohy, jednak úplně zavřenou, k tomu ale ještě zmíněnou mikroventilační škvírku. Štít je schopný se ve své trajektorii při otevírání ještě jednou zastavit v pootevřené pozici, a když ho otevřete úplně, jde celkem jednoduše vyjmout, i když návod jsem si kvůli tomu vytáhl. Když je plexi venku, může do něj člověk nainstalovat přibalenou protimlžící fólii Pinlock 70. Na levé straně za mechanikou velkého štítu je páčka, kterou člověk ovládá vnitřní sluneční clonu. Kdo by ji ale nechtěl používat a místo toho toužil posunout vzhled ještě dál, má možnost si koupit plexi velké tmavé nebo zrcadlové a to hned v několika barvách.

Když se podíváme dovnitř, na první pohled poznáme, že tohle není závodní přilba, ale pohodlná sport-touringová helma na každou příležitost. Vstup do ní je hodně krytý širokým neoprenovým límcem, takže by do ní nemělo zespoda táhnout a měla by být relativně tichá. Tím spíš, když to člověk doplní přiloženou bradovou clonou. U ní si jen nejsem stoprocentně jistý jejím upevnění, to ale prověří až ostrá akce. Vnitřek přilby je připravený i pro jezdce s brýlemi, jinak tu nechybí nic, co by člověk od takto postaveného modelu čekal. Materiál je prodyšný, hypoalergenní, celý vnitřek kompletně vyjímatelný a nechybí ani bezpečnostní vytrhávací lícnice. Vnitřek přilby je navíc připravený pro instalaci interkomu Pro Speak Evo, který Caberg produkuje ve spolupráci s výrobcem Midland. V interiéru jsou kapsy pro reproduktory a vybrání pro mikrofon i kabeláž. Poslední z interiéru, co stojí za zmínku, je zapínání na dvojitý D kroužek.

Na závěr se můžeme vrhnout na elektronickou technologickou vychytávku SOS Medical ID. Jde o malý NFC čip, takový jako máte v platební kartě nebo mobilu pro bezkontaktní platby. Je vložený do zadního deflektoru a prostřednictvím mobilního telefonu si na něj nahrajete osobní data. Jen tedy musí mít váš telefon také NFC čip. Fajn je, že k tomu nepotřebujete stahovat a instalovat aplikaci. Mezi vkládaná data patří klasické údaje jako jméno, příjmení, adresa ale třeba také krevní skupina nebo případné alergie. Vedle toho je možné zadat tři kontakty na nejbližší pro případ, že by se něco stalo.

Český importér Cabergu Bikers Crown si za novou přilbu Drift Evo II řekne od 7 290,- za jednobarevnou variantu přes 7 990,- za grafiku včetně té naší až po 9 990,- za karbonky. My teď v Driftu budeme jezdit, nasávat zkušenosti, posvítíme si i na reálné využití NFC a až skončí sezóna, vyneseme nad přilbou rozsudek. Na první pohled a vyzkoušení to je ale pěkně zpracovaná a pohodlná helma za slušné kačky.

 

Informace o redaktorovi

Honza Zajíček - (Odebírat články autora)

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):



TOPlist