yamaha_demo_tour
Péče o vzhled motocyklu

Péče o  vzhled motocyklu nemusí být jen papírová utěrka a čistič oken, kterým odstraníme zaschlé mouchy z přední části motorky, nebo opláchnutí wapkou na zahradě. Proces mytí může být daleko detailnější a také citlivější k jednotlivým materiálům a povrchům motorky.

Stejně tak, jako se u nás v clean&style zabýváme péčí o auta, máme jakožto motorkáři minimálně stejně vřelý přístup i k motocyklům. V následujících řádcích bychom si rádi posvítili nejen na běžnou údržbu, ale i na kroky, kterými můžeme obnovit a udržet krásný vzhled našich jednostopých strojů.

Běžná údržba

Pod pojmem běžná údržba je u nás myšleno šetrné mytí a čištění motocyklu, znečištěného z běžného provozu. Vždy je důležité nejprve odstranit hrubé nečistoty. Zde použijeme aktivní pěnu a vhodnou chemii pro předmytí na nejvíce zasažených místech, jako jsou přední maska, plexi nebo ráfky kol, kde nám jde o uvolnění nečistot (hmyz, brzdový prach atd.).

Následně pak tlakovou vodou takové nečistoty snáze odstraníme. Jakmile máme tzv. předmyto, aplikujeme pH neutrální šampón, který zajišťuje rozpouštění nečistot a hlavně dobře lubrikuje, což je důležité pro šetrné mytí. Přistupujeme totiž ke kontaktnímu mytí pomocí mikrovláknové rukavice. Jednotlivé části tak ručně umyjeme, pomáháme si různými štětečky či jemnými kartáčky, vždy dle typu povrchu a dostupnosti jednotlivých dílů. Motorky jsou v tomto odlišné od aut, ač mnohem menší, jejich tvary jsou daleko složitější a časová náročnost mytí je minimálně srovnatelná s autem.

Následuje aplikace sušicího vosku a opětovný oplach tlakovou vodou. Díky sušicímu vosku nám voda daleko lépe stéká z povrchu pryč. Motorka je v tuto chvíli čistá, proces však nekončí. Za pomocí stlačeného vzduchu a mikrovláknového ručníku se zbavíme takřka veškeré zbylé vody. Abychom měli veškerý povrch čistý, lesklý a beze stop po zaschlé vodě, použijeme ještě mikrovláknovou utěrku s detailerem. To je přípravek s příměsí vosku nebo keramiky. Tím nejen docílíme dokonale lesklého povrchu beze stop po tazích, ale také povrch dočasně ochráníme. Budou se tak na něj daleko méně usazovat nečistoty a následně se bude opět lépe čistit.

Když mytí nestačí

V předchozím odstavci jsme si něco řekli k běžné údržbě. S trochou píle si ji může každý motorkář provést sám. Je k tomu ale potřeba nějaké vybavení a také čas. A hlavně právě kvůli času si u nás v sezóně velké množství majitelů motorek nechává pravidelně provádět i tuto základní péči. Nyní si ale přiblížíme procesy, ke kterým je již třeba profesionálnější přístup a vybavení. Jde ve většině případů o renovaci méně či více poškozených částí motorky.

My se zaměříme na lakované části, ať už jsou z plastu či kovu. Nejvíce poškození bývá na přední části, kde vlivem působení oxidace hmyzu dochází k nenávratnému poškození laku. Toho si můžeme všimnout ve chvíli, kdy i po odstranění hmyzu a umytí motorky zůstává v laku skvrna, která již odstranit nejde. Další problém je, snažíme-li se hmyz odstranit ne zrovna šetrným způsobem, například již zmíněnou papírovou utěrkou a jakýmsi čističem. Tím se v laku vytvoří jemné škrábance a ve většině případů následuje matná část v daném místě. Lak díky tomu není hezký a motocykl celkově ztrácí svůj lesk.
Jak se s tím vypořádat? Řešením je proces strojního leštění. Z laku za použití vhodné kombinace leštící pasty a padu odstraníme velice slabou vrstvu laku v takové míře, že odstraníme škrábance a vrátíme mu původní lesk. Vždy záleží na rozsahu poškození. Od toho se odvíjí, v kolika stupních se lak leští. Leštit se však dají i jiné povrchy, například plexi, chromové prvky, kryty budíků a displejů nebo ráfky kol.

Všechny takto opravené povrchy je nutné následně ochránit. My nabízíme jako ochranu zásadně voskování nebo keramický povlak. Obecně je voskování základní údržba, která je cenově dostupnější, přesto v závislosti na namáhání dané součásti a kvalitě údržby dokáže chránit části motocyklu i v řádu měsíců. Oproti tomu je keramický povlak sice volbou dražší a náročnější na aplikaci, zato však daleko trvanlivější, s větším efektem a má násobně větší schopnost odolávat drobným mechanickým poškozeném laku. Díky jakékoliv ochraně se pak motocykl také daleko lépe udržuje lesklý, čistý a jeho udržba je snažší. Celému procesu renovace však předchází dokonalá příprava, která se velmi podobá již popsané základní údržbě.

V naší nabídce máme stupně údržby a renovace rozděleny do jednotlivých programů.
Dokážeme se postarat i o další záležitosti, jako třeba vyčištění a namazání řetězu, není pro nás problém vyčistit a naimpregnovat sedlo nebo jiné kožené části, rozebrat plexi a rozleštit ho z obou stran, aby bylo krásně čisté a čiré. Umíme demontovat kapoty motorky a vyčistit prostor i pod nimi. Nabízíme dokonce i vyčištění, leštění a ošetření helmy a jejího hledí. Vždy je pro nás každá motorka jednotlivým projektem a snažíme se vyhovět požadavkům zákazníka tak, aby byl výsledek dokonalý.

Jsme fandové detailingu, automobilů i motorek. Naši práci děláme dlouho a svědomitě. Neváhejte nás navštívit nejen se svým autem nebo motorkou, ale klidně i na kus řeči nebo pro obyčejnou radu na naší pobočce clean&style v Praze 4.

Informace o redaktorovi

PR článek - (Odebírat články autora)

Související firma
  • Clean Style Service

    Clean&style je moderní ruční myčka aut a motocyklů v Praze. Jsme čerstvý vítr v oboru ručního mytí a detailingu. Jsme profesionálové a rádi inovujeme. Poskytujeme šetrné a detailní ruční mytí Vašho motocyklu. Pro náročnější Premium služby, jako hloubkové detailní čištění, čištění a imazání řet...
TOPlist