Norton CS1: nejstarší závoďák v UK

Za pár dní budeme všichni zase o rok starší a stejně tak se změní věk všech našich jednostopých krasavic. Své by o tom mohl vyprávět britský majitel Nortona CS1, jehož motorka v příštím roce oslaví už 85. narozeniny. Na tom by ještě nebylo nic tak výjimečného, jenže tenhle veterán zdaleka ještě neodpočívá na podstavci v muzeu, ale pravidelně se staví na startovní rošt.

Norton CS1: nejstarší závoďák v UK
V požehnaném věku 84 let je tenhle Norton CS1 nejstarší motorkou ve Spojeném království, která se pravidelně účastní závodů. Rekord v dlouhověkosti ale není jedinou chloubou nádherného veterána - kromě toho má totiž na kontě více než 400 vítězství v závodech klasiků. Jeho majitel Ian Bain z Liverpoolu by sám jen těžko zvládl finančně náročný provoz tak staré motorky v závodním režimu, ale naštěstí našel sponzorskou podporu u výrobce stylových přileb značky Davida, který se rovněž pyšní dlouhou historií a vazbami na úspěšné závodníky.
Model Norton CS1 500 zkonstruoval Walter Moore a v továrně britského výrobce se montoval v letech 1927 až 1929. Motorka Iana Baina je konkrétně z roku 1928, a za pakatel ji v kovošrotu na předměstí Liverpoolu koupil jeho otec Geoff v roce 1957. Podle vyprávění pak musel nepojízdný vrak dotlačit do víc než 20 kilometrů vzdáleného domova, ale když vezmeme do úvahy jakou radost stařičký Norton jemu a jeho rodině v následujících desetiletích přinesl, se to rozhodně vyplatilo.
Motorka v tak vysokém věku a při pravidelném závodním vytížení má pochopitelně vysoké nároky na údržbu, a z tohoto úhlu pohledu vypadá skutečnost, že Bainsova rodina vlastní slévárnu, jako velká výhoda. Během let už bylo nutné v motoru vyměnit celou řadu součástek, a otec se synem si díky své profesi mohli pořídit duplikáty prakticky všeho co potřebovali. Karburátor si Ian sám ručně vyrobil, zatímco přední brzda pochází z šedesátých let a je vypůjčená z BSA.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.22
Známkováno: 59x

Motokatalog.cz

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist