ktm_cervenec
Mips – technologie, která chrání mozek

Se zkratkou Mips jste se v souvislosti s představováním nových přileb už pravděpodobně setkali i na našich stránkách. Možná ale pořád netušíte, o co jde. A protože je to věc užitečná a objevuje se u stále většího počtu výrobců, rozhodli jsme se vám ji trošku blíž představit. Začneme tím, že jde o zkratku slovního spojení Multi-Directional Impact Protection System, v překladu vícesměrová ochrana proti nárazu a že by to mělo zmírnit případné dopady nárazu na váš mozek.

Kapitoly článku

Přesuňme se teď na chvilku do švédského Stockholmu a roku 1995. Tehdy začal švédský mozkový chirurg Hans von Holst zkoumat, jak moc jsou vlastně přilby schopné ochránit mozek v případě nárazu. Vedl ho k tomu vysoký počet pacientů, kteří si i s přilbou přivodili nějaký druh jeho poranění. Kvůli tomuto biomechanickému výzkumu s cílem zvýšit prevenci zranění hlavy a krku kontaktoval švédský Královský technologický institut (KTH). Výsledkem bylo setkání s Peterem Halldinem, tehdy studentem, který zahájil své doktorské studium právě v oblasti biomechaniky poranění hlavy a krku. Tihle dva pánové dali právě to nejcenější, co máme na krku dohromady a hned od počátku výzkumu jim bylo jasné, že potřebují vymyslet systém, který dokáže snížit rotační zrychlení přenášené do mozku. V roce 1996 přišla první myšlenka technologie Mips napodobující vlastní ochranný systém mozku. K prvním testům s prototypovou přilbou uběhly čtyři roky a test to byl úspěšný, protože z něj o rok později vyplynula první vědecká studie dokazující, že může tato technologie významně snížit nebezpečné rotační zrychlení.

Je na čase se trošku ponořit do lidské hlavy. Lidský mozek váží v průměru 1300-1400 gramů a svou konzistencí připomíná vodu nebo spíš gel. Jak je známo, voda ani gel není stlačitelný, takže přímý náraz zvládá celkem v pohodě. Tedy řekněme spíš lépe. Horší je to s nárazem pod úhlem, tak ostatně většinou hlava na zem dopadá. Při takového nárazu se během chviličky velmi rychle pootočí, čímž vzniká ono rotační zrychlení, a to mozek už tak dobře nezvládá. Ostatně už od přírody je proti tomu do určité míry chráněný. Zaprvé si plave v mozkomíšním moku, který do určité míry dokáže snížit případné následky, a pak také máme na hlavě kůži. Schválně. Dejte si shora na hlavu dlaň, lehce zatlačte a pohybujte rukou různými směry. Cítíte, jak se kůže pohybuje po lebce? No a systém Mips vlastně nedělá nic jiného.

Pokud si koupíte přilbu vybavenou touhle technologií, najdete mezi vnější skořepinou a EPS výstelkou či v častějším provedení přímo mezi vaší hlavou a přilbou pohyblivou vrstvu. Ta se dokáže pohybovat všemi směry v rozmezí 10-15 milimetrů, přesně tak jako kůže na vaší hlavě. Díky tomu dokáže eliminovat nebezpečné síly vznikající při nárazu pod úhlem. I těhle pár milimetrů může mít pro mozek velký přínos. O tom jsou přesvědčeni jak Hans von Holst se svým kolegou Peterem Halldinem, tak to dokládají i nezávislé testy, kterými přilby s touto technologií prošly. Nejvíc helem s touto ochranou najdete v krosovém provedení, protože tam jsou pády denním chlebem, ale k dostání jsou už i silniční integrálky. Mezi průkopníky v motocyklové oblasti, protože třeba u cyklistických nebo lyžařských přileb se to používá delší dobu, můžeme označit americkou firmu Bell. Další kdo nabízí tenhle stupeň ochrany hlavy jsou například Answer, Alpinestars, Fly Racing, Fox, Kabuto, Scott, Suomy, Thor nebo Troy Lee Design. Jsou ale i značky s vlastními systémy snižující rotační síly, sem patří třeba Airoh se svým AMS2, Leatt s 360° Turbine nebo Shoei a jejich M.E.D.S. Každopádně to tak vypadá, že rotační síly působící na mozek začínají být velkým tématem a je jen dobře, že se výrobci i nadále snaží posouvat bezpečnost svých přileb dál.

Shoei a jeho nová přilba s Motion Energy Distribution System

Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

Bell a Mips

Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

A nakonec vysvětlení přímo od Mips

Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

 

Informace o redaktorovi

Honza Zajíček - (Odebírat články autora)

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Autor článku obdržel prémii 33 Kč od 11 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (1x):TOPlist