globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Lisování za tepla či za studena?
 
6.10.2009 v 18:31
Zdravím, tak bych se chtěl zeptat jak vlastně děláte motory? (vertikalní dělící rovina motoru např: 1 válce) Jak tedy lisujete ložiska za tepla nebo za studena...? nahřívate ložisko a zamražujete klikovku? nebo obě za stejne teploty vtahovákem lisem? prosím o nazory spiše s praxe kdo vás to naučil kde se ktomu přišli a proč a jak to tak dělate skladani motoru? (myslím seriozní diskusi)

Naposledy editováno 06.10.2009 18:31:42

1 reakcí na tento příspěvek Lisování za tepla či za studena?

6.10.2009 v 18:39 | Nahoru | #1
Ložiska atd za tepla ale nesmíš je vyhřát jinak jdou do hajzlu.. Myslim že je to míň násilný než to tam tlačit silou na lisu.. druhá věc jde taky o to aby sis nehl s klikou když to skládáš atd..

Naposledy editováno 06.10.2009 18:42:09

Lisování za tepla či za studena?

6.10.2009 v 18:42 | Nahoru | #2
Osobne nahreju karter v troube, lehce vyklepnu stary lozisko, vlozim novy studeny lozisko, zas to vratim do trouby aby se prohralo i lozisko v karteru, vyndam z mrazaku kliku, namaznu cep a vlozim kliku do loziska. Pak par hodin vetram a zametam stopy, protoze doma pro to mivaji pramalo pochopeni

2 reakcí na tento příspěvek Lisování za tepla či za studena?

6.10.2009 v 19:31 | Nahoru | #3
Taky ohřívám a chladím.Slyšel jsem o nějakym indukčnim ohříváku ložisek,prej se to připojí na svářečku a dokáže to ohřát ložisko během několika vteřin a v celym objemu.Zkoušel sem to hledat jesli to jde vyrobit ale nic sem nenašel-nemáte někdo schémátko nebo návod?

(reakce na) Lisování za tepla či za studena?

6.10.2009 v 19:33 | Nahoru | #4
Hujer> JJ ja pravě si chci udělat takovej průzku kdo a jak to děla...podělit se o rady a taky ...ja osobně všechno za studena na kliku používam v tahováky ruznych druhu a na ložiska lis....vše kvalitně vyčistit namazat a za 5 min složeno...tak pravě by mě zajimalo jak to teda dělají i ostaní..

(reakce na) Lisování za tepla či za studena?

6.10.2009 v 19:45 | Nahoru | #5

TOLI.>Taky ohřívám a chladím.Slyšel jsem o nějakym indukčnim ohříváku ložisek,prej se to připojí na svářečku a dokáže to ohřát ložisko během několika vteřin a v celym objemu.Zkoušel sem to hledat jesli to jde vyrobit ale nic sem nenašel-nemáte někdo schémátko nebo návod?


Tak jednoduchý to nebude

ohřev

ohřev2

ohřev3

Čím budeš chtít větší výkony, tím to bude náročnější na součástky
I když zase nepotřebuješ tavit věci takže by mohlo stačit i toto v odkazech.

Naposledy editováno 06.10.2009 20:09:16

(reakce na) Lisování za tepla či za studena?

6.10.2009 v 20:16 | Nahoru | #6
TOLI.> jestli si moc nerozumis s elektronikou nebo nechces kupovat hotovy vyrobky (nebudou z nejlevnejsich), tak bych se bejt tebou na indukcni ohrev vykaslal a pouzival "konvencni" metodu...

Lisování za tepla či za studena?

6.10.2009 v 21:49 | Nahoru | #7
Ahoj.zbouchat vše za studena je nejrychlejší,ale původní přesahy se opotřebávají a pak prostě válcové díly co mají v sobě držet,tak při opakovaných montážích nedrží.Dnes již tě múžou vytáhnout z problému tzv.lepidla na závity či válcové díly,dokonce do spáry 0,3 mm,tedy 0,6 na průměr!,mají i schopnost vystředění,ale materiál prostě neopotřebávat!Ložiska podle tabulek ohřívat jen na 80 stupňů,ale já je ohřívám do té doby,kdy začnou syčet na nasliněný prst,takže 100st.,stačí horkovzduška za 350kč v akci.Je také dobré mít možnost ohřevu autogenu,nebo propan butan+kyslík,kvůli bodovému ohřevu,spolu s citem pro materiál a zkušeností nejde všechno doprdele okolo,na rozdíl ohřevu horkovzduškou či samotným propanembutanem.Je důležité taky počítat s roztažností hliníku,která je třikrát vyšší,ku oceli.Je dobé,tohoto jevu využívat,proto při správném ohřevu karterú mnohdy stačí ložisko jen vložit,bez natáhnutí stahovákem.Pozor na teplotu hliníku,bod tavení má pouhých asi 660 stupňu(horkovzduška nehrozí,promiň neznám tě)propadá s minimální vizuální výstrahou.Já ohřívám hliník asi na 200st.mám na to teploměr,tedy teď už odhadem.Na ložisko se přenese troch nad 100,ale neměl jsem problém s vyhřátím.Přesahy dělají výrobci od nuly do tří stovek na průměr,podle materiálu.Konec přednášky.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist