globalmoto_duben_nolan





Téma: Svoboda - akademická diskuse
 
11.1.2018 v 18:07
Rád bych zde navázal na dřívější, zdařilou sérii diskusí o svobodě v Yurově vlákně.

Motto:

Nikdy jsem si nemyslel, že by svoboda byla levná. A také není. Nikdy nebude. Vždycky to byla ta nejdražší a nejcennější věc v mém životě.

(Ralph Hubert "Sonny" Barger)

*****

My všichni žádáme si svobody.
Však ona může stát se záhubnou
pro jednotlivce i pro národy,
když není ovládána kázní rozumnou.

(Ivan Andrejevič Krylov)


Naposledy editováno 05.02.2018 13:50:16
Anketa: Který z uvedených citátů je Vám bližší?
Sonnyho
36%
4
Krylovův
64%
7

(reakce na) Svoboda - akademická diskuse

19.1.2018 v 17:47 | Nahoru | #91

Yura píše: Bonnerider>rozhodně bych se nezařadil do škatule Hráč. Mám to opravdu jen jako zpestření života, nikdy jsem neměl problém s gamblerstvím (a ni v přenesém smyslu slova to nejde na mě vzít, protože život jsem nikdy nebral jako hru - to snad ani nejde Sám sebe asi do těch racionálů. Rozhodně nejsem strážce a už vůbec ne idealista.


Jde o celkový přístup k životu. Hráč (ve smyslu temperamentu) je člověk, který se zejména nebojí riskovat, baví ho zkoušet nové věci, má rád nejistotu a změny. Dovede i prohrávat, ale většinou má ve svém životě rozehraných více věcí zároveň, takže když něco nevyjde, vyjde něco jiného. Naprosto typickým Hráčem je třeba Michal Horáček.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

19.1.2018 v 20:13 | Nahoru | #92
Yura> to byla spíš narážka na to, že jsou všichni chytrý a pokud možno radikální , ale když se jich zeptáš na současnýho ministra třeba zemědělství, tak budou vědět hovno. Když vzneseš dotaz na to jak hrála loni sparta, tak to z nich bude padat jak na drátkách. Bylo to více meně vyjádření mojeho názoru na většinu a moc rád bych se mýlil

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

20.1.2018 v 08:54 | Nahoru | #93
Bonnerider>A toto třídění používají psychologové oficiálně, nebo je to jedno z mnoha literárních řazení? Jinak - tohle se na mne opravdu nehodí (ta kategorie hráč). Já nejistotu nesnáším, té sem si prožil v životě dost, a ještě teď je mi z toho na Aby člověk měl rád - no, to jsem řek blbě, spíš aby se v tomto životním směru cítil dobře - musí mít nějaké zázemí, jistotu. Pokud jí nemá a přesto sám o sobě tvrdí, že je hráč, tak bych mu to asi tolik nevěřil.

Netron> tak všechny ministry si nevybavím ani já, tuplem teď po volbách, když je jich 80% nových. Pravda, o politiku se zajímám, ale jako normální smrtelník. Mé názory vytvářejí běžné zdroje, TV, noviny, rozhlas a internet. A když není člověk úplná ovce nebo debil, a umí číst drobet mezi řádky, obraz si udělá sám. Sport je pro mne španělaská vesnice, nebaví mě a vůbec se v něm nevyznám. Sázím na něj, ale jen zřídka, většinou jsem v kategorii tzv. společenských sázek - volby, start družice vyjde-nevyjde, na Medarda bude/nebude chcát, a tak. Takže vyloženě sranda.

(reakce na) Svoboda - akademická diskuse

21.1.2018 v 01:46 | Nahoru | #94
Yura> Tak předně neexistuje žádná "oficiální psychologie", protože to není exaktní obor.
Těch směrů je v psychologii mnoho, stejně jako podoborů, metod a podobně. A jenom dlouhodobá zkušenost ukazuje, které z nich fungují a které jsou nesmyslné.
Tahle typologie osobnosti, znavá MBTI, vychází z práce C.G.Junga a je založena na poměrně objektivních kritériích. Rozeznává výše uvedené 4 temperamenty a 16 typů osobnosti.
Jestli chceš, něco si o tom přečti a pak si popovídáme o tom, jak se to využívá v praxi (zejména v USA, ale mnohdy i u nás).

https://cs.wikipedia...riggs_Type_Indicator
https://theses.cz/id..._provn_osamlosti.pdf (moc hezké)
http://www.mujtyp.cz/
http://test-mbti.hys.cz/

Svoboda - akademická diskuse

21.1.2018 v 23:47 | Nahoru | #95
MBTI ti o tobě prozradí především, na které práce máš vrozené předpoklady a na které nikoli. Tím se nemyslí jen obor činnosti, ale také (a to zejména) způsob a styl práce a také postavení. Například někomu vyhovují stereotypně opakované činnosti, jiný by z toho umřel a chce být placený za myšlení a kreativně řešit neustále nové a neznámé problémy. Někomu se líbí pracovat s lidmi, jiný si lépe rozumí s technikou. A jak každý (protože je to moderní) říká, že do 5 let by chtěl řídit vlastní tým ... tak zdaleka ne každý na to má, a někteří by v té roli ve skutečnosti vyloženě trpěli. Tohle všechno se tím dá zjistit.
No a pak to taky prozradí, s jakými lidmi si budeš rozumět a s jakými ne. Korporace toho využívají při sestavování týmů - dají dohromady lidi s podobnými povahami a oni si hned rozumějí, spolupráce funguje a začnou se i kamarádit. Oficiální firemní večírky se dělají 2 - 3 za rok, ty neoficiální vznikají spontánně mnohem častěji.
Jen za to (možná!) zaplatíš opět malým kouskem svobody - ten test ti v USA dají skoro u každého pracovního pohovoru, u nás jen někdy.

Svoboda - akademická diskuse

7.2.2018 v 14:16 | Nahoru | #96
A zažil jsem v jedné firmě i jistou personalistku, které se nechala slyšet, že by se to mělo podle ní dělat plošně, a nejlépe povinně. Když jsem se jí opatrně zeptal, co kdyby někdo nechtěl tolik odhalovat své soukromí, odpověděla lakonicky: Fajn, má právo odmítnout ... ale pak nikdo nemá důvod ho zaměstnat.

Úplně vidím, co by to způsobilo. Každý by se snažil testy ochcat, po internetu by se šířily nepodložené tipy na "správné" odpovědi a někteří by se snažili ze sebe dělat Steva Jobse, zatímco jiní by to (s nenávistí) brali jako novodobé kádrování. Pak by si někdo začal myslet, že některé typy jsou lepší než jiné, a další by otevřel téma diskriminace na základě typu osobnosti ... ČLOVĚK má totiž tendenci zprasit a zneužít ke zlu úplně všechno (a ta personalistka je toho důkazem).

Přitom tahle věc může člověku hodně pomoci, aby poznal sám sebe vyvodil z toho nějaké závěry pro svůj další život (např. při volbě školy nebo oboru budoucího povolání). Podmínkou ovšem je, aby odpovídal dobrovolně a 100% pravdivě, jinak to nemá smysl.

1 reakcí na tento příspěvek Svoboda - akademická diskuse

7.2.2018 v 15:22 | Nahoru | #97


Sebevědomý individualistický introvert, pragmatik s převahou intuice

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

7.2.2018 v 15:35 | Nahoru | #98
Creck> A usuzující nebo vnímající?

1 reakcí na tento příspěvek Svoboda - akademická diskuse

7.2.2018 v 15:54 | Nahoru | #99
Tak ja jsem to zkusil, ale obavam se, ze u prilis mnoho otazek bych mohl odpovedet na obe strany. https://www.16perso...com/cs/entp-osobnost

Ale jinak to docela sedi.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

7.2.2018 v 15:59 | Nahoru | #100
tralala_pyco> Jo, to tak je. Ale zpravidla vždycky něco převažuje, aspoň trochu.

(reakce na) Svoboda - akademická diskuse

7.2.2018 v 16:05 | Nahoru | #101
Bonnerider> To nevim, uz sem to zavrel.

Btw vis ze kdyz nevyplnis nic a odesles, vyjde ti

Optimistický na lidi zaměřený extrovert s převahou intuice, nesnáší dril

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

7.2.2018 v 16:19 | Nahoru | #102
Bonnerider> Myslim si, ze ne. S vekem tihnu k opacnym odpovedim na otazky, ktery bych pred lety povazoval za jasny. A je jich tam proste prilis mnoho. Asi bych rekl, ze muzu skoncit v EN kdekoli. Ale mozna i IN.

EDIT: Pred lety jsem musel delat kompletni test osobnosti a par dalsich. Byly to asi 4 hodiny. Ta zenska me tehdy prekvapila tvrzenim, ze jsem lehce introvertni, ale ja jsem si myslel, ze jsem extrovert. A kdyz si ctu treba ty popisy osobnosti, tak bych sam sebe povazoval za architekta. I kdyz se tomu muzes smat, tak tehdy, kdyz me ta psycholozka rekla, at namaluju ted nevim, myslim mesto, a at se do nej navrhnu, nakreslil jsem opevneny mesto z venci a nenamaloval jsem se tam, rekl jsem ji, ze jsem ho postavil. Proste si tak odjakteziv pripadam. Problem z tema otazkama otevrenosti a uzavrenosti je, ze se nikdy nerozhoduju podle schema, vytvorim si novy. Ucim se reagovat a korigovat svy jednani tak, aby prinaselo prospech. A to tu rovnici hodne, hodne nabourava.

Naposledy editováno 07.02.2018 16:30:27

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

7.2.2018 v 16:43 | Nahoru | #103
tralala_pyco> Introvert vs. extravert ale není podle toho, kolik toho člověk namluví, ale podle toho, jestli se jejich myšlenkové pochody obecně realizují spíše vnitřně, anebo spíše pomocí interakce s ostatními.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

7.2.2018 v 16:49 | Nahoru | #104
Bonnerider> No, to ona mi prave rekla...jenze ja delam v hojny mire oboje.

(reakce na) Svoboda - akademická diskuse

7.2.2018 v 17:10 | Nahoru | #105
tralala_pyco> To každý ... já třeba (podle toho testu) jen o 4% víc vnitřně, tzn. jsem introvertní.
Co mě ale překvapilo, bylo 91% intuice oproti 9% smyslů.

P.S. Mají to v té české verzi kokotsky přeložené - vizionářský/realistický ... správně má být intuice/smysly. Stejně tak plánování/hledání ... co to proboha je? To mělo být asi usuzování/vnímání. A názvy temperamentů jsou už úplně mimo. Diplomaté místo idealisté ... kterej jouda to bastlil???

Naposledy editováno 07.02.2018 18:33:32

2 reakcí na tento příspěvek Svoboda - akademická diskuse

8.2.2018 v 15:39 | Nahoru | #106
No ale zpátky k původnímu tématu.

Jak hodnotíte z hlediska osobní svobody tu skutečnost, že tyhle psychologické testy jsou (nebo dříve či později budou) požadovány prakticky u všech zaměstnání, která obnášejí trochu větší plat a odpovědnost?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

8.2.2018 v 15:54 | Nahoru | #107
Bonnerider> Jako peknou zkurvenost, uplne jednoduchy. Zas by clovek mel vic lhat, kdyz neco bude chtit.

Svoboda - akademická diskuse

8.2.2018 v 16:21 | Nahoru | #108
Četl jsem nedávno rozhovor s jedním jaderným fyzikem. Ten chtěl původně pracovat v Temelíně, vystudoval obor "jaderné reaktory", ale posléze mu došlo, že to pro něj nebude to pravé. Jedním z důvodů bylo i to, že uchazeči na taková místa jsou podrobování nesrovnatelně rozsáhlejšímu psychologickému vyšetření, při kterém už nejde o talent nebo dispozice (předpokládá se, že všichnu uchazeči o tuto práci budou špičkoví odborníci v oboru). Jde o to, vyloučit z nich ty, kteří jsou zvídaví a takzvaně "mají sklony k experimentování". Sice si neumím představit vědeckého pravovníka, který tyto vlastnosti nemá, ale to je jedno. Každopádně i tahle maličkost rozhodla o tom, že dotyčný nakonec zůstal na fakultě jako asák a obsluha školního reaktoru, a je spokojen.

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

8.2.2018 v 16:26 | Nahoru | #109

tralala_pyco píše: Bonnerider> Jako peknou zkurvenost, uplne jednoduchy. Zas by clovek mel vic lhat, kdyz neco bude chtit.

není právo zaměstnavatele určovat podmínky?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

8.2.2018 v 16:27 | Nahoru | #110

Bonnerider píše: No ale zpátky k původnímu tématu.

Jak hodnotíte z hlediska osobní svobody tu skutečnost, že tyhle psychologické testy jsou (nebo dříve či později budou) požadovány prakticky u všech zaměstnání, která obnášejí trochu větší plat a odpovědnost?



tak jako se vsim ostatnim. Kdyz tomu ten cas venujes, nactes si o tom neco a par desitek testu si vyzkousis, tak tam tomu zamestnavateli naklikas presne, po cem prahne. A kdo se nepripravi, tak holt bude zamestnan jinde. Trosku OT, ale vy mate pocit, ze existuji, ci existovala nejaka zamestnani, kde se prijima/prijimalo dle schopnosti? Nejake schopnosti tam musi samozrejme byt, ale ve vysledku vzdy rozhodne strategicke, politicke, nebo proste kamaradske rozhodnuti.

Edit: A u vetsiny lukrativnich mist je konkurz vypisovan na miru predem domluvenemu uchazeci. A neni to jen ceska domena. Je to tak vsude na svete..

Naposledy editováno 08.02.2018 16:29:46

(reakce na) Svoboda - akademická diskuse

9.2.2018 v 11:53 | Nahoru | #111

DrDNA01 píše: Trosku OT, ale vy mate pocit, ze existuji, ci existovala nejaka zamestnani, kde se prijima/prijimalo dle schopnosti?


Hele ... abychom byli spravedliví ... v soukromém sektoru trochu jo. Tam jde o peníze, které někdo platí z vlastní, nikoli z erární kapsy, a tak se zajímá spíš o to, co ten člověk firmě jako zaměstnanec přinese a co již dokázal, než o to, co má za papíry nebo čí je příbuzný.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

9.2.2018 v 12:23 | Nahoru | #112

nemako píše: není právo zaměstnavatele určovat podmínky?


Jo, ale třeba v případě té elektrárny mě zaráží krátkozrakost toho, kdo o tom rozhoduje. Dát si tam samé strážcovské temperamenty, kteří v případě průseru pojedou přesně podle příruček. (Výsledek byl vidět třeba ve Fukušimě.)
Mnohem taktičtější by bylo, mít tam i pár intuitivů schopných spolupráce, kteří by v podobných situacích dokázali předvídat a improvizovat.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

9.2.2018 v 14:23 | Nahoru | #113
Bonnerider> to já nedokážu posoudit,nemám ani zlomek informací,který má vedení elektrárny. proto je vždycky každej skladník chytřejší,než ředitel,protože nemá tušení,proč se rozhoduje tak,jak se rozhoduje

(reakce na) Svoboda - akademická diskuse

9.2.2018 v 16:33 | Nahoru | #114
nemako> Jo, to se říká ... že "zdravý rozum" mají pouze děti a podřízení.

3 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

9.2.2018 v 16:36 | Nahoru | #115
nemako> Nesmysl. Abych tenhle test ochcal, nemusim si ho ani cist dopredu.

EDIT: Tyhle testy v rukou vymastenyho personalisty jsou naprosta katastrofa. I ve vlastnim podnikani bych jim prilozil hodnotu tak deset procent pri realnym vyberu.

Naposledy editováno 09.02.2018 16:37:41

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

9.2.2018 v 16:37 | Nahoru | #116

tralala_pyco píše: nemako> Nesmysl. Abych tenhle test ochcal, nemusim si ho ani cist dopredu.


A které otázky (typy otázek) jsou na to vnímání a usuzování?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

9.2.2018 v 16:39 | Nahoru | #117
Bonnerider> Nevim, a je mi to jedno. Rekni mi profesi, a ja to napisu tak, ze mi to vyjde. To zvladne kazdej, kdo si umi v hlave obratit parkrat osobnostni otazku.

EDIT:: Je prece logicky, ze pro vetsinu zamestnani bude dulezitej kvadrant, ne presnej vysledek. A kvadrant snad trefi i chytrej absolvent zakladni skoly.

Naposledy editováno 09.02.2018 16:41:01

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

9.2.2018 v 16:50 | Nahoru | #118
tralala_pyco> Jo? Tak to zkusíme. Počítačový analytik.
(Náplň práce: Jednat s klienty o požadavcích na budoucí softwarovou aplikaci, vymýšlet principy řešení, dávat doporučení, navrhovat aplikaci v hrubých obrysech, psát specifikace a zadávat práci programátorům.)

Edit: Nejvhodnějším typem je ENTP, ale může být i ENTJ nebo INTJ. Typ INTP je však nevhodný.

Naposledy editováno 09.02.2018 16:53:31

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Svoboda - akademická diskuse

9.2.2018 v 16:55 | Nahoru | #119
Bonnerider> Fakt jo, jdu za deset minut, tak zkusim...ale jenom jednou, nemam na to uplne moc naladu. Ty typy jsi mi nemusel psat....

a ENTP je to moje navic, ne?

EDIT 2: dej jinou branzi, bez navodu...at to ma smysl

Naposledy editováno 09.02.2018 16:57:07

(reakce na) Svoboda - akademická diskuse

9.2.2018 v 16:59 | Nahoru | #120
tralala_pyco> Tak zkus obchodního zástupce, jehož náplní práce je vyjednávat o cenách.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist