globalmoto_duben_nolan





Téma: Kolik jste uspořili zateplením domu?
 
19.4.2017 v 18:25
Je tu někdo, kdo zateploval RD, topí plynem a ví kolik protopil před zateplením a kolik po něm?
Tedy kolik u něj je reálná úspora instalací zateplovacího systému - nějaký teorie výpočtem tepelných ztrát mě nezajímají.
Pokud ano prosím o reakci, ideálně s hrubým popisem v čem zateplení spočívalo.

1 reakcí na tento příspěvek Kolik jste uspořili zateplením domu?

23.4.2017 v 09:53 | Nahoru | #1
Ještě teda dvě poznámky:

před zateplením se nám plíseň dělala, hlavně v různých koutech apod. Savo bylo nezbytným prostředkem naší domácnosti. Po zateplení vše zmizelo, viz jean192. Větráme přibližně stále stejně, ostatně větrat se má tak jako tak, bez ohledu na zateplení. Dokonce jsou na větrání i předpisy / normy, žena se to dokonce učila na vejšce.

"levnější-topí se víc" neplatí. Aspoň teda u nás. Topíme +- stejně, radiátory a ostatní rozvody zůstaly původní i po přechodu z koksu na plyn a zateplení. Jenže na jaře/podzim jsme dřív naopak topili víc, protože koks (uhlí, dřevo apod.) jaksi musí hořet (seškrtit kotel se dá jen do určitý míry) a taky není možný ho v intervalech zapínat/vypínat. Takže prostě jel víc než by bylo nutný a přebytek tepla se luftoval okny ven. Druhá varianta byla klepat kosu, ale to jsme stejně dloho nevydrželi a běžel jsem do sklepa škrtnou sirkou.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Kolik jste uspořili zateplením domu?

23.4.2017 v 10:59 | Nahoru | #2
sardel> Add 1) Vlhnutí stěn. Pokud má stěna v pořádku vodorovnou izolaci a není "zasolená" z předchozího stavu, tak veškerý kecy o "neprůchodnosti a nevětrání" stěny po zateplení a tudíš o zákonitosti vlhnutí jsou mimo. Průchod vlhkosti stěnou je dán difusí a je velmi malý. U stěny mezi dvěma pokoji je z principu nulový. Přesto tyto stěny - příčky nevlhnou, i když žádnou vlhkost neodvětrávají. To samé platí, pokud je pořádně zatepleno - povrchová teplota zateplené stěny je blízká teplotě v místnosti, stěna je suchá (nesaje vlhkost ze základů) a má ošetřené tepelné mosty( hlavně zase třeba u těch základů). Dále musí být vypočtena a dodržena poloha rosného bodu, který musí vyjít do oblasti izolantu, ne do oblasti stěny, aby ve stěně nevzrůstalo množství zkondenzované vlhkosti - což se ovlivní tloušťkou a typem izolačního systému v závislosti na vlastnostech zateplované stěny. Bohužel toto je často zanedbáno! Větrat se pochopitelně musí - i dle normy je nějaký limit na 0.x-násobek výměny objemu vzduchu, zohledňuje se i počet osob atd. Když byly dřív okna netěsný tak, že se za větru hejbaly záclony a člověk cítil průvan i v druhým rohu pokoje, tak se to fakt řešit nemuselo...
Add 2) Řešíš trochu jinou situaci - se zateplením jsi změnil i vytápění - nejen medium, ale hlavně jeho daleko lepší regulaci a provoz v útlumu - takže mícháš jabka s hruškama! Kdyby jsi vytápění ponechal původní, tak by úspory po zateplení nebyly tak velké - což je v souladu s mou tezí, kterou jsi popřel, kapišto?
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist