globalmoto_kveten




globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Jak postupovat při vyřízení koupě nového motocyklu
 
27.2.2016 v 12:19
Zdravím všechny motocyklové nadšence a milovníky jízdy na dvou kolech.
Mám na Vás všechny velkou prosbu, mám v úmyslu si zakoupit nový motocykl a nevím co všechno mě čeká za vyřizování a papírování a proto jsem se obrátil na Vás a doufám že mi společně pomůžete s touto nepříjemnou leč potřebnou činností. Velice děkuji za rady, poučení či osobní zkušenosti.

PS.: Nebavíme se tu o výběru, jsem již rozhodnutý. Potřebuji pomoct ohledně registru, STK, povinného ručení a td.

Jak postupovat při vyřízení koupě nového motocyklu

27.2.2016 v 12:40 | Nahoru | #1
Hondu NC750? To ani nepřihlašuj. Stejnak to za chvíli hodíš ze stráně, nebo to budeš prodávat

Jak postupovat při vyřízení koupě nového motocyklu

27.2.2016 v 12:43 | Nahoru | #2
Povinny ruceni a papiry co dostanes v krame a sup na magistrat, obcanku a petikilo, nic vic nepotrebujes

1 reakcí na tento příspěvek Jak postupovat při vyřízení koupě nového motocyklu

27.2.2016 v 13:09 | Nahoru | #3
Dovolím si za "všechny motocyklové nadšence a milovníky jízdy na dvou kolech" pozdravit na druhou stranu barikády, takže zdravím všechny skůtrocyklové pragmatiky, milovníky ekonomické jízdy na dvou kolech a i ostatní majitele NC

Naposledy editováno 27.02.2016 13:10:26

(reakce na) Jak postupovat při vyřízení koupě nového motocyklu

27.2.2016 v 13:11 | Nahoru | #4

Dráťa píše: Dovolím si za "všechny motocyklové nadšence a milovníky jízdy na dvou kolech" pozdravit na druhou stranu barikády, takže zdravím všechny skůtrocyklové pragmatiky, milovníky ekonomické jízdy na dvou kolech a i ostatní majitele NC

ještě bych pozdravil všechny, co chtějí aby to jelo pořádně vocpoda

Jak postupovat při vyřízení koupě nového motocyklu

27.2.2016 v 13:28 | Nahoru | #5
jste zlí

2 reakcí na tento příspěvek Jak postupovat při vyřízení koupě nového motocyklu

27.2.2016 v 13:33 | Nahoru | #6
Velice děkuji za vřelou pomoc. Chtěl jsem od Vás skutečně poradit a ne poslouchat hloupé připomínky na výběr mé motorky.

Jak postupovat při vyřízení koupě nového motocyklu

27.2.2016 v 14:04 | Nahoru | #7
Při koupi dostaneš převozní spzku.Ale musíš to mít nejdřív pojištěný (povinné ručení).Převozka ti bude platit měsíc.Do tý doby to musíš mít přihlášený.Tzn.šup na úřad a vezmi ssebou papíry,co ti dá prodejce+pojistku a velkej techničák.Není to žádná věda.Už to mám taky za sebou.Dokonce mě nechali i vybrat si spzku

Jak postupovat při vyřízení koupě nového motocyklu

27.2.2016 v 14:23 | Nahoru | #8

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Jak postupovat při vyřízení koupě nového motocyklu

27.2.2016 v 14:25 | Nahoru | #9

Hemy-11 píše: Velice děkuji za vřelou pomoc. Chtěl jsem od Vás skutečně poradit a ne poslouchat hloupé připomínky na výběr mé motorky.



A na ty kecy ostatních se vyprdni a jezdi si na čem TY chceš a TOBĚ se líbí.O tom to přeci je

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Jak postupovat při vyřízení koupě nového motocyklu

27.2.2016 v 14:36 | Nahoru | #10
Haesty> Děkuju za pomoc. Moc si toho vážím.

Jak postupovat při vyřízení koupě nového motocyklu

27.2.2016 v 17:58 | Nahoru | #11
Na registračku nemusíš jezdit jestli se jedná o značkovýho prodejce čr. Známku ti nalepí dopravní uřad.Někteří prodejci až po zaplacení celé ceny ti dají TP. Jestli máš svoji pojištovnu, tak si to pojisti na VINko a potom jak budeš mět RZ tak tam zajdi. A ty navrchu rozčil do běla, taky chcou koupit něco lepšího, ale mají to neprodejný.

(reakce na) Jak postupovat při vyřízení koupě nového motocyklu

29.2.2016 v 11:15 | Nahoru | #12
 
Hemy-11>

Kluci (tonybeny, Haesty, petrumr) už to tady nastínili (až na myslím jednu drobnou nepřesnost ohledně doby platnosti převozní značky), tak to pro pořádek zkusím krok za krokem shrnout:

1)
Při převzetí nové motorky Ti autorizovaný prodejce nabídne i tzv. převozní značku (to je kus zeleného papíru rozměru asi A5, a bude to mj. i s jeho razítkem a podpisem). Této (bezplatné) nabídky můžeš, ale taky nemusíš využít - záleží na Tvém uvážení.

2)
Pokud si motorku odvezeš v dodávce nebo na vozíku apod. anebo si ji případně necháš prodejcem dovézt na místo určení (čili pokud motorka nepojede po veřejných komunikacích po vlastní ose), nemusíš tu převozní značku mít a zatím nemusíš ani nic pojišťovat. Prostě si motorku doma zaparkuješ do garáže nebo na soukromý pozemek (ne na veřejnou komunikaci) a tím to hasne.

3)
Kdyby sis ale chtěl motorku přivézt z obchodu domu sám po vlastní ose, tak si k tomu účelu tu převozní značku od prodejce vyžádej, připevníte ji s prodejcem vzadu na držák RZ (kvůli dešti je dobrý ji vložit do průhledného plastového balu) a uzavři si povinné ručení (zatím tzv. na VIN - na identifikační číslo motorky, protože zatím ještě není motorka zaregistrována a tudíž nemá ještě přidělenu RZ, po staru SPZ).

Pojištění lze sjednat rychle na dálku přes internet nebo po telefonu (nebo operativně i u ochotného prodejce) - skutečně obratem (do pár minut) pak pojišťovna posílá emailem PDFko se zelenou kartou (a ještě ten den odesílá kartu i poštou), takže to PDFko stačí vytisknout na barevné tiskárně a máš platnou zelenou kartu. Nebo si pojistku uzavři s předstihem (třeba jeden dva dny před převzetím motorky - VINko a další potřebné údaje pro uzavření pojistné smlouvy už bude prodejce vědět) a zelenou kartu dostaneš buďto při uzavření smlouvy rovnou od pojišťováka na pobočce anebo při uzavírání na dálku (telefonem / po internetu) Ti přijde poštou, zpravidla už druhý den (pojišťovny mají s poštou domluven nějaký zrychlený režim).

4)
Zelená převozní značka má na sobě uvedenu dobu platnosti; bývá to tuším 10 pracovních dní. Neměl bys na ni "normálně" jezdit (na výlety, se spolujezdcem, ověšený báglama, stanem, spacákem karimatkou atd.) - policista by sice mohl v konkrétním případě přimhouřit oko (když to nebude moc daleko od bydliště, můžeš třeba zkusit říct, že po koupi jedeš jenom dotankovat), ale raději bych na to moc nespoléhal. Primárně ta převozní značka spolu s kupní smlouvou (fakturou) a platnou pojistkou slouží jen k nezbytně nutnému převozu zakoupeného motocyklu od prodejce k zákazníkovi (do místa jeho trvalého bydliště / registrace vozidla). Zelenou kartu nemusíš nikam vracet, můžeš ji pak zničit nebo si ji nechat na památku, to záleží na Tobě.

5)
Na žádnou STK chodit ani jezdit vůbec nemusíš - ta povinnost nastane pak až za 4 roky od registrace, čili až po 4 letech od uvedení motocyklu do provozu (for sichr - u 50 ccm by to bylo dokonce až po 6 letech).

6)
Důležitá věc: zaregistrovat motocykl (na Tvém místně příslušném Odboru dopravy) nemusíš hned, ale můžeš to udělat až v době, kdy to bude Tobě vyhovovat, třeba za měsíc nebo za půl roku (nebo i později) - záleží jenom na Tobě jako majiteli.

Doporučuju si to s ohledem na počasí koncem zimy promyslet a s registrací raději počkat na nějaký slušný jarní termín (řekněme přelom březen/duben?) - od tohoto data prvního zaregistrování nového motocyklu v ČR budeš pak totiž povinen do 4 let vykonat s motorkou technickou kontrolu (čili v tomto případě by to bylo na jaře roku 2020).

7)
Předposledním úkonem je zaregistrování motorky na Odboru dopravy - opakuji, že až v termínu, který si sám zvolíš!

Budeš k tomu potřebovat jenom tyto doklady (motorku máš pořád doma pod zámkem):

- velký TP (od prodejce dostaneš tzv. čistopis, ale může to být i týden nebo dva po prodeji motorky, až prodejce zaplatí motorku distributorovi značky pro ČR a následně až distributor ten čistopis velkého TP potiskne údaji o zakoupeném motocyklu a TP pošle prodejci), který Ti zůstává - je Tvým majetkem

- doklad o uzavřeném povinném ručení (platnou zelenou kartu), který si okopírují

- občanský průkaz

- doklad o nabytí motorky (kupní smlouva/faktura), který si okopírují a originál Ti samozřejmě ponechají (je Tvým majetkem)

- na pokladně úřadu pak zároveň zaplatíš správní poplatek (za velkou motorku je to tuším 500,- Kč) a dostaneš 2 potvrzení (jedno si necháš, druhé odevzdáš na přepážce, kde probíhá registrace Tvé motorky a kde to úředník založí do spisu o motorce)

- přidělí Ti registrační značku (když je poprosíš, zpravidla dají člověku vybrat z 10 nebo 20 kusů, jak jdou v balení značek za sebou) a nalepí na ni tu standardní červenou kulatou známku, kde už bude vyznačena platnost technické kontroly až do té první budoucí návštěvy STK za 4 roky

- vydají Ti ORV (tzv. malý techničák)

- do velkého techničáku Tě pak ještě zapíší jako majitele a uvedou tam i přidělenou RZ a číslo vydaného ORV

- Údaje v TP a ORV si ve vlastní zájmu zkontroluješ a odcházíš z úřadu s přidělenou RZ, s přiděleným ORV a se svým velkým TP, kam na úřadě zapsali, co bylo třeba.

8)
Přidělená registrační značka se samozřejmě nevozí v baťohu, takže nezapomenout ji pak doma zacvaknout do rámečku držáku RZ a nahlásit ji pojišťovně (emailem / telefonicky / osobně na pobočce) a oni Ti obratem pošlou definitivní (s roční platností) zelenou kartu už ne na VIN, ale na RZ (dosavadní zelenou kartu na VIN nemusíš vracet). Tuto novou zelenou kartu (už na RZ) plus malý techničák (ORV), řidičák (a raději ještě i občanku) a lékárničku pak vozíš na motorce s sebou (náhradní nožová pojistka je myslím v NC-čku v držáku)...

Zlom vaz!

EDIT: doplnění bodu č.8 - namontování RZ

Naposledy editováno 29.02.2016 17:50:38

(reakce na) Jak postupovat při vyřízení koupě nového motocyklu

29.2.2016 v 11:42 | Nahoru | #13

Hemy-11 píše: Velice děkuji za vřelou pomoc. Chtěl jsem od Vás skutečně poradit a ne poslouchat hloupé připomínky na výběr mé motorky.


třeba to jsou racionální připomínky k hloupému výběru....pár témat jinde jsme zjistili, že vše je o úhlu pohledu

Jak postupovat při vyřízení koupě nového motocyklu

29.2.2016 v 19:01 | Nahoru | #14
u nás v kroměříži mají na placení automat- naklepeš tam RZ( tu ti napíše uředník) jméno a adresu. A chtějí vrátit tu zelenou papírovku nebot i u auta a motorky jsem měl na faktuře razítko vydaná převozní značka.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist