globalmoto_kveten




globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Správní řízení a spravedlnost?
 
25.10.2015 v 12:19
Myslíte, že pan ministr dobře pochopil, k čemu by mělo sloužit správní řízení?
A nebo je v této oblasti nekompetentní, měl by jít někam na školení, nebo je to marné, je to marné, je to marné?

"Ťok současně uvedl svou představu: „Když udělám přestupek, měl bych být chycen a pykat.“ Zmínil, že se ve správním řízení stále nedaří vymáhat pokuty efektivně, i když se prodloužila z roku na dva doba promlčení."

Je účelem správního řízení skutečně efektivní vymáhání pokut, nebo je to právo obviněného na objektivní prokázání přestupku, a případně na jeho spravedlivé posouzení?

Naposledy editováno 01.11.2015 20:50:51
Anketa: Jak je na tom pan ministr s právním povědomím?
Má právní povědomí značně deformované.
15%
14
Je to expert v oblasti práva a myslí to s námi dobře.
7%
7
Je to vůl.
78%
73

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Správní řízení a spravedlnost?

27.10.2015 v 14:16 | Nahoru | #1

Bings píše: Petr_Ajs> Náklady správního řízení v podobě paušální částky ti samozřejmě naúčtovat můžou, ale většina úřadů co vím, tak to nedělá. Uplatňuje se to pouze v případě, že tam vznikají nějaké extra náklady, například na znalecký posudek, někdy ani tak ne. Je ale fakt, že nevim , jak to chodí na všech úřadech. Jinak jsem nikdy nepsal, že záleží na tom, který orgán pokutu ukládá, ale jde o to, zda se pokuta ukládá v blokovém nebo plném správním řízení. Pokutu v blokovém řízení mohou uložit samozřejmě i jiné orgány než PČR, třeba též městská policie nebo sám správní orgán, který je oprávněn přestupkové jednání projednat, tedy příslušný obecní úřad s rozšířenou působností.



Citace ze správního řádu:

Povinnost nahradit náklady řízení paušální částkou uloží správní orgán účastníkovi, který řízení vyvolal porušením své právní povinnosti. Prováděcí právní předpis stanoví výši paušální částky nákladů řízení a výši paušální částky nákladů řízení ve zvláště složitých případech nebo byl-li přibrán znalec. V případech hodných zvláštního zřetele lze výši paušální částky na požádání snížit.

Mě je známo, i když ruku do ohně za to nedám, že se jedná v základu o 1.000,- Kč, Pokud jsou přizváni znalci, tak se částka podle toho zvyšuje. Nevím, jak to chodí v menších obcích a podle čeho soudíš, že to většina nedělá. V Ostravě tento poplatek dle zákona prý účtován je. Proto je pokuta na místě zaplacená menší, než následně placená ve správním řízení. Pokud k placení dojde. A ano, ve správku jsou vyšší pokuty, ale ne vždy a i tam se můžeš dostat na shodnou výši s pokutou udělenou na místě.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Správní řízení a spravedlnost?

27.10.2015 v 14:42 | Nahoru | #2
Petr_Ajs> Zákon o přestupcích má speciální úpravu v § 79, správní řád se tedy neuplatní. Každopádně zákon umožňuje správnímu orgánu povinnost k náhradě nákladů řízení neuložit. A ano ta paušální částka je 1000,- Kč podle vyhlášky 231/1996 v platném znění a navyšuje se podle toho, zda byly učiněny některé předvídané úkony. Neříkám, že to nikde nedělaj, ale zatím jsem se s tim na severu čech nesetkal, ale je fakt, že s tim zas tak často do styku nepřijdu, v práci jedeme podle jiného zákona. Co se týče té sazby, tak ano, můžeš dostat stejnou pokutu ve správním řízení jako v blokovém, ale pouze pokud ve správním řízení dostaneš pokutu při dolní hranici zákonné sazby a v blokovém ti nabídnou pokutu při horní hranici zákonné sazby, což by se z logiky věci stávat nemělo, jelikož posouzení skutečností ovlivňujících výši uložené pokuty by mělo být vždy stejné, resp. alespoň úvahy, kterými se výše pokuty dobereme by měly být obdobné, tzn., že pokud ti nabídnou pokutu při horní hranici sazby v blokovém řízení, měli by proto mít důvod a při aplikaci tohoto důvodu by měli určit sazbu i ve správní řízení, tedy opět při horní hranici sazby, která je ovšem vyšší.

(4) Za přestupek se uloží pokuta

a) od 25000 Kč do 50000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. c), d), e) bodů 1 a 5, a písm. h),

b) od 10000 Kč do 20000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 3,

c) od 2500 Kč do 20000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. b),

d) od 5000 Kč do 10000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a), e) bodů 2 až 4, písm. f) bodů 2, 7, 10 a 11, písm. j) a podle odstavce 2,

e) od 2500 do 5000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 3, 5, 6, 8 a 9, písm. g) a i),

f) od 1500 Kč do 2500 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 1 a 4 a písm. k).

(6) V blokovém řízení se uloží pokuta do

a) 2000 Kč za přestupek podle odstavce 1 písm. k),

b) 1000 Kč za přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 1 a 4,

c) 2500 Kč za přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 3, 5, 6, 8, 9 a písm. g).
Téma je zamknuto


TOPlist