Vorlíček a Trávníček v Top 10 MS

Jako poslední motocyklové závody na evropské a světové úrovni začaly seriály supermoto. Velkou cenu Itálie vyhrál Fin Mauno Hermunen (TM), čeští jezdci Petr Vorlíček a Tomáš Trávníček (oba TM) si oba připsali dvakrát pořádnou porci bodů za umístění v Top 10.

Supermotový víkend Grand Prix Itálie začal otravným celodenním deštěm, který silně ovlivnil všechny tréninky. A to bylo seznamování s tratí v městě Capua velmi důležité, protože se tam jelo mistrovství světa poprvé a téměř nikdo dráhu neznal. Mechanici měli co dělat, aby správně nastavili motocykly. Terén, který podle jezdců vypadal fantasticky, pořadatelé raději odstavili a hodlali ho otevřít až pro nedělní jízdy. Trať  nedaleko Neapole měří 1630 metrů, z toho je 300 metrů terénu. Jezdce přivítila teplota okolo 20 stupňů. Přihlásilo se velmi málo závodníků, v obou šampionátech jich odtrénovalo pouze po dvaceti.
První pole position letošního mistrovství světa si vyjel domácí Ital Ivan Lazzarini, který od tohoto roku startuje ve svém vlastním týmu L30 Racing Honda. Vloni čtvrtý muž světových tabulek zajel čas 1:00.326 min. a zúročil tak fakt, že jako jeden z mála jezdců měl možnost tady minulý měsíc potrénovat. „I tak jsem ale nečekal, že tady zajedu nejlepší čas. Bylo to možná i tím, že další favorité toho v deštovém tréninku moc neodjeli," řekl Lazzarini.  Zajímavé je, že i vloni Lazzarini zajel pole position v úvodním závodě MS, který se tehdy jel v Ottobianu. Překvapivé bylo i druhé místo, které patřilo časem 1:00.485 min. Britovi Matthew Winstanleymu (SHR TM). Ten opět jednou prokázal, že mu na to na vodě jde. Vloni byl tento Brit v konečné klasifikaci celkově šestý. Třetí nejrychlejší čas patřil Winstanleymu stájovému kolegovi, Finovi a vicemistru světa 2012 Mauno Hermunenovi. Dobře jel v měřeném tréninku i další Ital Christian Ravaglia, ale jeho snažení ukončil pád v závěrečných kolech. Z Čechů si nejlépe podle předpokladů vedl další člen týmu SHR TM Petr Vorlíček (1:00.941 min.), který skončil devátý. Tomáš Trávníček (TM - Hardbike Racing) zaznamenal šestnáctou pozici časem 1:01.692 min.
Pro nedělní závody evropského šampionátu si pole position vyjel po odchodu mnoha jezdců a hlavně loňského šampiona Petra Vorlíčka asi největší favorit Nizozemec Devon Vermeulen (Mtr KTM), kterému změřili čas 59,946 sek. To znamená, že byl rychlejší než všichni jezdci ze světa. Jeho týmový manažer Franco Mollo byl pochopitelně velmi spokojený. „Toho kluka čeká velká budoucnost. Je tomuto sportu zcela oddaný, naslouchá každé radě. Přitom v dnešní kvalifikaci, kdy se pořád měnily suché a mokré gumy, to nebylo vůbec jednoduché,“ uvedl. Do posledního kola měřeného tréninku ale vedl Francouz Frederic Guerin (Lux Performance Suzuki), nováček šampionátu, který se předtím jen jednou svezl v Carole a jak sám uvedl, má se toho ještě hodně co učit. Z Čechů se nejvíc dařilo jednáctému Milanu Sitnianskému (TM), který si připsal čas 1:01.488 min. Zdeněk Jaroš (Motorrad Bauerschmidt - KTM) obsadil 18. pozici (1:02.589) a Miloš Řihák (Hardbike Racing - Honda) dvacátou (1:03.169).
V neděli se konečně ukázalo slunce. Lazzarini potvrdil svou formu i skvělým startem do první jízdy S1. Vedl dvě kola, v tom třetím ho předjel Hermulen, který pak už jen ujížděl celému startovnímu poli. V kole devátém se přes Lazzariniho přehnal i obhájce titulu Francouz Thomas Chareyre (TM), který se po startu ze čtvrté řady brzy probil na pátou pozici, ale pořád měl co dohánět. Loňský šampion má za sebou další operaci zraněného ramene a ještě není úplně fit. Hermulen, který celou zimní přípravu absolvoval ve Spojených státech, dojel do cíle s pohodlným náskokem 6,5 sekundy, třetí Lazzarini ztrácel další tři vteřiny. Do závodu skvěle odstartoval Petr Vorlíček a po čtyři okruhy se držel na fantastickém čtvrtém  místě. V pátem se před něj dostal Thomas Chareyre a v sedmém také další Francouz Sylvain Bidart na Hondě. Loňský mistr Evropy nakonec dokončil jako sedmý, dvě pořadí za ním je klasifikován i druhý Čech Trávníček. Dva naši v první desítce - to byl skvělý začátek mistrovství světa v českém podání. To lepší mělo ještě ale přijít. V druhé jízdě si Vorlíček polepšil dokonce na páté a Trávníček na osmé místo. Opět, tentokrát o 7,5 sekundy, vyhrál Hermulen, který i časem 1:15,827 min. zajel nejrychlejší kolo víkendu. Fin měl opět největšího soupeře v Thomasi Chareyrovi, který měl nejlepší start. Oba jezdci si několikrát vyměnili pozice, ale Fin byl v závěru prostě lepší. Poslední místo na stupních vítězů bral neustále se zlepšující Bidart, jedoucí v barvách týmu Luc1 Awatrol. Tento Francouz se čtyři roky v MS neukázal, ale dokazuje, že ze svého umění nic nezapomněl.
V Evropě se Čechům už tolik nedařilo. Nejlepší z nich Zdeněk Jaroš dostal v obou jízdách kolo a skončil jednou sedmnáctý a jednou šestnáctý. Milan Sitnianský a Miloš Řihák první jízdu nedokončili a do druhé už ani nenastoupili. Oba závody proběhly ve znamení fantastických soubojů Vermeulena a mladíčka Guerina, kteří si nedarovali ani metr trati. Poprvé vyhrál o sekundu favorizovaný Nizozemec, podruhé mu to i s úroky vrátil Francouz. Na závěr ještě připomínám, že podle nových pravidel se už od letoška jedou jak ve světě, tak v Evropě, už jen dvě jízdy namísto ještě loňských tří.

10 5 Chareyre, Adrien FRA Aprilia + 35.622

Stav MS po prvním závodě: 1. Hermunen Mauno 50 bodů; 2. Chareyre Thomas 44; 3. Bidart Sylvain 38; 4. Lazzarini Ivan 38; 5. Vorlíček Petr 30; 6. Winstanley Matthew 30; 7. Ravaglia Christian 28; 8. Occhini Andrea 27; 9. Trávníček Tomáš 25; 10. Chareyre Adrien 21.

16 512 Jaroš, Zdeněk CZE ACCR KTM - 1 kolo

ME, průběžně po 1. závodě: 1. Guerin Frederic 47 bodů; 2. Vermeulen Devon 47; 3. Borella Edgardo 36; 4. Salstola Sami 35; 5. Mitchell-Thomas Malachi 31; 6. Kingelin Asseri 31; 7. Klem Toni 30; 8. O’Leary Bradley 26; 9. Lapini Lorenzo 20; 10. Deitenbach Jan 20.