Petr Vorlíček osmý v kvaldě GP Sicílie

Kvalifikaci na supermotovou Velkou cenu Sicílie vyhrál vedoucí jezdec mistrovství světa Fin Mauno Hermunen (TM), mezi piloty mistrovství Evropy se prosadil Nizozemec Devon Vermeulen (KTM). Po zranění vracející se Petr Vorlíček zajel mezi světovými esy osmý nejrychlejší čas.

Po dlouhé letní přestávce pokračují seriály FIM Supermoto World Championship a European Supermoto Championship šestou Grand Prix sezony. Je to počtvrté za sebou, kdy se tyto šmpionáty jedou na úžasném italském ostrově Sicílii. Zatímco vloni se sicilská Velká cena konala na okruhu Palermo Boccadifalco Airfield, tento víkend se jezdci museli vypořádat s dráhou Castelvetrano Kartodrome u města Tristina. Protože od posledního závodu uplynulo hodně vody, zopakujme si, jak byl dosavadní průběh nejdůležitějších supermotových seriálů. Ve světě (S1) řádil Létající Fin Mauno Hermunen (SHR TM), který všechny dosavadní závody vyhrál, kromě toho posledního v Latině, kde skončil třetí. Protože v těch závodech, které vyhrál, vždy triumfoval v obou jízdách, má nyní v průběžném hodnocení šampionátu náskok 22 bodů na obhájce titulu, Francouze Thomase Chareyra (TM Racing Factory Team). Tento pilot se na konci července podrobil operaci pravé ruky, která ho už dlouho zlobila. Nyní byl měl být zcela fit a slíbil, že už na Sicílii se pokusí náskok Hermunena poněkud stáhnout. Má už nejvyšší čas, protože do konce šampionátu už po Sicílii zbývá jen podnik ve francouzském Rivesaltes (22. září). Tito dva jezdci spolu bojovali o nejvyšší příčku i vloni, lepší o 15 bodů byl na konci sezony Francouz.
Třetí místo si před Sicílií držel další z bývalých mistrů světa Francouz Adrien Chareyre (Fast Wheels Aprilia), ktgerý vloni v Palermu sicilskou GP vyhrál. Pět bodů za ním figuruje Ivan Lazzarini (L30 Racing Honda). Ten si v přestávce mistrovství světa zajistil v Ottobianu jubilejní, už desátý italský titul, takže je určitě v dobré formě. Jako pátého najdeme  v tabulce MS největší překvapení sezony Francouze Sylvaina Bydarta (Luc1 Owatrol Honda). Ten zase nedávno vyhrál obě jízdy francouzského mistráku na trati Alpe d’Huez. Velice dobře si zatím vedli i oba čeští jezdci, i když Petra Vorlíčka (SHR TM) zbrzdila zlomená klíční kost, kvůli které vynechal poslední dva závody. A tak je celkově jedenáctý, Tomáš Trávníček se nachází o jedno místo za ním. V evropském šampionátu (ES2) vede Brit Malachi Mitchell-Thomas (SHR TM) se 195 body, ale naposledy v Latině se nebyl schopen dostat na stupně vítězů. Čtyři body za ním je Ital Edgardo Borella (Yamaha Extream Team), který naopak v Latině vyhrál. A třetí místo zatím drží známý Nizozemec Devon Vermeulen (KTM Mtr Team), kterého v posledním závodě sužovaly technické problémy. Z Čechů je Milan Sitnianský (TM) devátý, Miloš Říhák (Honda) sedmnáctý.
Sobotní měřený trénink na Sicílii patřil za krásného slunečného počasí (27 stupňů) Hermunenovi, který byl nejrychlejší mezi pouhými šestnácti (!) přihlášenými jezdci ve světě. Ve dvanáctém kole zajel čas 1:12.048 min.a o 0.497 sekundy porazil Adriena Chareyra, který se prosadil až v úplném závěru kvalifikace. Hermunen tak bude letos potřetí startovat z pole position. Třetí skončil Adrienův bratr Thomas časem 1:12.592. Petr Vorlíček návrat do mistrovství světa oslavil osmým místem a časem 1:13.320. Méně se dařilo Trávníčkovi, který se svým časem 1:15.615 zařadil až na předposlední pozici. Pole position pro Evropu vybojoval Nizozemec Vermeulen, český jezdec Milan Sitnianský byl stejně jako Vorlíček osmý, což mu dává skvělou výchozí pozici pro nedělní finálové jízdy. Řihák se prezentoval třináctým časem. Trať u Tristiny měří 1630 metrů (1280 m asfalt a 350 m off-road).