Mistrem světa supermoto je poprvé Hermunen

Dlouholeté panování bratří Chareyrů skončilo. Novým mistrem světa kategorie supermoto se až v posledním závodě seriálu, GP Francie, stal Fin Mauno Hermunen. Čeští jezdci Petr Vorlíček a Tomáš Trávníček i na trati v Rivesaltes atakovali první desítku, v konečném hodnocení zaujal Vorlíček velmi dobré 8. místo.

Poslední sedmý závod mistrovství světa a Evropy supermoto hostila poprvé ve své historii technická trať Roussilon nedaleko Rivesaltes, 80 km od Perpignanu. Měří 1794 metrů, má 1400 metrů asfaltu a 349 metrů off-roadu, který byl před závodem kompletně přebudovaný. O světovém titulu se mělo rozhodnout mezi Finem Hermunen a obhájcem Thomasem Chareyrem, mezi kterýmu bylo 25 bodů. Mezi Evropany bylo kandidátů na post šampiona ještě pět. Sobotní tréninky a kvalifikace se odjely za krásného slunečného počasí a teplot okolo 27 stupňů. Svou čtvrtou pole position v sezoně vybojoval Hermunen, mezi jezdci evropského šampionátu se prosadil Angličan Malachi Mitchell-Thomas. Mauno Hermunen zajel nejrychlejší čas (1.33.608), ačkoli uvedl, že tento okruh mu vůbec nevyhovuje. Fina přijela do Francie k rozhodujícímu závodu podpořit celá jeho rodina a spoustu známých a vedoucí muž klasifikace po šesti závodech se zapřisáhl, že v neděli pojede s chladnou hlavou, aby se vyvaroval jakýchkoli chyb a uhájil svůj slušný náskok v čele seriálu.
Roussilon je tréninkovou tratí Thomase Chareyra (TM Racing Factory Team), ale Francouz se musel spokojit s druhým časem. Loňský mistr světa upadl v ranním volném tréninku v terénní pasáži a zranil si jedno žebro. Třetí skončil jeho bratr a vítěz posledního závodu MS na Sicílii Adrien Chareyre (Aprilia Fast Wheels), který měl problém s nastavením svého motocyklu a prosadil se až v samotném závěru. Petr Vorlíček (TM Shr) zajel osmý čas a bude v neděli stát ve druhé řadě. Podle serveru promotéra šampionátu Youthstream uvedl, že mu okruh vyhovuje, ale trochu ho pobolívá noha, kterou mu vloni operovali.

Kvalifikace S1: 1. Mauno Hermunen (FIN-TM) 1:33.608; 2. Thomas Chareyre (FRA-TM) +0:00.475; 3. Adrien Chareyre (FRA-Aprilia) +0:00.769; 4. Ivan Lazzarini (ITA-Honda) +0:00.851; 5. Thierry Van Den Bosch (FRA-TM) +0:01.053; 6. Sylvain Bidart (FRA-Honda) +0:01.468; 7. Aurelien Grelier (FRA-Yamaha) +0:02.303; 8. Petr Vorlíček (CZE-TM) +0:02.324; 9. Andrea Occhini (ITA-Suzuki) +0:02.638; 10. Angel Karanyotov (BUL-Honda) +0:03.156, 14. 16 Trávníček, Tomáš CZE ACCR TM + 4.014
Kvalifikace S2: 1. Malachi Mitchell-Thomas (GBR-TM) +1:36.782; 2. Diego Monticelli (ITA-Honda) +1:37.091; 3. Asseri Kingelin (FIN-Honda) +1:37.321; 4. Frederic Guerin (FRA-Suzuki) 1:37.373; 5. Devon Vermeulen (NED-KTM) 1:37.396; 6. Edgardo Borella (ITA-Yamaha) +1:37.698; 7. Eddy Petard (FRA-Yamaha) 1:37.754; 8. Toni Klem (FIN-KTM) +1:38.273; 9. Milan Sitnianský (CZE-TM) +1:38.779; 10. Alexis Marie-Luce (FRA-Honda) +1:38.867, 18. 181 Řihák, Miloš CZE ACCR Honda + 6.061

Hermunen v neděli jel přesně tak, jak slíbil. Vědomí 25bodového náskoku mu napovídalo, že pokud skončí dvakrát v první desítce, získá svůj první světový titul. Naopak Thomasi Chareyerovi nezbývalo než jet jak z praku a pokusit se o double. A v první jízdě mu to vyšlo. Vyhrál ji skoro způsobem start-cíl, do vedení se dostal hned za první zatáčkou. Jeho  snažení jistil jeho bratr Adrien, který byl po celou dobu dvanácti kol na druhé pozici. V cíli měl ztrátu necelé dvě sekundy. Také o třetím místě bylo rozhodnuto prakticky od začátku, získal ho další Francouz Sylvan Bydart (Honda Luc1 Owatrol). Hermunen sice získal holeshot, ale pak několik pozic ztratil a dokonce lehce havaroval po kontaktu s jiným jezdcem. V průběhu závodu se ale postupně dostal z desáté pozice na pátou a mohl být nakonec spokojený.

Z dvojice Čechů si lépe vedl Vorlíček, který po ne zrovna vydařeném startu finišoval jako osmý, Tomáš Trávníček (TM) se celou dobu statečně probíjel dopředu a až v závěru prohrál souboj o 12. místo s bývalým několikanásobným mistrem světa Francouzem Thierry Van Den Boschem. Ve druhé jízdě nejlépe odstartoval Adrien Chareyre, ale brzy šel do čela jeho bratr, následovaný Van Den Boschem, který tentokrát odstartoval skvěle. K rozhodujícímu momentu Velké ceny Francie a také prakticky celého šampionátu došlo ve 4. kole, kdy Thomas  Chareyre udělal chybu, z přemíry snahy spadl na asfaltu a propadl se na sedmé místo. O titulu tak bylo rozhodnuto, Hermunen dojel v naprostém klidu osmý. Druhou jízdu vyhrál nakonec Adrien Chareyre a po špatném úvodu sezony triumfoval ve dvou posledních Grand Prix v řadě. Oba Češi dojeli za sebou, Vorlíček devátý, Trávníček desátý. Titul mistra Evropy míří do Itálie. Výsledkem 2-1 ve Francii ho získal Edgardo Borella na Yamaze, jenž se rychle otřepal po nevydařené kvalifikaci, ve které zajel až šestý čas. Titul vicemistra získal stejně jako vloni (tehdy to bylo za Vorlíčkem) Nizozemec Devon Vermuelen (KTM). Český jezdec Milan Sitnianský (TM) zabodoval třináctým a desátým místem a v konečném pořadí ho najdeme na výborné deváté pozici.