WSBK Aragón – Superpole SBK získal Razgatlioglu, Rea vyhrál závod

Sobota byla druhým dnem úvodního podniku sezony superbikového MS MOTUL FIM Superbike World Championship 2022. Ve španělské Aragonii dnes jezdci šampionátů WorldSBK, WorldSSP a WorldSSP300 absolvovali Superpole, které rozdalo karty pro úvodní sadu závodů. Plný počet bodů získal v závodu WorldSBK Jonathan Rea (Kawasaki), Oliver König (Kawasaki) byl dvaadvacátý. V závodu WorldSSP300 slavil vítězstí Marc Garcia (Yamaha), devatenácté místo má Petr Svoboda (Kawasaki). V závodu WorldSSP projel cílem první Lorenzo Baldassarri (Yamaha), Ondřej Vostatek (Yamaha) byl čtyřiadvacátý. Neděle je třetím a závěrečným dnem v Aragonii, jenž je tradičně spojen s druhými závody všech tří šampionátů plus Tissot Superpole v případě královské WSBK, které závodní program odstartuje.

MS Superbike – Závod (1)

Do klání na 18kol odstartoval z první řady Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha with BRIXX WorldSBK), Álvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) a Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team). Z druhé řady vyrazil Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing-Ducati), Alex Lowes (Kawasaki Racing Team) a Andrea Locatelli (Pata Yamaha with BRIXX WorldSBK). Třetí řada a trojice Iker Lecuona (Team HRC), Illia Mykhalchyk (BMW Motorrad WorldSBK Team) a Axel Bassani (Motocorsa Racing). Český závodník Oliver König (Orelac Racing Verdnatura) startoval z deváté řady pětadvacátý.

V prvních dvou sektorech po startu si Toprak Razgatlioglu udržel vedení, pak ale iniciativu převzal Jonathan Rea, který se posunul do čela závodního pole. Nicméně v nájezdu do druhého kola Toprak Razgatlioglu zaútočil na vedení a pole superbiků vedl on. Jonathan Rea jel těsně za Turkem, oba následoval Álvaro Bautista a Michael Ruben Rinaldi. Pátý jel Iker Lecuona, šestý byl Alex Lowes, jehož dělilo od prvního půl sekundy, a sedmý byl Andrea Locatelli, který na vedení ztrácel 1,4 sekundy. Oliver König startem nezískal žádnou pozici a v závodě jel zatím poslední pětadvacátý.

Po třech odjetých kolech vedl Jonathan Rea, ale těsně za jeho zadním kolem byl Toprak Razgatlioglu a Álvaro Bautista. Přes sekundu ztrácel čtvrtý Michael Ruben Rinaldi, necelé dvě sekundy za Italem byl Alex Lowes, který měl za sebou dvojici Andrea Locatelli a Iker Lecuona. Osmý Xavi Vierge (Team HRC) ztrácel na týmového kolegu 1,2 sekundy. Po pěti kolech probíhala krásná bitva o vedoucí pozici mezi trojicí Jonathan Rea, Álvaro Bautista a Toprak Razgatlioglu. Tím jak vpředu bojovali a předjížděli, byli o něco pomalejší a to umožnilo Rinaldimu, aby se na vedoucí trojici v šestém ole dotáhl. Pátý Alex Lowes byl od bitvy o pódium vzdálen přes 2,5 sekundy. Dvanáct kol před cílem spadl Alex Lowes, který tím přišel o výbornou pozici v Top5.

Těsně před polovinou závodu vedl Álvaro Bautista, který měl náskok necelých dvou desetin, tedy téměř nic. Druhý jel Jonathan Rea a třetí Toprak Razgatlioglu na oba ztrácel přes půl sekundy a už si musel dávat pozor na Rinaldiho, který se snažil vedoucí trojici dojet. Turek měl v tu chvíli nejrychlejší kolo závodu 1'50,025 sekundy. Oliver König byl dvaadvacátý a dvě sekundy za českým závodníkem jel Belgičan Loris Cresson (TPR Team Pedercini Racing). Jezdci tovární Hondy Iker Lecuona a Xavi Vierge jeli na šestým a sedmém místě. Osmý byl Illia Mykhalchyk, sekundu za Ukrajincem jel Francouz Loris Baz (Bonovo Action BMW). O desáté místo bojoval Philipp Öttl (Team Goeleven) s dvojicí Garrett Gerloff (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) a Eugene Laverty (Bonovo Action BMW).

Pět kol před koncem prvního závodu superbiků vedl Álvaro Bautista, ale o první pozici to byla přetahovaná, takže chvíli vedl Bautista, pak zase Jonathan Rea a vše sledoval třetí Toprak Razgatlioglu, který už ztrácel něco přes sekundu. Čtvrtý Michael Ruben Rinaldi ztrácel na pódium přes tři sekundy. V patnáctém kole jel první Jonathan Rea, desetinu za továrním jezdcem Kawasaki byl tovární jezdec Ducati Bautista. Oba bojovali o vítězství v závodě a my mohli sledovat něco podobného, co jsme mohli vidět v roce 2019. Turek Razgatlioglu zvolňoval, od vedoucích jezdců ho dělily dvě sekundy a bylo jasné, že dnes dá přednost 16 bodům než skončit na zemi. Do posledního kola najel první Rea, čtyři desetiny ztrácel druhý Bautista, čtyři sekundy třetí Razgatlioglu.

V poslední zatáčce Álvaro Bautista zaútočil na vítězství v závodě, ale na cílové rovince souboj prohrál rozdílem 0,090 sekundy. Vítězem prvního závodu sezony 2022 je Jonathan Rea, který si na konto připisuje prvních 25 bodů. Třetí projel cílem Toprak Razgatlioglu. Čech Oliver König závod dokončil dvaadvacátý.