Dokázali jsme to, říká Mandy Kainz, šéf týmu YART Yamaha

Tým Yamalube YART Yamaha EWC Official vyhrál druhý podnik sezony MS vytrvalostních závodů silničních motocyklů 24H SPA EWC Motos, který se jel o víkendu na belgickém legendárním okruhu Spa-Francorchamps. Díky tomu je YART nyní lídrem průběžného hodnocení FIM EWC 2023.

Čtyřiadvacetihodinový závod ve SPA byl hodně napínavou záležitostí od začátku až do konce. Byly tam těsné souboje, nehody, poruchy motocyklů, četné výjezdy Safety car, a navíc v závěru hrozilo, že bude pršet. Výborně fungující tým YART Yamaha, s jezdci Niccolò Canepa, Karel Hanika, Marvin Fritz, ale nic nezastavilo a po čtyřiadvaceti hodinách slavili zasloužené vítězství. Je to první vítězství týmu ve FIM EWC od závodu 12 hodin Estoril v roce 2020 a první vítězství ve 24hodinovém závodě po 14 letech, protože naposledy vyhráli 24 Heures Motos v roce 2009. Tým YART Yamaha v Belgii nasbíral 64 z 65 možných bodů a nyní vede průběžné hodnocení FIM EWC se 118 body.

Byl to Ital Niccoló Canepa, kdo závod dokončil, když projel  v neděli ve dvě odpoledne cílem jako první a mohl začít s týmem slavit. „Za tímto vítězstvím se honíme už několik let a myslím, že je to první z mnoha. Všichni jsme si ho zasloužili a mám z toho obrovskou radost. Děkuji všem lidem, kteří se na tomto projektu podíleli. Je to teprve začátek. Byl to úžasný závod, a abych byl upřímný, byl náročný od začátku až do konce. Do posledního kola bylo vše s otazníkem. Tým odvedl úžasnou práci při každé zastávce v boxech a moji týmoví kolegové byli neuvěřitelně rychlí. Šli jsme do toho naplno od prvního do posledního kola. Nikdy jsme nepřestali věřit. Už dlouho jsme nevyhráli čtyřiadvacetihodinový závod. V našich myslích byl ale jen jeden cíl, vyhrát, ať se děje, co se děje.“

„Z tohoto vítězství mám obrovskou radost,“ prozradil český závodník Karel Hanika. „Je to mé první vítězství v čtyřiadvacetihodinovce a ten pocit je opravdu úžasný. Tým odvedl skvělou práci. Obrovský dík patří společnostem Yamaha, Bridgestone, mým týmovým kolegům, všem, kteří jsou součástí týmu, a také mé rodině. Prvních patnáct hodin závodu jsme na to bez přestání tlačili, takže bylo dobré, že jsme v závěru dokázali kontrolovat tempo. Rozhodně to byl náročný závod. Konkurence byla velmi silná. Nemohli jsme přestat tlačit ani v jednom kole. Byl to velmi pěkný závod pro diváky, zejména na startu, s několika vynikajícími souboji, ale podařilo se nám dojet první, a to je to jediné, co se počítá.“

Němec Marvin Fritz do závodu startoval. „Vedení v šampionátu je jedna věc, největší vzpruhou je motivace pro všechny zaměstnance a jezdce. V každém závodě jezdíme a tlačíme na pilu, a pak se vždy něco na poslední chvíli stane. Je skvělé všem ukázat, že YART není jen nejrychlejší v kvalifikaci, ale můžeme vyhrávat i čtyřiadvacetihodinovky. Ani nevím kolikrát už jsme byli blízko. Nejel jsem tady s příliš velkými nadějemi, protože vím, že pole position mi nikdy nepřináší štěstí. Když máme pole position, říkám si: "To asi není dobré znamení". Ale nakonec jsme to zvládli na jedničku a já nemůžu být za celý tým šťastnější.“

Šéf týmu Mandy Kainz komentoval vítězství ve SPA slovy: „Nedostává se mi slov. Několikrát jsme byli blízko, ale štěstí nestálo na naší straně, proto zisk tohoto vítězství ve 24hodinovém závodě znamená pro celý tým strašně moc. Ať se stalo cokoli, nikdy jsme nepřestali věřit. Celý týden tým tvrdě pracoval na přípravě na závod a já jim nemohu dostatečně poděkovat za všechno jejich vynaložené úsilí. Vše se sešlo jak mělo a všichni tři jezdci byli senzační. V každém kole ze sebe vydali maximum, aby si domů přivezli vítězství. Jsem na všechny moc pyšný. Velké díky všem z Yamahy, Bridgestone a každému členu týmu ... . Dokázali jsme to!“