Svitok v Monze dve sekundy od bodov

Nedeľný program svetového superbikového šampionátu na legendárnom okruhu v talianskej Monze zahájili preteky triedy FIM Cup Superstock 1000, kde sa so slovenským tímom SK Energy predstavil Slovák Tomáš Svitok. Po úvodnom podujatí v holandskom Assene bolo tentoraz cieľom znížiť stratu na najlepších a pokúsiť sa vybojovať umiestnenie v bodovanej pätnástke.

Tréningy sa preto niesli v znamení nastavenia motocykla Ducati 1098R, skúšal sa nový motor a nové diely. V kvalifikácii Tomáš obsadil 27. miesto. V samotných pretekoch, ktoré museli byť pre pád niekoľkých pretekárov prerušené a znova odštartované, sa 20-ročný pretekár dotiahol do skupiny bojujúcej o bodované priečky, no po technickom probléme s quick shifterom, elektronickou súčiastkou, ktorá má na starosti radenie rýchlostí bez ubratia plynu, skončil na 17. mieste, len dve sekundy od bodovaného umiestnenia. Preteky boli plné skvelých súbojov a o vyrovnanosti poľa svedčí aj skutočnosť, že za Tomášom skončil HolanďanTen Napel, ktorý v predchádzajúcom podujatí bojoval o popredné priečky.
Tomáš Svitok: "V tréningoch sme mali veľmi veľa práce, skúšali sme nový motor, nastavovali sme prevody a pred kvalifikáciami som sa cítil na dobré umiestnenie. Keď som sa však do rozhodujúcej časti kvalifikácie vybral s novou pneumatikou, tak som mal smolu, pretože sa mi vždy niekto pomalší priplietol do stopy, stratil som tým potrebný čas a navyše ma to aj vyviedlo z koncentrácie. Preto som nebol z 27. miestom na štarte spokojný, no v pretekoch sa mi podarilo dobre odštartovať. Krátko nato však boli preteky prerušené a šlo sa odznova. Štart bol výborný, hneď som sa dostal o niekoľko miest dopredu a postupoval som ďalej. Bojovali sme v skupine o body, ale dve kolá pred koncom mi prestal fungovať quick shifter, a tak som sa musel rozlúčiť s myšlienkou o bodoch, hoci som vedel, že oboch súperov predo mnou som mohol poraziť... Aj napriek tomu však z Monzy odchádzam spokojný.”

Luboš Gréč, spolumajiteľ tímu: "Je nám ľúto, že sme nakoniec pre technické problémy nebodovalli, no oproti predchádzajúcemu podujatiu sme sa posunuli vpred, krok za krokom postupujeme nahor a preto veríme, že výsledky budú ešte lepšie. V Monze to vôbec nebolo jednoduché, tento okruh motocyklom Ducati celkovo nevyhovuje a svedčia o tom aj výsledky pretekárov tejto značky v triede Superbike. O to viac sme radi, že sa preteky pre nás vyvíjali pozitívne. Celkovo teda v našom tíme vládne spokojnosť.”