Vladimír Ruža v polovici sezóny

Už druhú sezónu bojuje o celkové víťazstvo v českej voľnej triede do 600 ccm slovenský pretekár Vladimír Ruža z Malých Levárov. Po vlaňajšom titule vicemajstra, rozšíril tento rok svoju účasť o v Česku novovipísanú triedu Stock 600, v ktorej dokázal hneď v prvom preteku na Hungaroringu zvíťaziť. Okrem toho vtedy prišiel vo voľnej triede do cieľa na 3. mieste. Rozhodol sa preto štartovať počas sezóny v oboch týchto triedach. V Stockoch skončil v rámci šampionátu Alpe Adria na 5. mieste a preto sa rozhodol absolvovať aj tento medzinárodný seriál, ktorý sa potom dvakrát jazdil v Rijeke (15.5. a 19.6.).

Vlado, ako to vyzeralo v Rijeke? Do Rijeky sme dorazili vo štvrtok ráno, lebo poobede sa šiel voľný tréning. Po 20 minútach tréningu som však spadol na predné koleso, pravdepodobne kvôli veľkému náklonu. Motorka skončila až za zvodidlami, takže bola dosť rozbitá. Okrem toho som si aj ja narazil nohu, mal som ju modrú a veľmi opuchnutú, nemohol som na ňu vôbec stúpiť. Takže som do samotných pretekov ani nenastúpil. Keď som šiel potom doma na pohotovosť, dostal som na nohu na dva týždne dlahu. Takže o mesiec neskôr si išiel do Rijeky na reperát... Ani tentokrát to však nevyšlo. Po 20. mieste v tréningu sa mi podarilo dobre odštartovať, takže som jazdil v prvej desiatke. Postupne ma však začali predbiehať rýchlejší jazdci, až som sa ocitol opäť na "svojom" 20. mieste. Pri predbiehaní pretekára jazdiaceho o kolo pozadu, jemne som o neho zavadil páčkou prednej brzdy, čím sa mi zablokovalo predné koleso. Keď som to chcel ustáť, musel som vyjsť do únikovej zóny. Podarilo sa mi ešte vrátiť na trať, ale už z toho bolo len 30. miesto. Takže sme z Rijeky odchádzali zasa so zmiešanými pocitmi. Potom nasledoval druhý pretek českej voľnej triedy, ktorý sa šiel pri majstrovstvách Európy v Moste, kde si dokonca štartoval v pretekoch európskeho pohára Stockov. V Stockoch som štartoval zo 6. miesta, v cieli som bol piaty. Ešte v ten deň som štartoval vo voľnej. Šiel som z 5. miesta a po urputnom boji som skončil druhý. Bol to výborný pretek, celý čas sme šli štyria jazdci po hromade a stále sa menilo poradie. Zajazdil som dokonca rýchlejší čas ako predtým v európskych Stockoch. Takže sme po dlhom čase odchádzali z pretekov spokojní.

Počas uplynulého víkendu sa šiel ďalší diel šampionátu na Pannonii, kde sa jazdili aj preteky Stockov 600, takže si šiel zasa v dvoch triedach... Na Pannonii som sa vo voľných tréningovch nejako nevedel dostať do rytmu, tak z toho boli veľmi slabé časy. Ale v sobotu som sa postupne zlepšoval a to možno aj vďaka tomu, že som šiel vlastne štyri merané tréningy, v každej triede dva. V pretekoch voľnej triedy som štartoval z druhého miesta, ktoré mi patrilo aj v cieli. V Superstockoch som po piatom mieste v tréningu, došiel do cieľa v pretekoch tretí. Vlado má teda sezónu rozjazdenú dobre. Vo voľnej triede v celkovom poradí po troch pretekoch vedie (56 bodov) pred Michalom Dokoupilom (45) a v Stockoch je po dvoch pretekoch so ziskom 41 bodov druhý za Janom Prudikom (45). Najbližšie sa predstaví 30. a 31. 7. v Moste.