TT 2023 – Poslední kvalifikační den uzavřel Dunlop na 135.531mph

Poslední kvalifikační den na ostrově Man se nesel ve velkém stylu, když Michael Dunlop (Hawk Racing Honda) neoficiálně překonal absolutní rekord v rychlosti na kolo. Jezdec Hondy zajel v kvalifikaci TT Superbike parádní kolo 135,531mph, čímž o téměř šest desetin sekundy překonal oficiální rekord Petera Hickmana 135.452mph, který nastavil v roce 2018 v závodě TT Senior. Dunlop byl rovněž nejrychlejší v třídě TT Supertwin a TT Supersport. Sobota 3.června je prvním dnem závodů letošního ročníku TT na ostrově Man. Na programu je první závod TT Supersport a TT Sidecar.

Kvalifikační trénink tříd TT Superbike a TT Supertock uzavřel páteční program na ostrově Man. Nejrychlejším jezdcem byl Michael Dunlop (Hawk Racing), jemuž se v sedle Hondy CBR1000RR-R Fireblade SP podařilo zajet kolo horského okruhu časem 16’42,189 sekundy a zároveň nastavit neoficiální rekord 135.531mph. Držitel aktuálního rekordu 135.452mph Peter Hickman (FHO Racing BMW) nebyl daleko, ale hranici 135mph zatím nepřekonal. Třetí v pořadí byl Dean Harrison (DAO Racing Kawasaki) s časem 16’52,010 sekundy (134.216mph). Hranici 130mph překonal Davey Todd (Milenco by Padgett’s Motorcycles), Josh Brookes (Monster Energy by FHO Racing BMW), John McGuinness (Honda Racing UK) a sedmý Jamie Coward (KTS Racing powered by Steadplan). Stejných sedm jezdců je také nejrychlejších v absolutním hodnocení kvalifikačních jízd.

V pátek bylo jen čtrnáct jezdců, kteří jeli v sedle motocyklů třídy TT Superstock. Nejrychlejším z nich byl Davey Todd (Milenco by Padgett’s Motorcycles) s časem na kolo 17’16,219 sekundy (131.080mph). Druhý v pořadí byl Jamie Coward (KTS Racing powered by Steadplan) 130.945mph a třetí Mike (Burrows Engineering / RK racing) 129.664mph. Michael Dunlop nebo Peter Hickman (Monster Energy by FHO Racing BMW) nezajeli ani jedno kolo, nicméně v kombinaci časů všech kvalifikačních jízd je Hickman nejrychlejším jezdcem (133.284mph), Dunlop je druhý (132.728mph) a Dean Harrison (DAO Racing Kawasaki) třetí (132.700mph).

Michael Dunlop (MD Racing) měl v pátek svůj den a nejrychlejším kolem se prezentoval také v závěrečné kvalifikaci třídy TT Supersport, kterou vyhrál s maximem na kolo 17’45,233 sekundy (127.510mph). Hodně blízko byl Dean Harrison (Boyce Precision Engr/Russell Racing) 127.216mph, Davey Todd (Milenco by Padgett’s Motorcycles) 125.715mph skončil třetí, čtvrtý byl Mike Browne (Burrows Engineering / RK racing) 125.049mph, pátý Peter Hickman (Trooper Triumph by PHR) 124.842mph a šestý James Hillier (Boyce Precision Engr/Russell Racing) 124.761mph. Český závodník Michal Dokoupil (Rocknet) nastavil své nejlepší kolo na 18’56,055 sekundy s rychlostí 119.561mph, což znamenalo výbornou čtrnáctou pozici ve výsledkové listině. V kombinaci časů celého týdne je Dokoupil dvacátý. Nejrychlejším jezdcem je Michael Dunlop s čtvrtečním výkonem 127.557mph.

V třídě TT Supertwin byl v pátek nejrychlejší Michael Dunlop (MD Racing), když s Patonem zajel kolo horského okruhu za 18’20,053 sekundy (123.474mph). Za Dunlopem se na druhé pozici umístil Jamie Coward (KTS Racing powered by Steadplan) 121.080mph, třetí Mike Browne (Burrows Engineering / RK racing) 119.522mph, čtvrtý Pierre Yves Bian (VAS Engine/Laser Scanning) 119.131mph, pátý Josh Brookes (Dafabet Racing) 118.559mph a šestý byl Rob Hodson (SMT/KH Commercials) 118.266mph. S problémy to měl Peter Hickman, který musel po pár kilometrech odstoupit, a protože během týdne nezajel žádný čas, nepodařilo se mu kvalifikovat do třídy TT Supertwin. Slovenský závodník Miroslav Sloboda (Laki RT53) byl s časem 20’23,203 sekundy (111.043mph) čtyřiadvacátý.

V třídě TT Sidecar tentokrát zajela na první pozici výsledkové listiny posádka ve složení Peter Founds / Jevan Walmsley (FHO Motorsport), když kolo horského okruhu zvládla za 19’12,974 sekundy (117.807mph). Druzí v pořadí jsou Ryan Crowe / Callum Crowe (Haven Homes) 116.452mph a třetí Tim Reeves / Mark Wilkes (Bonovo Action Racing / Carl Cox) 113.509mph. Nejrychlejší posádkou kvalifikačního týdne na ostrově Man je Ben Birchall / Tom Birchall (Wyckham Blackwell - Birchall Racing) s časem na kolo 18’57,450 sekundy (119.414mph), který zajeli ve čtvrtek.