Motul TT Assen – Fantastický závod MotoGP vyhrál Márquez, Kornfeil pátý v Moto3

Moto3 – Závod

Do 22 kol závodu odstartoval z první řady Jorge Martin (Del Conca Gresini Moto3), Enea Bastianini (Estrella Galicia 0,0) a Nicolo Bulega (SKY Racing Team VR46). Z druhé řady vyrazila trojice Aron Canet (Estrella Galicia 0,0), Lorenzo Dalla Porta (SKY Racing Team VR46) a John McPhee (CIP-Green Power). Třetí řada a Fabio Di Giannantonio (Del Conca Gresini Moto3), Marco Bezzecchi (Redox PrüstelGP) a Marcos Ramirez (Bester Capital Dubai). Jakub Kornfeil (Redox PrüstelGP) odstartoval kvůli penalizaci (-12míst) z třiadvacáté pozice.

Po startu si první pozici udržel Jorge Martin, jehož následoval Enea Bastianini. Naopak hrozný start měl Nicolo Bulega, který se z třetí pozice na startu propadl na dvanáctou po prvním kole. Třetí jel Marco Bezzecchi, čtvrtý Aron Canet a pátý jel Lorenzo Dalla Porta. Český závodník Jakub Kornfeil startem nezískal ani jednu pozici a po prvním kole byl třiadvacátý.

V šestém kole závodu převzal vedení Aron Canet, jemuž se podařilo předjet Jorge Martina. Vedoucí skupinu ale tvořili ještě další tři závodníci a to Marco Bezzecchi, Enea Bastianini a John McPhee. Čtyři sekundy ztrácel šestý Jaume Masia (Bester Capital Dubai), který za sebou vezl šestičlenné pole jezdců jako Fabio Di Giannantonio, Marcos Ramirez, Lorenzo Dalla Porta, Brad Binder, Gabriel Rodrigo a Nicolo Bulega. Jakub Kornfeil už byl čtrnáctý a chystal předjetí Tonyho Arbolina. Za zkrácení tratě dostali penalizaci 1,7sekundy jezdci Alonso Lopez (Estrella Galicia 0,0) a Niccoló Antonelli (SIC58 Squadra Corse).

V polovině závodu vedl vedoucí skupinu Jorge Martin, druhý byl John McPhee, třetí Enea Bastianini, čtvrtý Marco Bezzecchi a pátý Aron Canet. Druhou skupinu, která ztrácela necelých šest sekund, vedl šestý Jaume Masia, sedmý byl Brad Binder a osmý už Jakub Kornfeil, který předváděl perfektní výkon a jen škoda, že byl penalizován tak vysokou ztrátou pozic na startu. Ve skupině jel dále Gabriel Rodrigo, Nicolo Bulega, Fabio Di Giannantonio, Lorenzo Dalla Porta a Marcos Ramirez, který za zkrácení tratě vyfasoval penalizaci 1,3 sekundy, Phillip Öttl byl v šestnáctém kole penalizován 1,8 sekundy.

Pět kol před koncem bojovalo celkem pět jezdců o vítězství a pozice na stupních vítězů. Byla to skupina ve složení Aron Canet, Marco Bezzecchi, Enea Bastianini, Jorge Martin a John McPhee. Druhou skupinu vedl Jakub Kornfeil, jemuž na pátého scházelo osm sekund. Český závodník musel neustále odrážet útoky soupeřů jako Fabio Di Giannantonio, Lorenzo Dalla Porta nebo Jaume Masia. V předposledním kole spadl John McPhee, který tak přišel o šanci bodovat v Top5. Do posledního kola najížděl jako první Jorge Martin, Jakub Kornfeil byl pátý.

Závod vyhrál Jorge Martin, jemuž se v posledních kolech podařilo najet náskok na ostatní a bez problému vyhrát. Na druhém místě cílem projel Aron Canet, třetí byl Enea Bastianini. V posledním kole havaroval z čtvrté pozice pár zatáček před cílem Marco Bezzecchi, který tím přišel o vedení v šampionátu, které teď patří Jorge Martinovi. Český závodník Jakub Kornfeil bojoval až do konce o čtvrté místo, ale v nájezdu na cílovou rovinku českého jezdce podjel Jaume Masia. Přesto páté místo po startu z třiadvacáté pozice, to byl od Kornfeila parádní výkon.