GP Valencie – V pátek je s novým rekordem první Viňales, Bagnaia musí do Q1

Prvními tréninky na okruhu Ricarda Torma zahájili jezdci MS silničních motocyklů přípravu na závěrečný podnik sezony 2023 Velkou cenu Valencie. V pátek byly na programu dva tréninky tříd Moto3™ a Moto2™. Třída MotoGP™ měla dopoledne první volný trénink a trénink odpoledne v němž se rozhodlo o nejrychlejší desítce jezdců s přímým postupem do sobotní Q2. V trénincích Moto3™ byl nejrychlejším jezdcem Daniel Holgado (KTM). Španěl Pedro Acosta (Kalex) byl s novým rekordem nejrychlejší v třídě Moto2™, kde je Filip Salač (Kalex) prozatím na dvaadvacáté pozici. V třídě MotoGP™ byl v pátek nejrychlejší Maverick Viňales (Aprilia). Sobota je druhým dnem poslední Grand Prix sezony a ve Valencii jsou na programu poslední tréninky, pak následují kvalifikace a závěr dne bude patřit prvnímu závodu, kterým je sprint MotoGP™ na poloviční délku hlavního klání královské kubatury.

Moto3™ - 1.trénink

Po první polovině tréninku měl nejrychlejší kolo 1’40,464 sekundy na kontě David Alonso (Autosolar GASGAS Aspar Moto3), který ve Valencii bojuje o titul vicemistra světa. Druhý byl se ztrátou 0,092 sekundy Daniel Holgado (Red Bull KTM Tech3), třetí Vicente Perez (BOE Motorsport) ztrácel 0,254 sekundy. Do jedné sekundy na Alonsa zajeli čtvrtý Jaume Masia (Leopard Racing), pátý Diogo Moreira (MT Helmets – MSI) a šestý Collin Veijer (Liqui Moly Husqvarna Intact GP). Ayumu Sasaki (Liqui Moly Husqvarna Intact GP), jehož cílem je ve Valencii udržet druhé místo v celkovém hodnocení, byl s časem 1’41,784 sekundy prozatím dvanáctý.

Trénink vyhrál Daniel Holgado, který v posledním kole dostal maximum na kolo na hodnotu 1’38,919 sekundy a byl jediný, kdo dopoledne hranici minuty a devětatřiceti sekund překonal. Čtyři desetiny ztratil David Alonso, necelých devět desetin třetí Jaume Masia. V jedné sekundě na prvního byli ještě dva Japonci Taiyo Furusato (Honda Team Asia) a Ryusei Yamanaka (Valresa GASGAS Aspar M3). Ayumu Sasaki skončil osmý a na prvního ztratil 1,037 sekundy.

Jezdci, kteří dnes dopoledne skončili na zemi byli tři. V páté zatáčce Syarifuddin Azman (MT Helmets MSI), v desáté David Almansa (Liqui Moly Husqvarna Intact GP) a ve druhé Vicente Perez (BOE Motorsport). Vše to byly pády bez zranění.