GP Španělska – Bagnaia vyhrál, Binder s Millerem na pódiu, Salač devátý v závodu Moto2™

Moto2™ - ZÁVOD

Do závodu na 21kol odstartoval z první řady Sam Lowes (Elf Marc VDS Racing Team), Pedro Acosta (Red Bull KTM Ajo) a Jake Dixon (Autosolar GASGAS Aspar Team). Z druhé řady vyrazil Alonso Lopez (SpeedUp Racing), Ai Ogura (IDEMITSU Honda Team Asia) a Barry Baltus (Fieten Olie Racing GP). Třetí řada a Celestino Vietti (Fantic Racing), Joe Roberts (Italtrans Racing Team) a Albert Arenas (Red Bull KTM Ajo). Český závodník Filip Salač (QJMOTOR Gresini Moto2) startoval do závodu španělské GP třináctý z páté řady. Kvůli zdravotním problémům do závodu nestartoval Alex Escrig (Forward Team).

V zahřívacím kole před startem měl technický problém Lorenzo Dalla Porta (Pertamina Mandalika SAG Team), který startoval z pit lane. Po startu byl v první zatáčce na špici pole Pedro Acosta, druhý jel Sam Lowes a třetí Alonso Lopez, jehož následoval Tony Arbolino. Pátý jel Ai Ogura, těsně za ním Čech Filip Slač, sedmý byl Jake Dixon a osmý Albert Arenas. Ve druhém kole převzal vedení Sam Lowes, druhý jel Pedro Acosta, třetí byl Alonso Lopez. Z třinácté pozic havaroval v závěru druhého kola Celestino Vietti. Filip Salač byl po parádním startu stále na šesté pozici a na prvního mu chybělo něco přes dvě sekundy.

V šestém kole závodu jel na vedoucí pozici Sam Lowes, který si na druhého Pedra Acostu najel náskok ve výši šesti desetin. Necelé dvě sekundy ztrácel na druhého Alonso Lopez za nímž jel v závěsu Tony Arbolino, Ai Ogura, Aron Canet a sedmý Filip Salač. Třetí skupinu vedl Jake Dixon, který ztrácel na Salače necelou sekundu. V devátém kole havaroval Sean Dylan Kelly (American Racing). Těsně před polovinu závodu Sam Lowes vedl náskokem něco přes jednu sekundu, Filip Salač jel sedmý, sedm desetin za šestým Canetem.

V polovině závody byl náskok prvního Sama Lowese na dvou sekundách. Druhý Pedro Acosta měl náskok 3,7 sekundy na třetího jezdce v pořadí, jímž byl Alonso Lopez. Přes sekundu ztrácel na pódium čtvrtý Japonec Ai Ogura, který měl těsně za sebou Itala Arbolina. Ve třináctém kole ale Japonec Ogura havaroval, když v první zatáčce předním kolem narazil do zadního kola Arbolina, jenž ho právě předjel. Španěl Aron Canet se posunul na páté místo, Filip Salač jel šestý a čtyři desetiny za sebou měl Jake Dixona. Fermín Aldeguer (CAG SpeedUp) musel za překročení limitu trati projet dlouhým kolem.

Pět kol před cílem vedl Sam Lowes náskokem 2,4 sekundy. To znamenalo, že závěr závodu byl jen v jeho rukou. Pedro Acosta pokračoval na druhé pozici, třetí jel Alonso Lopez. Tato trojice si jela pro pozice na stupních vítězů, jenž byly již nyní pevně stanoveny, pokud nikdo z nich neudělá chybu. Přes sekundu ztrácel na stupně vítězů čtvrtý Tony Arbolino, pátý jel Aron Canet. Čech Filip Salač výrazně ztrácel, což byl zřejmě již dříve avizovaný problém s přehříváním přední pneumatiky. Když na Salače zaútočil Somkiat Chantra, mohlo to skončit pádem, ale naštěstí Salač dokázal neštěstí odvrátit. Salač byl devátý a na osmého Arenase už ztrácel něco přes sekundu.

Závod španělské GP s přehledem vyhrál Sam Lowes, který do závodu startoval z pole position. Na druhé pozici cílem projel Pedro Acosta, třetí závod uzavřel Alonso Lopez. Na stupně vítězů nedosáhl Tony Arbolino, jenž má na kontě stejný počet bodů (74) jako lídr průběžného hodnocení Pedro Acosta. Na devátém místě závod dokončil Filip Salač, který je po Španělsku v průběžném hodnocení šestý. Klání v Jereu Salač komentoval slovy: „S výsledkem závodu jsem velmi spokojený. Tento víkend jsme s tím hodně válčili. Startovat z páté řady na třináctém místě a být po jednom kole šestý znamená, že jsme odvedli dobrou práci. Věděli jsme, že bychom v Jerezu válčili o něco víc, takže deváté místo je pro nás pozitivní výsledek, je to pro nás jako pětka. Byl to těžký závod, stále jsem nebyl s předkem stoprocentní, ale oproti včerejšku jsme udělali velký krok vpřed. Jsem rád, že v úterý tady bude testovací den, který nám umožní vyzkoušet pár věcí. Chtěl bych poděkovat týmu za skvěle odvedenou práci. Do šampionátu jsme si připsali dalších sedm bodů a to mě těší.“