GP Německa – Páteční tréninky vyhrál Marco Bezzecchi, Filip Salač je čtvrtý

Pátečními jízdami na Sachsenringu odstartoval sedmý podnik sezony MS silničních motocyklů 2023. Především odpolední tréninky výrazně ovlivnil déšť, když se jezdcům z Moto3 a Moto2 oproti prvnímu tréninku nepovedlo zrychlit. Zatímco ve slabší kubatuře zvítězil Ayumu Sasaki, Moto2 ovládl Tony Arbolino. Filip Salač je průběžně čtvrtý. Během MotoGP už začala trať osychat, ve druhé polovině tréninku už pak jezdci začali nastavovat rychlejší časy než dopoledne. Nejlepší kolo nakonec zajel Marco Bezzecchi. Mimo top ten skončil Marc Márquez, který havaroval a bude muset o postup do druhé kvalifikace ještě zabojovat.

Moto3™ - 1.trénink

Po první polovině tréninku vedl tabulku časů Ayumu Sasaki (Liqui Moly Husqvarna Intact GP) s kolem za 1’27,176 sekundy. Druhý Deniz Öncü (Red Bull KTM Ajo) ztrácel tři desetiny, třetí David Muňoz (BOE Motorsports) byl o 0,561 sekundy pomalejší. Stefano Nepa (Angeluss MTA Team) byl čtvrtý a první pětku uzavíral Jaume Masia (Leopard Racing). Oba posledně jmenovaní ztráceli na prvního přes jednu sekundu.

Jako první havaroval v osmé zatáčce Romano Fenati (Rivacold Snipers Team), který vyjel mimo trať a před ochrannou nafukovací bariérou to položil. Chvíli se tam na svoji motorku rozčiloval, pak mávl rukou a šel pryč.

Nejrychlejším jezdcem prvního tréninku je s kolem za 1’25,840 sekundy Ayumu Sasaki, který hned na úvod nastavil nový rekord na kolo. Turek Deniz Öncü se snažil Japonce překonat, hodně sektorů měl v červené, ale finální úsek Sachsenringu měl pokaždé pomalejší a nakonec ztratil 0,249 sekundy. Poslední v jedné sekundě je třetí Jaume Masia a čtvrtý Ivan Ortola (Angeluss MTA Team). Pátý Ryusei Yamanaka (Gaviota GASGAS Aspar Moto3™) ztratil 1,001 sekundy.