GP Kataru – Ve čtvrtek zajel nejrychleji Viñales, Abraham patnáctý

MotoGP – 1.volný trénink

Hned v samotném úvodu zastavila technika Hondu Cala Crutchlowa (LCR Honda), jemuž se z motoru začalo kouřit, takže Brit motorku zastavil, vzal si skútr a upaloval zpátky do boxů pro druhý stroj. S novou kapotáží nastoupil Andrea Iannone (Team Suzuki ECSTAR), jemuž po pár úvodních minutách patřil devátý čas. Po patnácti minutách tréninku vedl tabulku časů Maverick Viñales (Movistar Yamaha MotoGP) s kolem za 1'55,668 sekundy. Druhý Andrea Dovizioso (Ducati Team) ztrácel dvě desetiny, třetí Marc Márquez (Repsol Honda Team) byl o 0,350 sekundy pomalejší. Karel Abraham (Pull&Bear Aspar Team) figuroval s časem 1'58,001 sekundy na devatenácté pozici. Prvním jezdcem, který skončil na zemi byl v deváté zatáčce Sam Lowes (Aprilia Racing Team Gresini).

Ve třicáté minutě tréninku zůstával na špici tabulky s časem 1'55,668 sekundy Maverick Viñales. Na druhé pozici již figuroval Marc Márquez a dvě desetiny ztrácel rovněž třetí Andrea Dovizioso. Dani Pedrosa byl čtvrtý, Jonas Folger (Monster Yamaha Tech 3) pátý a na prvního ztrácel jen 0,248 sekundy. Němec byl prozatím nejlepším z nováčků. Cal Crutchlow zabral a s časem 1'56,309 sekundy byl šestý v pořadí. Ital Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) figuroval s kolem za 1'56,654 sekundy na dvanácté pozici. Český závodník Karel Abraham (Pull&Bear Aspar Team) se s časem 1'56,855 sekundy posunul na patnáctou pozici a na týmového kolegu, čtrnáctého Álvara Bautistu (Pull&Bear Aspar Team), ztrácel 0,123 sekundy.

Pět minut před koncem jel rychlé kolo Jorge Lorenzo (Ducati Team) následován Karlem Abrahamem. Španěl se časem 1'55,813 sekundy posunul na druhé místo, Karel Abraham byl s časem 1'56,399 sekundy osmý. Český závodník ale hned ve druhé zatáčce přišel o přilnavost přední časti své Ducati GP15 a šel k zemi. Před ním ve stejném místě havaroval Jack Miller (Estrella Galicia 0,0 Marc VDS). Hned v dalším rychlém kole Jorge Lorenzo nastavil 1'55,607 sekundy a posunul se na první místo. Valentino Rossi v tu chvíli figuroval na šestnácté pozici.

Je to neuvěřitelné, ale potom, co Maverick Viñales vyhrál všechny předsezonní testy, je nejrychlejší také v prvním tréninku MotoGP na Velkou cenu Kataru. Španěl nastavil maximum na 1'54,316 sekundy a byl o šest desetin rychlejší než druhý v pořadí Marc Márquez! Třetí Dani Pedrosa je zároveň poslední v jedné sekundě. Na čtvrté místo se časem 1'55,587 sekundy z posledního rychlého kola posunul Jonas Fogler, který zajel skutečně výborně. Pětici nejrychlejších uzavírá Jorge Lorenzo, šestý je překvapení tréninku Loris Baz (Reale Avintia Racing), sedmý Cal Crutchlow, osmý Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3), devátý Valentino Rossi a první desítku uzavírá Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini). Karel Abraham první trénink dokončil s patnáctým časem.