GP Kataru - kvalifikační sobota

Sobota patří v Losail kvalifikačním tréninkům motocyklového seriálu Grand Prix. Kvalifikaci třídy Moto3 vyhrál Luis Salom, Pol Espargaró slavil pole position v třídě Moto2 a v prestižní MotoGP zítra startuje z první pozice Jorge Lorenzo. Sobotní program ukončily dva zahřívací tréninky tříd Moto3 a Moto2.

Moto3 – kvalifikace

Přesně v pět odpoledne (SEČ) otevřeli výjezd z boxové uličky okruhu v katarském Losail a jezdci kubatury Moto3 zahájili první sobotní kvalifikační trénink. Po úvodních deseti minutách byl na provizorní pole position Jonas Folger (Mapfre Aspar Moto3) s časem 2´09,080 sekundy, druhým jezdcem v pořadí byl Alex Rins (Estrella Galicia 0,0) a třetí Luis Salom (Red Bull KTM Ajo) už ztrácel sekundu. Velmi dobře jel v úvodu kvalifikace Jakub Kornfeil (Redox RW Racing GP), který byl s časem 2´10,285 sekundy pátý, devět setin za čtvrtým Miguelem Oliveirou (Mahindra Racing).

V pátek zajel Jakub Kornfeil třináctý čas se ztrátou dvou sekund na nejrychlejšího Saloma. K výkonu ve třetím tréninku, který ovlivnil silný vítr a déšť, Jakub Kornfeil prozradil: „Nejsem spokojený. Chtěl bych jezdit v rámci možností tak rychle, jak jen to je možné, ale to nebylo. Někteří z jezdců si věřili natolik, že jeli na limitu a nastavili rychlé časy. To je jejich riziko. Nechtěl jsem tolik riskovat. Udělám to, pokud bude třeba v kvalifikaci.“

Českého a holandského jezdce Jaspera Iwemuv tomto směru podpořil šéf týmu RW Racing GP Jarno Janssen, když řekl: „Za takových podmínek není důvod k jízdě na hranici možností. Raději mám v boxech dvě motorky a oba jezdce v jednom kuse. Byl to volný trénink. Pokud budou podobné podmínky během kvalifikace, pojedou na limitu, ale ne právě teď.“

Počasí dnes jezdcům přálo a přesně v polovině kvalifikace vystřídal dosud vedoucího Folgera Španěl Alex Rins a časem 2´08,163 sekundy převzal vedení. Na třetí místo pak Němce téměř okamžitě posunul Luis Salom, který se časem 2´08,379 sekundy posunul na druhé místo, dvě desetiny za vedoucího Rinse. Toto pořadí vydrželo jen pár minut, protože zabral Maverick Viňales (Team Calvo) a časem 2´08,278 sekundy prorazil z druhé desítky na druhé místo. Jakub Kornfeil se patnáct minut před koncem kvalifikace vrátil na závodní dráhu, což bylo v době, kdy mu patřil patnáctý nejrychlejší čas. Nejdřív se posunul na jedenáctou příčku, další rychlé kolo s časem 2´09,101 sekundy znamenalo šestou pozici a následoval další posun směrem nahoru, tentokrát na pátou příčku.

Pět minut před koncem šel do vedení Maverick Viňales, jenž jako první překonal hranici dvou minut a osmi sekund. Na druhém místě byl Jonas Folger a třetí Luis Salom. Jakub Kornfeil byl na dráze a pohyboval se na hranici první desítky. Začalo se zrychlovat a první řadu neměl zatím nikdo jistou. Bylo jasné, že o výsledku rozhodnou až poslední rychlá kola.

Nejlepší koncovku měl Luis Salom, který si časem 2´07,229 sekundy zajistil první letošní pole position. Vedle něho se do první řady postaví Maverick Viňales a třetí Alex Rins, který na první místo na startu ztratil 0,367 sekundy. Jakub Kornfeil figuroval až do posledních sekund na šestém místě, což byla perfektní druhá řada. Bohužel Miguel Oliveira (Mahindra Racing) se v poslední měřeném kole vyvezl za Viňalesem, což Portugalce posunulo na páté místo, a českého jezdce stálo druhou řadu. Podle posledních informací absolvoval český jezdec v závěru kvalifikace lehký pád a v neděli startuje sedmý ze třetí řady.