Tentokráte se jelo na Salzburgringu

Rakouská trať Salzburgring už dávno neodpovídá požadavkům současné motocyklové techniky a spíše se dá přirovnat k přírodním okruhům. Přesto se na ni, i proti protestům špičkovým pilotů, každoročně vrací německý šampionát IDM.

Ze všech vypsaných kubatur nás pochopitelně nejvíce zajímaly supersporty a superbiky, neboť zde jsme měli svá želízka v ohni.

První jízda supesportů byla soubojem až do posledního okruhu a za tropických veder byli hlavními protagonisty Michael Ranseder, Damian Cudlin, Stefan Kerschbaumer a Kevin Wahr - takové bylo i pořadí v cíli. Pro ex-pilota Grand Prix v kubatuře 125 ccm Ransedera to bylo už jeho 4. letošní vítězství. Muž z PP, Günther Knobloch, musel vzát pro poruchu svého motocyklu a cílovou šachovnici neviděl ani náš Patrik Vostárek.

Tento závod měl ale dohru u zeleného stolu, když Stefan Kerschbaumer (3.) a Jesco Günther (5.) byli diskvalifikováni, neboť neprošli technickou kontrolou po závodě.

IDM - Salzburgring, 1. jízda supersportů

01 Michael Ranseder (A) Yamaha YZF-R6 17 kol za 23:55,383
02 Damian Cudlin (AUS) Yamaha YZF-R6 Team MRC Austria + 0,231 180,111
03 Kevin Wahr (D) Yamaha YZF-R6 Truck-Tec Wahr Racing + 0,395
04 Daniel Sutter (CH) Kawasaki ZX 6R Kawasaki Schnock Team Shell Advance + 2,980
05 Pascal Eckhardt (D) Yamaha YZF-R6 SKM Racing-Shell Advance + 10,584
06 Christian Kellner (D) Yamaha YZF-R6 SKM Racing-Shell Advance +11,146
07 Roman Raschle (CH) Kawasaki ZX 6R Kawa Schnock Team Shell Advance + 11,294
08 Steven Michels (D) Suzuki GSX-R 600 Team M.S.B. - Heuer BTT + 11,406
09 Georg Fröhlich (D) Honda CBR 600 RR Race Point Berlin + 11,925
10 Tatu Lauslehto (FIN) Triumph Daytona 675 + 12,121

Druhá jízda supersportů měla stejného vítěze, jako ta první, tedy domácího pilota Michaela Ransedera. Při typickém závodě na tomto okruhu, tedy využívání "háku" při velkých rychlostech se vytvořila vedoucí skupinka ve složení Michael Ranseder (A/Yamaha), Jesco Günther (D), Günther Knobloch (A), Damian Cudlin (AUS), Stefan Kerschbaumer (A/všichni Yamaha) a Kevin Wahr (D/Honda), ke které se přidali ještě Thomas Walther (D/Honda), Roman Raschle (CH/Kawasaki) a Christian Kellner (D/Yamaha). Pořadí v cíli a na stupních vítězů bylo nakonec: Ranseder, Cudlin a Kerschbaumer - přičemž prvních 9 jezdců dělily v cíli necelé 2 sekundy. Patrik Vostárek dojel jako 12., což znamenalo 4 body do klasifikace IDM.

07 Pascal Eckhardt (D) Yamaha YZF-R6 SKM Racing-Shell Advance + 1,172
08 Daniel Sutter (CH) Kawasaki ZX 6R Kawasaki Schnock Team Shell Advance + 1,710

13 Patrik Vostárek 31

Kubatura superbiků jela v Rakousku rovněž dva závody a byla podobná supersportům v tom, že i zde slavil jeden jezdec svůj double. Byl to belgický pilot Werner Daemen s motocyklem BMW.

První jízda superbiků se stala kořistí muže z PP, tedy Belgičana Wernera Daemena z týmu Team Alpha Technik Van Zon BMW před vedoucím jezdcem šampionátu Karlem Muggeridgem a Dario Giuseppettim.  Náš Matěj Smrž si za 13. místo v cíli připsal 3 body.

13 Matěj Smrž (CZ) Honda CBR 1000 RR INGHART + 25,993

Chaos ve druhém závodě superbiků. Druhý závod superbiků byl zastaven po 6. kole, když v cílové zatáčce spadl vedoucí jezdec šampionátu a ex-světový šampión supersportů Karl Muggeridge. Na startovním gridu do druhého opakovaného závodu pak chyběli Muggeridge a Nebel. Tato druhá část druhé jízdy pak byla rovněž přerušena vyvěšením červené vlajky po pádu Gabora Rizmayera (H/Suzuki) v "Nockensteinkehre", když jeho Suzuki zůstala ležet na trati. Celkový výsledek druhé jízdy byl pak dán součtem časů z obou částí - tedy 9 kol - tohoto chaotického závodu na této velmi nebezpečné trati.

14 Matěj Smrž 36

Český superbikový jezdec Matěj Smrž pak popisuje rakouský motocyklový víkend na svých webových stránkách následovně:

"Na tento víkend rychle zapomenout a přát si už nikdy nejet na tuto trať závodit. V první jízdě jsem byl 13. a vydal jsem za současné situace jak ze sebe, tak motorky maximum. Ve druhé jízdě po šesti kole závod přerušili pořadatelé pro pád Mugase a po druhém startu jsem měl smůlu v první šikaně, kde mi o přední kolo zavadil Hommel a šel jsem na zem. Tým pracoval celý víkend dobře i motorka fungovala jak bylo třeba, jen mně "něco" chybělo. Nemohl jsem se přes to přehoupnout a jen věřím, že další závod už bude vše jinak. Před sezónou jsem měl vysoké cíle, vycházel jsem z posledních dvou závodů, které jsem jel v roce 2009. Vše začalo úplně jinak a samozřejmě jsem na tom úplně jinak než jsem chtěl. Nepovažuji za prohřešek, že jsem si kladl vysoké cíle a kdo mě za to zatracuje, je v mých očích hlupák, který neví o čem mluví. V neposlední řadě děkuji týmu za práci a fanouškům za trpělivost."