Historické vítězství pro Panigale

Francouz Erwan Nigon s BMW a Němec Dario Giuseppetti s Ducati Panigale vyhráli dnešní superbikové závody seriálu IDM na Sachsenringu. Náš Matěj Smrž po pádu ve warm upu a utrpěném zranění ruky do závodů bohužel nenastoupil.

Erwan Nigon vyhrál první nedělní závod na Sachsenringu. Jörg Teuchert a Michael Ranseder ho pak doprovodili na stupních vítězů.

V první řadě startovního roštu stáli na Sachsenringu Ghisbert van Ginhoven, Michael Ranseder, Erwan Nigon a Dario Giuseppetti. Bohužel ve třetí řadě chybí 27-letý český jezdec Matěj Smrž, který havaroval ve warm upu a přivodil si zranění pravé ruky. Smrž sice vyjel do zahřívacího kola, ale bolest byla příliš velká.

Po startu závodu na 21 kol bylo následující pořadí: Erwan Nigon, Karl Muggeridge, Ghisbert van Ginhoven, Gareth Jones, Dario Giuseppetti a Michael Ranseder. Po šesti kolech se odpoutala trojice Nigon, Muggeridge a Giuseppetti, zatímco Ranseder, Teuchert, Jones a van Ginhoven bojují o čtvrté místo.

V polovině závodu se dostal do čela Guiseppetti, který předjel Nigona a Muggeridgeho, ovšem vzápětí vyřazuje pilota s motocyklem Ducati technický defekt a kvůli vyhýbání se Guiseppettimu ztrácí hodně času i Teuchert.

V poslední třetině závodu se odpoutává Nigon, zatímco Ranseder a Teuchert se přiblížili hodně těsně k Muggeridgemu. Dvě kola před koncem vede Nigon s náskokem více než 1 sekundy před Ransederem, Muggeridgem a Teuchertem. Na 5., respektive 6. místě, jedou Jones a van Ginhoven.

Muggeridge ztrácí kontakt s podiovými umístěními a vyhrává Nigon, za kterým dojíždějí Teuchert a Ranseder. Muggeridge zůstává čtvrtý a za ním končí Jones, van Ginhoven, Roland Resch, bývalá hvězda Grand Prix Lukáš Pešek jako osmý, nejlepší žena Lucy Glöckner, Irek Sikora, Luca Hansen, Peter Preussler a Daniel Kartheininger.

IDM SBK - Sachsenring, závod 1

01- Erwan Nigon – Van Zon alpha Technik BMW – BMW S1000RR
02- Jorg Teuchert – Wilbers BMW Racing – BMW S1000RR – + 0.649
03- Michael Ranseder – Technogym Racing Austria Fritze Tuning – BMW S1000RR – + 1.179
04- Karl Muggeridge – Honda Holzhauer Racing Promotion – Honda CBR 1000RR – + 4.129
05- Gareth Jones – Wilbers BMW Racing – BMW S1000RR – + 11.048
06- Ghisbert van Ginhoven – RAC Racing BMW – BMW S1000RR – + 18.508
07- Roland Resch – Team Reitwagen Suzuki – Suzuki GSX-R 1000 – + 26.103
08- Lukáš Pešek – HPC Power Suzuki Racing – Suzuki GSX-R 1000 – + 26.383
09- Lucy Glockner – Wilbers BMW Racing – BMW S1000RR – + 36.329
10- Irek Sikora – Wilbers BMW Racing – BMW S1000RR – + 42.379
11- Luca Hansen – Yamaha Motor Germany by Monster Energy – Yamaha YZF R1 – + 58.596
12- Peter Preussler – AGR Preussler Racing Team – BMW S1000RR – + 58.783
13- Daniel Kartheininger – Oppermann Racing Team – KTM RC8R – + 58.893
14- Lars Hindsch – WSC Neuss Racing Team – Aprilia RSV4 Factory –  2 kola
Dario Giuseppetti slaví na Sachsenring svůj historický úspěch s Ducati Panigale. Michael Ranseder dojíždí druhý a Jörg Teuchert třetí.

Dario Giuseppetti, který musel v první jízdě vzdát z absolutní špice pro technický defekt, se dostal do čela závodu a za ním jeli Jörg Teuchert, Gareth Jones, Karl Muggeridge, Michael Ranseder a Erwan Nigon.

Po polovině závodu vedl Giuseppetti o pět sekund a za ním bylo následující pořadí: Teuchert, Ranseder, Nigon a Jones. I tentokrát ztratil Muggeridge kontakt s absolutní špičkou a propadl se. Dvě kola před koncem spadli Lucy Glöckner a Arie Vos.

Dario Giuseppetti neudělal až do konce žádnou chybu a závod bezpečně vyhrál. Druhý v cíli Michael Ranseder tak uhájil celkové první a třetí dojíždí Teuchert. Za ním končí Nigon, Jones, Muggeridge, Resch, van Ginhoven, Pešek, Sikora, Grams, Hansen, Kartheiniger a Srdanov.

V šampionátu superbiků je před posledními dvěma závody na HockenheimRingu následující pořadí: vede Michael  Ranseder se ziskem 225 bodů. Druhý je Erwan Nigon (217) a třetí Jörg Teuchert (202). Čtvrtý je průběžně Gareth Jones (168) a Top-5 kompletuje ve své poslední sezóně Karl Muggeridge (150). Náš Matěj Smrž - ačkoliv vyhrál nejvíce závodů ze všech jezdců, čtyři!, je až šestý, neboť má na svém kontě také 7x "0"....Za Smržem (144) následují Herfoss (133), Giuseppetti (120), van Ginhoven (117) a Roland Resch (90). Lukáš Pešek body nezískává, neboť do šampionátu naskočil až jako náhradník za zraněného Saschu Hommela.

15- Lars Hindsch – WSC Neuss Racing Team – Aprilia RSV4 Factory – 2 kola
David Linortner vyhrál na Sachsenringu druhý závod IDM Supersport před Kevinem Wahrem a  Marcem Moserem.

Slovenskému jezdci Jaroslavu Černému se opět nedařilo a skončil až na 13. místě, což znamená, že se v konečném pořadí propadl na pozici 9.
Druhý závod kubatur IDM 125/Moto3 na Sachsenringu vyhrál těsně Luca Grünwald před Florianem Altem a Bryanem Schoutenem.

Pole-Position si vyjel Luca Grünwald a v první řadě dále stojí Florian Alt, Bryan Schouten a Max Enderlein, zatímco Ladislav Chmelík, Michael Ecklmaier, Maximilian Kappler a Jerry van de Bunt se kvalifikovali do druhé řady.

Brzy po startu se  vytvořily dvě trojice: Grünwald, Alt a Schouten, ta druhá pak Enderlein, Chmelík a Ecklmaier se ztrátou dvou sekund. V 5. kole jde Alt do vedení a Chmelík se probojoval na místo čtvrté.

V posledním kole využil Grünwald všech svých zkušeností a předjel vnějškem Alta a nenechal si už vítězství vzít. Schouten si zajistil místo třetí a jako čtvrtý byl odmávnut Chmelík, a za ním Enderlein Ecklmaier.

V Moto3 tak vyhrál Grünwald před Schoutenem a Ecklmaierem. Maximilian Kappler, Jerry van de Bunt, Christoph Beinlich, Kevin Hanus a Timo Kugler dokompletovali Top-8. Ve dvoutaktní kubatuře do 125 ccm vyhrál Alt před naším Ladislavem Chmelíkem a Enderleinem. Damien Raemy, Thomas van Leeuwen, Henning Flathaug, Joé Schack a Lenno Hutmacher dokompletovali Top-8.

V šampionátu "malorážek" vede před finálem na HockenheimRingu náš Ladislav Chmelík o pouhé dva body před Altem. Němec Alt ale bude v sobotu v Německu chybět, když ho čeká 13. závod Red Bull Rookies Cupu na okruhu Misano Adriatico. Pokud tedy uspěje Chmelík už v sobotu, tak mu stačí dojet v neděli za Altem a stane se letošním mezinárodním mistrem Německa.