Čtvrtý letošní zářez Matěje Smrže

Divácky atraktivní okruh "Schleizer Dreieck " byl dějištěm šestého podniku mezinárodního mistrovství Německa silničních motocyklových závodů. Dařilo se i českým jezdcům, Matěj Smrž dokázal vyhrát úvodní jízdu superbiků a Ladislav Chmelík je i nadále lídrem kubatury do 125 ccm.

Čech Matěj Smrž vyhrál první, hodně chaotický superbikový závod na okruhu "Schleizer Dreieck". Ten dokončilo pouhých 10 jezdců, mezi nimi na 8. místě i Lukáš Pešek.

Za optimální teploty 24 stupňů bylo pořadí na startovním roštu následující: Na Pole position stál Matěj Smrž (CZ/Yamaha) a v první řadě jsme ještě viděli následující piloty: Daria Giuseppettiho (D/Ducati), Michaela Ransedera (A/BMW), Karla Muggeridgeho (AUS/Honda), když druhou vytvořili Gareth Jones (AUS/BMW), Erwan Nigon (F/BMW), Jörg Teuchert (D/BMW) a Troy Herfoss (AUS/BMW).

Muggeridge, Jones, Ranseder a Guiseppetti dokončili první kolo na špici. Ve 3. kole byl závod přerušen po pádu Daniela Kartheinigera (D/KTM). Po novém startu vedl Jones přes Muggeridgem, Smržem, Herfossem, Ransederem a Nigonem. V 8. kole se dostal Matěj Smrž do čela, ale kvůli začínajícímu dešti následovalo další přerušení.
Na usychající trati se tedy konal třetí závod jako «Wet Race». Do něho nejlépe odstartoval Smrž a pole pouhých zbývajících 10 jezdců vedl od samého začátku. Za ním na usychající trati následovali Muggeridge, Herfoss a Ranseder. Jelikož se až do konce závodu žaádné změny v pořadí neudály, tak Smrž dokázal už letos počtvrté vyhrát a na stupních vítězů ho doplnili Muggeridge a Herfoss. Za touto trojicí ještě dojeli Ranseder, Nigon, Arie Vos (NL/BMW), Branko Srdanov (NL/BMW), Lukáš Pešek (CZ/Suzuki), Roland Resch (A/Suzuki) a Peter Preussler (D/BMW).

SBK IDM 2012 - Schleizer Dreieck, závod 1

01- Matěj Smrž – Yamaha Motor Deutschland by Monster Energy – Yamaha YZF R1
02- Karl Muggeridge – Honda Holzhauer Racing Promotion – Honda CBR 1000RR – + 0.859
03- Troy Herfoss – RAC Racing BMW – BMW S1000RR – + 2.440
04- Michael Ranseder – Technogym Racing Austria Fritze Tuning – BMW S1000RR – + 4.792
05- Erwan Nigon – Van Zon alpha Technik BMW – BMW S1000RR – + 5.840
06- Arie Vos – Van Zon alpha Technik BMW – BMW S1000RR – + 18.339
07- Branko Srdanov – B&R Racing – BMW S1000RR – + 25.735
08- Lukáš Pešek – HPC Power Suzuki Racing – Suzuki GSX-R 1000 – + 25.791
09- Roland Resch – Team Reitwagen Suzuki – Suzuki GSX-R 1000 – + 31.635
10- Peter Preussler – AGR Preussler Racing Team – BMW S1000RR – + 1’04.264
Druhý závod vyhrál hodně těsně Karl Muggeridge - o 11/1000 - před Garethem Jonesem a Jörgem Teuchertem.

I tentokráte bylo postavení na startovním roštu úplně stejné, tedy první řada ve složení Matěj Smrž (CZ/Yamaha) na Pole-Position a dále Dario Giuseppetti (D/Ducati), Michael Ranseder (A/BMW) a Karl Muggeridge (AUS/Honda), druhá pak měla obsazení Gareth Jones (AUS/BMW), Erwan Nigon (F/BMW), Jörg Teuchert (D/BMW) a Troy Herfoss (AUS/BMW).

Smrž odstartoval do závodu opravdu skvěle a vedl před Muggeridgem a Jonesem. Po 3 kolech měla tato trojice náskok 2 sekundy na stíhací skupinu ve složení Giuseppetti, Herfoss, Jörg Teuchert (D/Yamaha), Ranseder a Nigon.

Muggeridge se mezitím propadl až na třetí místo, a hodně tvrdě musel bojovat i čtvrtý Herfoss. V 10. kole se dostal do čela Jones a vedl tak před Smržem, když za tuto dvojici se dotáhl Muggeridge, naopak Teuchert se probojoval na místo čtvrté.

V 18. ze 20 kol už bohužel chyběl pro pád dopolední vítěz Smrž, takže o vítězi se rozhodlo mezi Jonesem a Muggeridgem. Nakonec musela rozhodnout cílová fotografie a vítězem byl prohlášen Muggeridge, za kterým dále dojeli Jones, Teuchert, Ranseder, Nigon, Herfoss, Arie Vos (NL/BMW) a Lucy Glöckner (D/BMW). Za touto velmi rychlou ženou se pak jako devátý umístil náš ex-vítěz dvou závodů Grand Prix Lukáš Pešek a Top-10 dokompletoval Roland Resch.
"První závod jsem měl veliké štěstí. Od prvního kola jsem měl problém při nájezdech do zatáček a 2x jsem vyjel mimo trať, při druhém výjezdu mi dokonce zhasla motorka. Naštěstí se mi jí podařilo nastartovat a pokračoval jsem. Měl jsem beznadějnou ztrátu asi 40 sekund, ale naštěstí byl závod zastaven a mohl jsem tak nastoupit do restartu.

I ten byl přerušen, když jsem vedl o necelou sekundu, ale další restart na pět kol už jsem si bezpečně první místo pohlídal. Druhý závod začal velmi dobře, hned od první zatáčky jsem vedl a vytvořil si i malý náskok. Bohužel po půlce závodu jsem začal mít veliký problém s klouzáním zadní pneumatiky. Nemohl jsem už tak tahat a byl jsem předjet Jonesem a Muggasem. I tak jsem se jich celkem snadno držel a čekal jsem pouze na nějaké chyby nebo jsem i bral "třetí" místo, bohužel v nájezdu do pomalé zatáčky přišel pád na předek - klasika, bez varování...:-( Nic vážného, ale opět zhasla motorka a prostě nebylo možné pokračovat.

Co říct, veliká škoda! Mohl jsem mít dobrou výchozí pozici pro poslední dva závody, ale nemám. Asi už to tak letos má být... nic nevzdávám a do dalších závodů jdu na plno!",
okomentoval nedělní závody na okruhu Schleizer Dreieck pro svůj web Matěj Smrž.

Před posledními dvěma závody - čtyřmi jízdami - vede v šampionátu Michael Ranseder se ziksme 189 bodů. Druhý je Erwan Nigon (179) a třetí "Altmeister" Jörg Teuchert (166). Gareth Jones (146) a Matěj Smrž (144) pak kompletují Top-5. Troy Herfoss (6.-133), Karl Muggeridge (7.-127), Ghisbert van Ginhoven (8.-99), Dario Giuseppetti (9.-95) a konečně Roland Resch (10.-72) je sestava elitní desítky, když rozdělovat se bude ještě plných 100 bodů.