První pole position v BSB pro Jakuba Smrže

Šestý podnik sezony britského mistrovství superbiků BSB přivítal první srpnový víkend okruh Thruxton Circuit, který leží nedaleko vesnice Thruxton v hrabství Hampshire na jihu Anglie. Přesně toto místo dnes bylo svědkem vítězství Jakuba Smrže v kvalifikaci třídy Superbike a zisku jeho první pole position v BSB.

Na místě dnešního závodního areálu byla během druhé světové války vojenská základna odkud startovala letadla s kluzáky, když spojenci zahájili Den D. Od roku 1950 využívají Britové bývalé letiště k motoristickému sportu, kde závodí jak auta, tak motocykly a náklaďáky. Tento víkend na jih Anglie zavítal seriál britských superbiků. Po pátečních trénincích byla sobota dnem kvalifikačních jízd a to samozřejmě platilo i v případě třídy Superbike, kde závodí jediný český zástupce, kterým je Jakub Smrž.
Po ranním třetím tréninku, který jeli jezdci superbiků na vodě, byl s časem 1´20,484 sekundy nejrychlejší Australan na Suzuki Josh Waters (Tyco Suzuki). Tři desetiny ztrácel Keith Farmer (PR Racing Kawasaki) a přes půl sekundy další Australan, tentokrát na Yamaze Josh Brookes (Milwaukee Yamaha). Jakub Smrž (Millsport Ducati) byl s časem 1´21,992 sekundy devátý nejrychlejší.

V první kvalifikaci zajel Jakub Smrž druhý čas 1’15,917 sekundy a celkem jasně naznačil, že to s ním jeho soupeři nemusí mít snadné. Druhá kvalifikace patřila Johnu Hopkinsovi s časem 1’15,517 sekundy, který jen těsně porazil druhého Dany Linfoota a třetího Michaela Ruttera. Sedm minut před koncem zastavily druhou kvalifikaci červené vlajky, když spadl Richard Cooper a Patric Muff. Následně musel jezdec Kawasaki Cooper zamířit do zdravotního centra s podezřením na zranění horních končetin. Jakub Smrž byl osmý a postoupil do rozhodující třetí kvalifikace.

Ve třetí kvalifikační jízdě zajel Jakub Smrž kolo 3,8 kilometru dlouhého okruhu časem 1´15,281 sekundy, což jak se ukázalo nedokázal nikdo z jeho soupeřů překonat a český závodník tak do prvního závodu superbiků odstartuje z prvního místa. Jakub Smrž tak získal své premiérové pole position v britském šampionátu, což také platí pro jeho tým, protože je to poprvé, kdy Panigale získala první místo na startu.
První závod startuje ve 14:30 hodin (SEČ), druhý je na programu v 17:30 hodin. Obě jízdy je možné sledovat s mírným zpožděním na televizní stanici Eurosport 2.

British Superbike Championship - kvalifikace (Top10)